Sütun içeriğini kopyalama ve yapıştırma

Tüm sütunların içeriği kopyalama ve yapıştırma: Bu yöntemle, Direct Commander ve diğer uygulamalar arasında (Elektronik tablolar, metin düzenleyiciler), doğrudan Direct Commander içerisinde veri taşınabilir.

Örnekler

 • Reklam başlığını ve metni Microsoft Excel biçimindeki dosyaya kopyalayın ve müşteriye gönderin. Müşteri düzeltmeleri yapıp dosyayı geri gönderir. Siz de düzeltilen reklamları Direct Commander'a yükleyin.
 • Ek bağlantıların adresini Adres EB1 sütunundan Adres EB2 sütununa kopyalayın, daha sonra değişiklikleri yapın bul ve değiştir).

Sütun içeriklerini ekleme ve kopyalama özelliği, verilerin tablo şeklinde gösterildiği her sekmede geçerlidir: Kampanyalar, Reklam grupları (tablo modunda), Reklamlar (tablo modunda) ve Sözcük grupları.

Sütun seçimi

 • Bir sütunu seçmek için farenin sağ tuşuyla başlığına tıklayın ve içerik menüsünden Sütunu seç öğesini seçin.
 • Birkaç sütunu seçmeniz gerekirse daha sonra içlerinden her birini seçmeniz gerekir.

Sütun içeriğini kopyalama

 1. Kopyalanması gereken sütunları seçin.
 2. Seçilen sütunlardan herhangi birinin başlığına farenin sağ tuşuyla tıklayın ve içerik menüsünde Sütunları kopyala öğesini seçin.

Seçilen sütunların içeriği geçici panoya kopyalanır, daha sonra içerik elektrik tablo, metin düzenleyici veya mesajlaşma programlarına yapıştırılabilir.

Sütun içeriğini yapıştırma

Doğrudan Direct Commander'dan, elektronik tablolardan veya metin düzenleyicilerden kopyalanmış birkaç satır ve sütuna ait toplu veriler de Direct Commander'a yapıştırılabilir (son durumda satır içindeki hücreler tab sembolüyle ayrılmalıdır).

Veri yapıştırma işlemi nasıl gerçekleştirilir?

 • Veriler yalnızca düzenlenebilir sütunlara yapıştırılır. Örneğin yukarıda belirtilenler topluca Numara sütunundan başlayarak Reklamlar sekmesine yapıştırılırsa veriler Başlık, Metin ve Bağlantı sütunlarına yapıştırılacaktır. Düzenlemeye kapalı olan Numara, Durum ve Kontrol sütunları atlanacaktır.
 • Yapıştırmadan önce verilerin yapıştırılacağı sütunu seçebilirsiniz. Seçilen sütun yoksa veriler sıraya göre sütunlara yapıştırılır.
 • Panoda Direct Commander sekmesindeki tablodakinden daha fazla satır varsa tabloya yeni satırlar eklenir.

  İstisna: çoklu seçim yapıldığında, tabloda birkaç kampanyanın grupları veya birkaç grubun reklamları/sözcük grupları sunuluyorsa tabloya yeni satırlar eklenmez, panodaki “gereksiz” satırlar göz ardı edilir.

 • Yapıştırılan büyük boyutlu verilerin sonunda yer alan boş satırlar göz ardı edilir. Büyük boyutlu verilerin başında veya ortasında yer alan boş satırlar veya hücreler tablodan uygun hücreleri temizler (veya onlar için yeni boş hücreler oluşturulur, önceki maddeye bakın).

Sütun yapıştırma ve seçme

 1. Verileri panoya kopyalayın.
 2. Gerekirse Direct Commander sekmesinde başlıkları fareyle taşıyarak sütunların sırasını değiştirin.
 3. Verilerin yapıştırılması gereken sütunları seçin.
 4. Sütunlardan herhangi birinin başlığına farenin sağ tuşuyla tıklayın ve içerik menüsünde Sütunları kopyala öğesini seçin.

Veriler seçilen sütunlara yapıştırılır (düzenlemeyenler hariç).

Yapıştırma işlemi sütun sırasına göre gerçekleşir.

 1. Verileri panoya kopyalayın.
 2. Gerekirse Direct Commander sekmesinde başlıkları fareyle taşıyarak sütunların sırasını değiştirin. Seçilen sütun olmadığından emin olun.
 3. Farenin sağ tuşuyla verilerin yapıştırılmaya başlanacağı sütunun başlığına tıklayın. İçerik menüsünde Sütunları kopyala öğesini seçin.

Veriler, tıkladığınız başlıktan itibaren tüm düzenlenebilir sütunlara yapıştırılacaktır.

İpucu. Verileri tek seferde birkaç sekmeye yapıştırmanız gerekirse (örneğin reklamlar ve sözcük grupları) rahatlıkla İçe aktar işlevini kullanabilirsiniz.