A kaydı

Alan adınızın adresinde sitenin açılmasını istiyorsanız, alan adı için A kaydı ve/veya AAAA kaydını ayarlayın

A kaydı, sitenizin bulunduğu sunucunun IP adresini IPv4 formatında belirtir. AAAA kaydı aynı görevi yerine getirir, ancak sunucu adresini IPv6 formatında belirtir.

Alan adını Yandex sunucularına devrettiyseniz A kaydı ve AAAA kaydı Yandex.Connect'te ayarlanmış olmalıdır. Alan adı bir kuruma bağlandığında, mevcut DNS kayıtları otomatik olarak Connect’teki alan adı sayfasına kopyalanır. Bu gerçekleşmezse veya yeni bir site eklemek isterseniz, Connect DNS editörü'nde bir A kaydı ve AAAA kaydı oluşturun.

A kaydı ve AAAA kaydı ayarları

 1. Size DNS servisi sağlayan şirketin web sitesindeki kontrol paneline giriş yapın.

  Alan adını Yandex sunucularına atadıysanız Connect DNS editörüne gidin.

 2. A kaydı oluşturup alan değerlerini (alan adları farklı kontrol panellerinde farklı olabilir) girin:

  • Alt alan adı (veya Host) alanına:
   • Ana alan adı için IP adresi belirtmek istiyorsanız (örneğin, yourdomain.tld), @ sembolünü kullanın.
   • Alt alan adı için IP adresi belirlemek üzere, ana alan adından noktayla ayrılan alt alan adını girin. Örneğin, sub.yourdomain.tld adında, alt alan adı sub olur.
  • Değer alanına sitenin bulunduğu sunucunun IP adresini yazın. Örneğin: 203.0.113.45.
  • TTL alanını doldurmak gerekirse, 21600 yazın.

 3. www alt alan adı için aynı IP adresine sahip ikinci bir kayıt oluşturun. Örneğin, Ana bilgisayar alanına ana alan adı için yourdomain.tld www, alt domain için sub.yourdomain.tld www.sub yazın.
 4. Sitenin birden fazla IP adresi varsa, her IP adresi için A kayıtları oluşturun.
 5. AAAA kaydı oluşturmak için A kaydı oluşturmakta kullandığınız yolun aynısını izleyin. AAAA kaydı değeri olarak sunucunun IP adresini IPv6 formatında (örneğin, 2a02:4b7:b070:7310::1:8) belirtin.
 6. DNS'teki değişikliklerin devreye girmesini bekleyin. İnternetteki DNS sunucularının yeni DNS kayıtları hakkında bilgi alışverişinde bulunması 72 saat kadar sürebilir.