Alan adını ilişkilendirme

Kurumlar için Mail'i kullanabilmek için kurumunuz için bir alan adı bağlayın. Alan adı, şirketinizin internetteki adıdır. Alan adınızda çalışanlarınız için posta kutuları oluşturabilirsiniz. Örneğin, login@example.com.

Alan adını eklemek için alan adının sahibi siz olmalısınız. Alan adınız yoksa alan adı seçebilir veya alan adı kaydedici şirketler aracılığıyla seçeceğiniz uygun bir alan adını kaydettirebilirsiniz.

Alan adını ilişkilendirdikten sonra aşağıdaki işlemleri yapabilirsiniz:
 1. Alan adını ilişkilendirme
 2. Eş alan adını ilişkilendirme

Alan adını ilişkilendirme

Not. Kurumlar için Yandex 360'ta veya Yandex.Connect’te alan adı yalnızca bir kuruma bağlanır. Bir işletmeden başka bir işletmeye aktarmak istediğiniz alan adını önceki işletmeden sildikten sonra yenisiyle ilişkilendirin.

Kurumlar için Mail hesabına birden fazla alan adı ekleyebilirsiniz. Kurumunuza ilişkilendirilen (bağlanan) ilk alan adı kurumunuzun ana alan adı olur. Buna ek olarak kurumunuz için eş alan adları da ekleyebilirsiniz.

1. Adım Alan adı ekleyin
 1. Kurum yöneticisi olarak oturum açın.
 2. Alan Adları sayfasına geçiş yapın.
 3. Alan adınızı (örneğin example.com gibi) girdikten sonra Alan adı ekle butonuna tıklayın.

  Alan adı Onaylanmamış statüsüyle listeye eklenecektir.

2. Adım Alan adının sahibi olduğunuzu doğrulayın
 1. Alan adının yanındaki Alan adını onayla butonuna tıklayın. Bu onay, hesap yöneticisinin bilgisi dışında hiç kimsenin alan adı ilişkilendirmemesi için gereklidir.
 2. Alan adını onaylamak için bir yöntem seçin:
  • DNS kaydı. Bu yöntemi, DNS barındırıcınızın (varsayılan olarak alan adınızın kayıt yetkiliniz sizin DNS barındırıcınızdır) alan adı yönetim paneline (DNS alanına) erişim yetkiniz varsa kullanabilirsiniz. Alan adını doğrulamak için belirtilen değeri içeren TXT türünde bir DNS kaydı ekleyin.

   TXT formatındaki kaydı nasıl ekleyeceğinizi SPF kaydı bölümünden öğrenebilirsiniz.

   Not. DNS kaydıyla alan adının onaylanması 72 saate kadar sürebilir.
  • Meta etiket ("metatag"). Bu yöntem, alan adınızda sayfalarını düzenleyebildiğiniz site bulunuyorsa uygun olur. Alan adını doğrulamak için sitenizin ana sayfasının HTML koduna özel etiket ekleyin.

  • HTML dosyası. Bu yöntem, barındırma sağlayıcınızın sunucusu üzerinden alan adınızda bulunan sitenin kök kataloğuna erişebilmeniz halinde kullanılabilir. Alan adını doğrulamak için indirdiğiniz özel HTML dosyasını sitenizin kök kataloğuna ekleyin.

 3. Bu onay yöntemi için ekrandaki talimatları yerine getirdikten sonra Alan adını kontrol et’e tıklayın.

  Alan adı denetimi başarısız olursa bir süre sonra yeniden deneyin. DNS kaydıyla alan adının onaylanması 72 saate kadar sürebilir.

  Alan adını onaylama yöntemini değiştirmek için onayın başarısız olduğunu bildiren iletide Alan adını kontrol et butonuna tıklayın.

 4. Alan adının onaylanmasını bekleyin.

  Sınırlama. Kurumun ilk alan adı onaylanana kadar Kurumlar için Mail'de bunun dışında hiçbir işlem yapamazsınız.
3. Adım Alan adı DNS kayıtlarını yapılandırma
 1. Kurumlar için Mail’in çalışması için gerekli olan DNS alan adı kayıtlarınızı ayarlayın. Bunu iki yoldan biriyle yapabilirsiniz:

  • Alan adını Yandex sunucularına atarsanız tüm girişler otomatik olarak yapılandırılır.

  • Alan adını Yandex sunucularına atamak istemiyorsanız DNS alan adı kayıtlarınızı, DNS barındırma servisi sunan şirketin web sitesinde yapılandırın. Bu genellikle alan adı kaydedici şirkettir.
  Kayıt türü Alt alan adı Öncelik Değer
  MX @ 10 mx.yandex.net.
  TXT (SPF) @ belirtilmemiş v=spf1 redirect=_spf.yandex.net
  TXT (DKIM) mail._domainkey belirtilmemiş Değeri Alan adı yapılandırma bölümünden kopyalayın
  CNAME mail belirtilmemiş domain.mail.yandex.net.

  DNS kayıtlarını yapılandırma hakkında daha fazla bilgi edinmek için şu bölümleri okuyun: MX Kaydı, SPF Kaydı, DKIM İmzası, CNAME Kaydı.

 2. Değişikliklerin devreye girmesini bekleyin. İnternetteki DNS sunucularının yeni DNS kayıtlarıyla ilgili verileri paylaşması 72 saate kadar sürebilir.

Eş alan adını ilişkilendirme

Not. Eş alan adları yalnızca ana alan adı bağlandıktan sonra eklenebilir.

Eş alan adı, ana alan adının kısa adıdır. Çalışan hesapları ve e-posta kutuları sadece ana alan adı üzerinde oluşturulabilir. Eş alan adı bağlandığında çalışanın, ana alan adındaki e-posta kutusuna bağlı ek bir adresi oluşur:

 • Alan adınızda hesabı bulunan (hesabı login@example.com şeklinde olan) çalışanlarınız eş alan adında ek bir e-posta adresine sahip olur. Bu durum, çalışanınızın yeni bir e-posta kutusunun oluşacağı anlamına gelmez. Kullanıcı, eş alan adında kullanılan kullanıcı adıyla Mail'e giriş yapamaz.

 • Çalışanlar e-postalarını gönderecekleri adresi seçebileceklerdir. E-postalar varsayılan olarak ana alan adındaki adresten gönderilir.

 • Alan adı ya da eş alan adındaki bir adrese gönderilen e-postalar, ana alan adındaki aynı ada sahip e-posta kutusuna da düşer. Örneğin example.net ve example.com alan adlarını bağladığınızı düşünelim. Bu durumda login@example.net ve login@example.com adreslerine gönderilen e-postalar ana alan adındaki aynı kutuya gelir.

Eş alan adları ana alan adının bağlandığı şekilde bağlanır.