Plugin'ler

Eklenti (plugin) nedir?

Eklenti (plugin), Yandex Browser'a entegre edilen ve tarayıcının özelliklerini genişleten bir program bloğudur. Eklentilerden farklı olarak normalde plugin'lerin bir arayüzü yoktur. Plugin'ler tarayıcıda video ve ses oynatmak, PDF belgelerini görüntülemek ve internette birlikte işlerliği düzenleyen web hizmetlerinin çalışmasını iyileştirmek gibi amaçlarla kullanılır.

Eklenti (plugin) kurulumu

Eklenti kurma gereksinimi genellikle belirli içerik (örneğin, video) barındıran bir siteyi ziyaret ettiğinizde ortaya çıkar. Bu içeriğin doğru şekilde görüntülenmesi için belirli bir eklenti kurulması gerekir.

Yandex Browser uygun eklentinin kurulması gerektiğini size bildirir ve bunu yapmanızı önerir. Sayfanın üst bölümünde bir bildirim görürsünüz. Geliştiricinin sitesinden eklentinin son sürümünü indirmeniz ve kurmanız gerekecektir.

Eklenti (plugin) nasıl devre dışı bırakılır?

  1. Akıllı Satır'a şu adresi girin: browser://plugins
  2. Tüm kurulu eklentilerin gösterildiği Eklentiler sayfası açılır. Eklentiyi (plug-in) devre dışı bırakmak için eklenti (plug-in) adının altındaki Her zaman çalıştır seçeneğini kapatın.

Eklentilerin otomatik çalıştırılmasını devre dışı bırakma

Flash videoları Yandex Browser'da sayfa açıldığında varsayılan olarak başlatılır. Bellekten (RAM) tasarruf etmek ve tarayıcının kullanım güvenliğini artırmak için otomatik başlatmayı engelleyebilirsiniz:

  1.  → Ayarlar yolunu takip edin.
  2. Siteler'i açın.
  3. Sayfayı aşağı kaydırın ve Gelişmiş site ayarları'na tıklayın.
  4. Flash bölümünde Engellendi seçeneğini işaretleyin.