Bağlanabilir eklentiler

Eklenti nedir?

Eklenti (plugin), Yandex.Browser'a entegre edilen ve bunun işlevselliğini genişleten bir programdır. Uzantılardan farklı olarak eklenti genelde bir arayüze sahip değildir. Eklentiler, tarayıcıda video ve sesli dosyaların oynatılması, PDF belgelerinin görüntülenmesi, web hizmetlerinin çalışmasının iyileştirilmesi ve buna benzer diğer amaçlarla kullanılır.

Eklentiyi kurma

Eklenti yükleme ihtiyacı genellikle özel bir içerik bulunan siteleri ziyaret ettiğinizde ortaya çıkar (örneğin video gibi). Bu içeriğin düzgün görüntülenebilmesi için bir eklenti yüklenmesi gerekir.

Yandex.Browser uygun bir eklentiyi kurmanız gerektiğini bildirir ve bunu yapmanızı önerir; sayfanın üst kısmında bildirim göreceksiniz. Eklentinin son sürümünü geliştiricinin sayfasından indirip yüklemeniz gerekir.

Eklenti nasıl devre dışı bırakılır?

  1. Akıllı Satır'da browser://plugins adresini girin.
  2. Tüm yüklü eklentilerin gösterildiği Eklentiler sayfası açılır. Eklentiyi devre dışı bırakmak için eklenti adının altında Devre dışı bırak bağlantısına tıklayın.

Eski eklentileri güncelleme

Eklentiler otomatik güncellenmez. Eski uzantıların otomatik tespiti özelliğine sahip Yandex.Browser size bu konuda uyarı mesajları gösterir.

  • Eklentinin son sürümünü yüklemek için Eklentiyi güncelle öğesini seçin.
  • İşlemi eklentiyi güncellemeden gerçekleştirmek istiyorsanız Bu seferlik çalıştır öğesine tıklayın. Bu durumda Yandex.Browser'ın bir sonraki başlatılışında eklentinin engellemesiyle ilgili mesaj görüntülenir.