Direct
Bilgi
Bize ulaşın

Yandex.Direct API

Yandex.Direct'e harici eklentiler eklenebilir, örneğin finans raporlama sistemleri ve reklam kampanyaların yönetim sistemleri. Bu uygulamalar, kullanıcılara web arayüzünde sunulan aynı işlemleri otomatik olarak yapmaya fırsat veren programın arayüzünün (API) aracılığıyla Yandex.Direct ile etkileşimde bulunur; kampanyalar, reklamlar ve sözcük grupları oluşturulabilir, gösterim istatistikleri alınabilir.

İnternet mağazaları, alışveriş portalları, çok sayıda reklam kampanyası yöneten reklam ajansları (müşteriler adına reklam kampanyaları yöneten ajanslar da dahil) API'ın ana kullanıcılarıdır. API'ın beta sürümü Profesyonel Arayüz'ün müşterilerine tam olarak ve Express Arayüz'ün müşterilerine kısmen ücretsiz sunulmuştur.

Yandex.Direct'in web arayüzünde API ile etkileşim parametrelerini ayarlama olanağı mevcut. Bunun için menüde aynı isimde olan madde mevcut:

Metotları çağırmak için API uygulama sunucuya metot adını ve giriş parametrelerini içeren mesaj iletir. Yanıt olarak uygulama metot çalışma sonucunu alır. Mesajlaşma JSON biçiminde veya SOAP protokolüyle yapılabilir (JSON önerilir). Perl, PHP, Python ve diğer diller için JSON ve SOAP ile çalışmasını sağlayan, bağlanabilen modülller ve kütüphaneler mevcuttur. Bu sayede popüler web yazılım dillerinde uygulama geliştirebilirsiniz.

API'nin erişimi kriptografik protokol SSL ile sağlanır; açık iletişim kanallarında veri transferi yapıldığında bu protokol verileri izinsiz girişimlerden korur. Kullanıcıların girişleri Yandex'in oauth sunucusuyla verilen tokenler ile sağlanır. Dijital SSL sertifikaları da kullanılabilir (eski yöntem).

API hakkında ayrıntılı bilgi:

Makaleyi değerlendirin
Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz!