Captcha ve Arama'nın engellenmesi

Arama neden engelleniyor?

Bir IP adresinden aynı anda çok sayıda sorgu gönderildiğinde Yandex Arama engellenebilir. Bu durumda kişiler veya programlar tarafından yapılan arama sorgularının ayırt edilmesi zordur. Birkaç kişinin, internete aynı IP adresinden bağlı cihazlarda Yandex servislerini kullandığını varsayalım. Bu durumda Yandex tüm bu kullanıcıları tek kişi olarak algılar ve karakter tanıma testi olan Captcha'yı gösterir.

Captcha örneği:IP adresimden başka biri ağa nasıl bağlanabilir?

IP adresinizden gelen sorgular cihazınızdan gönderilmemiş olabilir. Bazı internet sağlayıcılar, bazı durumlarda birkaç aboneyi aynı IP adresi altında birleştirebiliyor.

Ortak erişime açık internet ağına, örneğin bir kafenin Wi-Fi ağına bağlandığınızda, aynı Wi-Fi'ı kullanan herkesle aynı IP adresini kullanmış olursunuz.

Otomatik sorgular gönderen bir virüs bilgisayarınıza bulaşmış olabilir. Sistemi, Dr.Web CureIt! ya da “Kaspersky Labs” Virus Removal Tool antivirüs programıyla denetlemenizi öneririz.

Captcha gösteriliyorsa Arama'ya nasıl geri dönebilirim?

Arama sayfasına geri dönmek için Captcha görselinde gördüğünüz karakterleri girin ve Gönder butonuna tıklayın.

Captcha görselini yenilemek için simgesine tıklayın.

Görseldeki karakterler yerine sesli Captcha'dan rakamlar girilebilir. Bunun için  → Oynat simgesine tıklayın ve mesajı dinleyin.

Uyarı. Yandex, sadece görseldeki karakterleri sorar; asla telefon numarası, SMS gönderimi, kullanıcı adı veya şifre talep etmez. Buna benzer taleplerle karşılaşırsanız sahte bir sayfadasınız demektir. İletişim formu kullanarak durumu bize bildirin.

Karakterler doğru girildiğinde Yandex tarayıcınızı (çerez dosyalarının tarayıcınızda devamlı kaydedilmesi koşuluyla) uzun bir süre denetlenmiş olarak hatırlayacaktır.

Özellikle otomatik sorgu yapmanız gerekiyorsa Yandex.XML servisini kullanın.

Güvenlik resmini görüntüleyemiyorum. Ne yapmalıyım?

Tarayıcınızda görsel yükleme özelliğinin etkin olup olmadığını kontrol edin.

Yandex logosunu görüyor fakat güvenlik resmini görüntüleyemiyorsanız tarayıcı eklentilerinin veya güvenlik duvarının ayarlarının yüklemeyi engelleyip engellemediklerini kontrol edin.

İş yerinizde bu sorunla karşılaşırsanız ağ yöneticinize başvurun.

Hata 403. Ne yapmalı?

403 hatası, Yandex servislerine erişimin yasak olduğu anlamına gelir. Otomatik bir program (bot) Captcha'yı atlamaya çalıştığında ve seçili IP adreslerinden veya açık proxy servislerinden aynı anda çok sayıda sorgu yaptığında bu durum gerçekleşir. Bazen botlar gerçek kişilere ait IP adreslerini kullanabilir. Bu durumda da servislere erişim engellenir.

Böyle bir hatayla karşılaşırsanız, sayfanın altındaki İletişim Formu'nu kullanın. Servislere gönderilen sorgular otomatik programdan değil, gerçek kişilerden kaynaklanıyorsa destek ekibi uzmanları talebinizi değerlendirip IP adresinizdeki engeli kaldırır.

Destek Ekibi'ne yaz

Lütfen, doğrudan bu servisin Destek Ekibi'ne başvurun. Bunun için servisin Yardım sayfasına geçip İletişim Formu'nu kullanın (formlar genellikle sayfanın alt kısmında veya başlık bölümünde bulunur). Böylece, iletinizi doğru uzmanlara ulaştırır ve daha kısa sürede cevap alırsınız.