Eklentiler

Eklenti (plugin) nedir?

Eklenti (plugin), Yandex Browser'a entegre edilen ve tarayıcının özelliklerini genişleten bir program bloğudur. Eklentilerden farklı olarak normalde plugin'lerin bir arayüzü yoktur. Plugin'ler tarayıcıda video ve ses oynatmak, PDF belgelerini görüntülemek ve internette birlikte işlerliği düzenleyen web hizmetlerinin çalışmasını iyileştirmek gibi amaçlarla kullanılır.

Eklenti (plugin) kurulumu

Eklenti kurma gereksinimi genellikle belirli içerik (örneğin, video) barındıran bir siteyi ziyaret ettiğinizde ortaya çıkar. Bu içeriğin doğru şekilde görüntülenmesi için belirli bir eklenti kurulması gerekir.

Yandex Browser uygun eklentinin kurulması gerektiğini size bildirir ve bunu yapmanızı önerir. Sayfanın üst bölümünde bir bildirim görürsünüz. Geliştiricinin sitesinden eklentinin son sürümünü indirmeniz ve kurmanız gerekecektir.

Eklenti (plugin) nasıl devre dışı bırakılır?

  1. Akıllı Satır'a şu adresi girin: browser://plugins
  2. Tüm kurulu eklentilerin gösterildiği Eklentiler sayfası açılır. Eklentiyi devre dışı bırakmak için eklenti (plugin) adının altındaki Devre dışı bırak bağlantısına tıklayın.

Plugin'lerin güncellenmesi

Eklentiler (plugin) otomatik olarak güncellenmez ve kullanım süreleri sona erebilir. Yandex Browser güncelliğini yitiren eklentileri belirler ve bir eklentinin kullanım süresi sona ermişse adres satırında bulunan ilgili bir mesaj görürsünüz:

  • Eklentinin son sürümünü kurmak için Modülü güncelle... öğesini seçin.
  • Eklentiyi güncellemeden gerekli işlemi gerçekleştirmek isterseniz Bir kereliğine çalıştır seçeneğine tıklayın. Bu durumda, eklentinin engellemesiyle ilgili mesaj Yandex Browser'ın bir sonraki çalıştırılmasında da ekrana gelir.