Microsoft 365 (One Drive)

Taşımanın çalıştırılması

 1. Sırrı hazırlayın, Alan adını bağlayın ve daha önce yapmadıysanız, çalışanların kullanıcı hesaplarını hazırlayın.
  Not. Sır dosyası, çalıştırılmış olan tüm veri aktarım işlemleri için uygulanır. Veri aktarımını başlattıktan sonra yeni bir sır dosyası yüklüyorsanız, bu sır dosyası bu işlem için de uygulanır. Bu durumda sır dosyasının erişim izinleri dikkate alınır: Böylece, yeni sır dosyasının sadece dosyalara erişim izni varsa ve e-posta aktarımını başlattıysanız, e-postaların aktarımı durdurulur.
 2. Dosyaları nereden taşımak istediğinizi seçin: Microsoft 365’e tıklayın.
 3. Sır dosyasını yükleyin ve Devam’a tıklayın.
 4. Taşıma işlemini çalıştırmak istediğiniz kullanıcı hesaplarını belirtin:
  1. Örnekteki gibi, dosyalarını taşımak istediğiniz çalışanların kullanıcı adı bilgilerini dosyaya ekleyin.

   Dosyanın ilk satırında, kullanıcı hesabı bilgilerinin başlıkları yer alır. Lütfen bu satırı silmeyin. Dosyanın sonraki her satırında, her bir kullanıcı hesabının bilgileri tırnak işareti içinde ve noktalı virgülle ayrılarak verilir.

   yandex_login sütunundaki kullanıcı adları Microsoft 365'taki kullanıcı adlarıyla aynı olmalıdır. Örneğin, ali.ornek@example.test hesabı için yandex_login sütununda ali.ornek kullanıcı adını belirtin.

   Aşağıdaki yapıya sahip bir dosya elde etmelisiniz:

   "yandex_login";"external_email"
   "i.ivanov";"i.ivanov@example.test"
   "m.makarova";"m.makarova@example.test"
   Not. Bir dosyaya en fazla 20.000 çalışan kullanıcı adı ekleyebilirsiniz. Kurumdaki çalışan sayısı daha fazla ise farklı CSV dosyaları ile birkaç veri aktarım işlemi başlatabilirsiniz. Bu işlemler paralel olarak gerçekleşir.
  2. CSV dosyasını UTF-8 koduyla kaydedin (Microsoft Excel’de Farklı kaydet → CSV-UTF8 yolunu takip edin).
   Uyarı. Dosyayı farklı bir kodlamayla kaydederseniz belge doğru şekilde çözümlenemez.
  3. CSV Yükle butonuna tıklayın ve dosyanızı seçin.
 5. Veri aktarımını başlat’a tıklayın.

  Veri aktarımı için bir süre tanıyın. Veri toplama işlemi birkaç dakikadan iki saate kadar bir süre alır, ardından dosyalar Yandex Disk'te görüntülenmeye başlar. Eğer bazı dosyalar Yandex Disk’te zaten varsa (örneğin, daha önce taşınmışlarsa), bu durumda One Drive ve Yandex Disk’teki son değişiklik tarihleri karşılaştırılır ve eski sürümler yenileriyle değiştirilir.

  Veri aktarımı tamamlandıktan sonra dosyalar eşitlenmez. Veri aktarım işlemi başladıktan sonra OneDrive'a yeni dosyalar yüklendi ise ve bunları Yandex Disk'e aktarmak istiyorsanız yeni bir veri aktarım işlemi başlatın.

Not. Veri aktarım işlemini birkaç kez çalıştırmayı planlıyorsanız, her yeni çalıştırmadan önce log dosyasını kaydedin (bunu yapmak için Ayrıntılandırma butonunu kullanın). Veri aktarımı sırasında hatalar yaşanırsa bu şekilde bunların hangi çalıştırmada gerçekleştiğini takip edebilirsiniz.

Veri aktarımı durdurulsa ne olur?

Başlatılan tüm veri aktarım işlemleri durdurulur.

Yeni bir veri aktarım işlemi başlatsam ne olur?

Yeni veri aktarımı, başlatılan diğer veri aktarım işlemleri ile paralel olarak yürütülür.

Veri aktarımı ile ilgili sorunların çözümü

Ayrıntılı hata açıklamalarını içeren raporu görüntülemek için aktif işlemin sayfasında sağ üst köşede Ayrıntılandırma butonuna tıklayın. Hataları düzeltme yöntemleri için Veri Aktarım Hataları Raporu'na gidin.