E-posta kutularının eş adları/adresleri

Sınırlama. E-posta kutularına eş adlarını (alias’lar) ancak kendi kullandığınız e-posta alan adında iseler ekleyebilirsiniz.

E-posta kutularının eş adları, mevcut e-posta kutuları için kullanılan farklı ek adreslerdir. Onlar ad alabilirler, manuel olarak yönetici tarafından eklenir veya alan adını esas alabilirler, eş alan adının bağlanması durumunda otomatik olarak oluşurlar. Bununla birlikte çalışanınızın yeni bir e-posta kutusu oluşmaz.

 1. E-posta takma adları çalışan için nasıl çalışır
 2. Adlandırılmış posta eş adresi
 3. Etki alanlı posta eş adı

E-posta takma adları çalışan için nasıl çalışır

 • Posta’ya girmek için, hem ana kullanıcı adını hem de eş posta kullanıcı adını kullanabilirsiniz.
 • Ek bir adres için e-posta aktarıcısı veya istemci ayarlamak isteyen görevli bunu yapmak için ana parolasını belirtmelidir.
 • Eş adları ayarlanmış bir çalışan, bir e-posta gönderirken Gönderen satırında görüntülenecek e-posta kutusu adını tercihine göre seçebilir. Varsayılan olarak e-postalar ana adresten gönderilir.
 • İkincil e-posta adresine gönderilen mektuplar ana posta kutusuna gider. Örneğin example.net ve example.com alan adlarını bağladığınızı düşünelim. Böyle bir durumda login@example.net ve login@example.com adreslerine gönderilen e-postalar, ana alan adındaki aynı posta kutusuna gider.

Adlandırılmış posta eş adresi

Adlandırılmış eş adresleri, kurum yöneticisi tarafından manuel olarak eklenir. Alan adınızdaki bir e-posta kutusuna 10’a kadar eş ad ekleyip kullanabilirsiniz. Böylece örneğin advertising@ şeklindeki eş ad, reklam sorumlusu olan çalışanınız tarafından kullanılmak üzere eklenebilir. Bu işlemden sonra advertising@example.com adresine gönderilen e-postalar otomatik olarak ilgili çalışanın e-posta kutusuna gelmeye başlar.

Bir eş ad sadece tek bir çalışana bağlanabilir. Aynı anda birkaç çalışana yazmak için onları bir şubeye veya gruba ekleyin ve bir dağıtım posta adresi belirleyin. Dağıtım posta adresi, şube veya grup oluşturma veya düzenleme penceresinde belirtilebilir.

Bir eş e-posta adı sildiğinizde buna gönderilen e-postalar, mail ayarlarında kurumunuz için belirtilen e-posta kutusuna gelmeye başlar.

Adlandırılmış eş ad (alias) ekleme
 1. Kurum yöneticisi olarak oturum açın.
 2. İmleci kullanıcının üzerine getirin, satırın sonundaki simgesine tıklayın ve Eş adresleri düzenle’yi seçin.

 3. Yeni ekle butonuna tıklayın.
 4. Alias için e-posta adresini belirtin ve Ekle butonuna tıklayın.

Adlandırılmış eş adı (alias) sil
 1. Kurum yöneticisi olarak oturum açın.
 2. İmleci kullanıcının üzerine getirin, satırın sonundaki simgesine tıklayın ve Eş adresleri düzenle’yi seçin.

 3. İmleci eş adın üzerine getirip simgesine tıklayın.

Etki alanlı posta eş adı

Etki alanlı posta eş adı, eş alan adının bağlanması durumunda otomatik olarak oluşur. Örneğin login@example.com şeklinde hesabı bulunan çalışanlar eş alan adında login@example.net şeklinde ek bir e-posta adresine sahip olur. Ek e-posta adresi ana alan adındaki e-posta kutusuna bağlıdır.