Alan adı ekle

Kurumlar için Mail'ı kullanmak istiyorsanız kurumunuza bir alan adını bağlayın. Alan adı, firmanızın internetteki adıdır. Alan adınız ile çalışanlarınız için e-posta kutuları oluşturabilirsiniz, örneğin login@example.com.

Alan adını bağlamak için alan adının sahibi olmanız gerekir. Alan adınız yoksa, bir alan adı kayıt operatöründen uygun bir alan adı seçebilir ve bunun kaydını yaptırabilirsiniz.

Alan adı bağlandıktan sonra:

 1. Alan adı ekle
 2. Eş alan adları bağlama

Alan adı ekle

Bir kuruma birden fazla alan adı bağlanabilir. İlk bağlanan alan adı birincil alan adı olacaktır. Ayrıca isterseniz ek olarak eş alan adları ekleyebilirsiniz.

Önemli. alan adı Yandex.Connect’te yalnızca bir kuruma bağlanabilir. Alan adını bir kurumdan diğerine aktarmak için, önceki kurumdan silip yenisine bağlayın.

Ana alan adını yeni bir kuruma taşımak için önce diğer alan adını ana alan adı yapın. Aksi takdirde, ilk kurumun tüm e-posta kutuları domain-12345-yaconnect.com şeklindeki teknik alan adına aktarılır.

Adım 1. Alan adı ekleyin
 1. Yandex.Connect’e yönetici olarak giriş yapın.
 2. Yandex.Connect ana sayfasındaki Webmaster servis kartında alan adı ekle bağlantısına tıklayın.

 3. Alan adınızı girin; örneğin example.org ve Ekle butonuna tıklayın.

Adım 2. Alan adının sahibi olduğunuzu doğrulayın

Alan adının size ait olduğunu doğrulayın. Bu, Yandex.Connect'teki kurum sahibinin bilgisi olmadan herhangi birinin alan adına bağlanamaması için gereklidir.

 1. Alan adını doğrulama yöntemini seçin:
  • DNS. DNS barındırma hizmeti aldığınız sağlayıcınızın alan adı yönetim paneline (DNS bölgesi) erişiminiz varsa, bu yöntem kullanılabilir (varsayılan olarak bu hizmeti alan adınızın kayıt operatörü verir). Alan adını doğrulamak için, içerisinde belirtilen değerin olduğu TXT formatında bir DNS kaydı ekleyin.

   TXT türü kayıt ekleme hakkında daha fazla bilgi için bkz. SPF kaydı.

   Uyarı. DNS kaydıyla alan adının onaylanması 72 saate kadar sürebilir.
  • Meta etiketi. Bu yöntem, size ait alan adında bir site bulunuyorsa ve sitenin sayfalarını düzenleme imkanınız varsa kullanılabilir. Alan adını doğrulamak için, sitenizin ana sayfasının HTML koduna buna dair özel etiket ekleyin.

  • HTML dosyası. Bu yöntem, size ait alan adında bir site bulunuyorsa ve barındırma hizmeti aldığınız sağlayıcının sunucusunda sitenin kök dizinine erişiminiz varsa kullanılabilir. Alan adını doğrulamak için talimatlara göre özel bir HTML dosyası oluşturun ve onu sitenizin kök dizinine yerleştirin.

 2. Seçilen doğrulama yöntemi için ekranda talimatları takip edin ve Doğrula butonuna tıklayın.

  Doğrulama başarıyla tamamlanmazsa daha sonra tekrar deneyin. DNS kaydıyla alan adının onaylanması 72 saate kadar sürebilir.

  Alan adını seçilen yöntemle onaylayamıyorsanız farklı bir doğrulama yöntemi deneyebilirsiniz.

 3. Alan adının onaylanmasını bekleyin.

Adım 3. Alan adının DNS kayıtlarını ayarlayın
 1. Yandex.Mail’in çalışması için gerekli olan DNS alan adı kayıtlarınızı ayarlayın. Bunu iki yolla yapabilirsiniz:

  • Alan adını Yandex sunucularına atarsanız tüm girişler otomatik olarak yapılandırılır.

  • Alan adını Yandex sunucularına atamak istemiyorsanız, DNS alan adı kayıtlarınızı, DNS barındırma servisi sunan şirketin web sitesinde yapılandırın. Bu genellikle alan adı kayıt şirketidir.
  Kayıt türü Alt alan adı Öncelik Değer
  MX @ 10 mx.yandex.net.
  TXT (SPF) @ belirtilmemiş v=spf1 redirect=_spf.yandex.net
  TXT (DKIM) mail._domainkey belirtilmemiş E-posta ayarlarından değeri kopyala
  CNAME mail belirtilmemiş domain.mail.yandex.net.

  Yardım kısmında DNS kaydı ayarları hakkında daha fazla bilgi edinin: MX kaydı, SPF kaydı, DKIM imzası, CNAME kaydı.

 2. Değişikliklerin etkinleşmesini bekleyin. İnternetteki DNS sunucularının yeni DNS kayıtları hakkında bilgi alışverişinde bulunması 72 saat kadar sürebilir.

 3. Gerekirse yeni alan adını birincil alan adı yapın. Bundan sonra daha önce bağlamış olduğunuz alan adı eş alan adı (alias) olacaktır.

Eş alan adları bağlama

Not. Eş alan adları yalnızca birincil alan bağlandıktan sonra eklenebilir.

Bir kuruma birden fazla alan adı bağlanabilir. Bağladığınız alan adlarından ilki birincil alan adı, ek alan adları ise eş alan adı olacaktır. Daha sonra isterseniz, bağladığınız bu alan adlarından herhangi birini ana alan adı yapabilirsiniz.

Eş alan adı (alias), ana alan adınızın takma adı gibi işlev görür: Çalışan hesapları ve e-posta kutuları sadece ana alan adında oluşturulabilir. Eş alan adı bağlandığında, çalışanlarınızın, ana alan adındaki e-posta kutularına bağlı olan yeni e-posta adresleri olur:

 • Alan adınızda hesabı bulunan çalışanlar (login@example.org gibi hesapları olanlar), eş alan adında ilave bir e-posta adresi alırlar. Bu, çalışanların yeni bir e-posta kutusu sahibi olduğu anlamına gelmez. Eş alan adı ile Mail'e giriş yapılamaz.

 • Çalışanlar e-postalarını gönderecekleri adresi seçebileceklerdir. E-postalar varsayılan olarak ana alan adındaki adresten gönderilir.

 • Grup ve ekip postaları, eş alan adında ek adresler alır.

 • Ana alan adı ya da eş alan adındaki adrese gönderilen e-postaların tümü, ana alan adındaki e-posta kutusuna gelir. Örneğin example.net ve example.com alan adlarını bağladınızı düşünelim. Bu durumda hem login@example.net hem de login@example.com adreslerine gönderilen e-postalar, ana alan adı hangisiyse onun e-posta kutusuna gelir.
İpucu. Tüm alan adlarında farklı e-posta kutuları olması önemliyse bunları farklı kurumlarla bağlayın.

Eş alan adı bağlamak, ana alan adı bağlamaktan farklı değildir: