Fiyat teklifi belirleme

Direct Commander'da farklı kampanyalara veya reklam gruplarına ait olsalar dahi sözcük grupların büyük kısmı için hızlıca teklif fiyatı belirlenebilir:

 1. Kampanyalar sekmesinden gerekli kampanyaları seçin. Shift veya Ctrl tuşunu basılı tutarak bir kerede birkaç kampanya seçebilirsiniz. Reklam grupları sekmesinde seçilen tüm kampanyaların grupları görüntülenir.
 2. Reklam grupları sekmesinde istediğiniz grupları seçin. Shift veya Ctrl tuşuna basılı tutarak bir kerede birkaç grup seçebilirsiniz. Sözcük grupları sekmesinde seçilen tüm grupların sözcük grupları görüntülenir.
 3. Teklif fiyatı, ya Sözcük grupları sekmesinde görüntülenen tüm sözcük grupları için ya da sadece önceden seçilen sözcük grupları için belirlenebilir. İhtiyaç duymanız halinde gerekli sözcük gruplarını seçin.
 4. butonuna basın.

 5. Teklif sihirbazı penceresinde teklif fiyatlarını belirtmek için aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz:

  • Aramadaki teklif fiyatı istenilen pozisyona giriş için kullanılan geçerli teklif fiyatına göre belirtebilirsiniz (bu örneği inceleyin).

  • mevcut teklifi tek seferde hem aramada ve ağlarda ya da aynı anda hem aramada hem ağlarda belirtin (örneği inceleyebilirsiniz).

  • İçerik siteleri için teklif fiyatını istenilen hedef kitle kapsamına göre belirtebilirsiniz.

 6. Kur butonuna tıklayın.

İpucu. Sekmede görüntülenen tüm sözcük grupları için (şimdiye kadar henüz sunucuya gönderilmeyen yeni sözcük grupları hariç) düzenlediğiniz fiyat tekliflerini sunucuya göndermek için butonuna tıklayın.

Örnek: Giriş teklif fiyatı

Bir anahtar sözcük grubu için garanti gösterim bloğuna giriş teklif fiyatının 2. pozisyon için 1,2 TL, 3. pozisyon için 0,7 TL ve 4. pozisyon için 0,5 TL olduğunu, düşürülen fiyatın ise 2. pozisyonda 0,4 TL, 3. pozisyonda 0,3 TL ve 4. pozisyonda 0,2 TL olduğunu düşünelim.

 1. Teklif fiyatınızı “garanti gösterim bloğundaki 3. pozisyona giriş teklif fiyatı + %30'u” olarak belirttiğinizde sözcük grubu için uygulanacak teklif fiyatı 0,91 TL (yani 0,7 + 0,3 × 0,7) olarak belirtilecek.

  Ayrıca “maksimum düşürülen fiyat: 0,25 TL şeklinde ek bir not uyguladıysanız teklif fiyatı, 0,5 TL olan 4. pozisyona giriş fiyatına göre hesaplanacak. Böylelikle sözcük grubu için uygulanacak teklif fiyatı 0,65 TL (yani 0,5 + 0.3 × 0.5) olarak belirtilecek.

 2. “Giriş teklif fiyatını, garanti gösterim bloğundaki 3. pozisyon fiyatı + garanti gösterim bloğundaki 2. pozisyon fiyat farkının %30'u” olarak belirttiğinizde sözcük grubu için uygulanacak teklif fiyatı 0,85 TL (yani 0.7 + 0.3 × (1.2 – 0.7)) olarak belirtilecek.

  Ayrıca “maksimum düşürülen fiyat: 0,25 TL şeklinde ek bir not uyguladıysanız teklif fiyatı, 0,5 TL olan 4. pozisyona giriş fiyatına ve 2. pozisyona giriş fiyat farkına göre (yani 0,5 + 0,3 × (1,2 – 0,5) = 0.71 TL olarak) hesaplanacak. Ancak 0,7 TL ve üzerindeki teklif fiyatı, düşürülen fiyatın belirttiğiniz teklif fiyatının üzerine çıkacağı 3. pozisyona giriş sağlayacağı için sözcük grubu için teklif fiyatı, "3. pozisyona giriş fiyatı eksi bir pazarlık adımı değeri", yani 0.69 TL olarak belirtilecektir.

Uyarı. Uygulanan teklif fiyatının hesaplanmasında pozisyona giriş fiyatlarının ve düşürülen fiyatlerın geçerli değerleri kullanılır. Ancak bu değerlerin zaman içinde dinamik şekilde değişmesiyle reklamınız daha düşük bir pozisyona kayabilir ve/veya düşürülen fiyat değeri belirtilen teklif fiyatı değerinin üzerine çıkabilir.

Örnek: Ortak teklif fiyatı

Örneğin iki anahtar sözcük grubu için geçerli teklif fiyatlarının sırayla 0,7 TL ve 0,5 TL olduğunu düşünelim.

“Ortak teklif fiyatı 1” şeklinde bir not uyguladıysanız bu sözcük gruplarının ortak teklif fiyatı 1 TL olarak belirtilecektir.

“Ortak teklif fiyatı +1” şeklinde bir not uyguladıysanız teklif fiyatı bu iki sözcük grubunun biri için 1,7 TL ve diğeri için 1,5 TL olarak belirtilecektir.

“Ortak teklif fiyatı -10” şeklinde bir not duşurdüyseniz teklif fiyatı bu iki sözcük grubunun biri için 0,63 TL ve diğeri için 0,45 TL olarak belirtilecektir.