Plugin'ler

Plugin Nedir?

Bir tür eklenti olan plugin, Yandex Browser'a entegre edilerek tarayıcının işlevselliğini genişleten bir program bloğudur. Eklentiden farklı olarak plugin genelde bir arayüze sahip değildir. Plugin'ler; tarayıcıda video ve sesli dosyaların oynatılması, PDF belgelerinin görüntülenmesi, web hizmetlerinin çalışmasının iyileştirilmesi ve benzer amaçlarla kullanılır.

Plugin Kurulumu

Plugin yükleme ihtiyacı genellikle video gibi özel içeriklerin bulunduğu siteleri ziyaret ettiğinizde ortaya çıkar. Bu içeriğin düzgün görüntülenebilmesi için bir plugin'in yüklenmesi gerekir.

Yandex Browser uygun bir eklenti kurmanız gerektiğini bildirir ve bunu yapmanızı önerir. İlgili bildirim sayfanın üst kısmında görülür. Plugin'in son sürümünü geliştiricinin sayfasından indirip yüklemeniz gerekir.

Plugin'i Devre Dışı Bırakma

  1. Akıllı Satır'a browser://plugins adresini girin.
  2. Tüm kurulu plugin'lerin gösterildiği Plugin'ler sayfası açılır. Plugin'i devre dışı bırakmak için eklenti adının altındaki Devre dışı bırak bağlantısına tıklayın.

Plugin'lerin güncellenmesi

Plugin'ler otomatik güncellenmez. Eski plugin'leri otomatik olarak tespit eden Yandex Browser size bu konuda uyarı mesajları gösterir.

  • Plugin'in son sürümünü yüklemek için Plugin'i güncelle öğesini seçin.
  • İşlemi plugin'i güncellemeden gerçekleştirmek istiyorsanız Bu seferlik çalıştır öğesine tıklayın. Bu durumda eklentinin engellenmesiyle ilgili uyarı mesajını Yandex Browser'ın bir sonraki başlatılışında da göreceksiniz.