GOST'a göre TLS protokolleri desteği

Yandex Browser internette güvenli veri aktarımını sağlayan TLS protokollerini kullanır. Güvenli bağlantıya göre aktarılan veriler şifrelenir ve CryptoPro CSP yardımcı programı kullanılarak deşifre edilir.

Ограничение. Şu anda bu özellik yalnızca Windows'ta kullanılabilir.
  1. «CryptoPro CSP» kurulumu
  2. GOST TLS şifrelemesi talep eden siteler
  3. CryptoPro CSP desteğini tarayıcıda etkinleştirme ve devre dışı bırakma

«CryptoPro CSP» kurulumu

Rusya Federasyonu yasalarına göre sadece Rus şifreleme algoritmaları olan GOST 28147-89, GOST R 34.10-94, GOST R 34.11-94 ve GOST R 34.10-2012'e göre kurulan TLS bağlantılarının kullanımı kabul edilir. Bu nedenle, GOST algoritmalarına göre şifreleme gerçekleştiren sitelere girmeniz gerekiyorsa «CryptoPro CSP» programını kurmanız gerekir.

Windows'un çeşitli işletim sistemlerinde CryptoPro CSP kullanılmaktadır; CryptoPro CSP, elektronik imza oluşturma ve dijital sertifikalandırma gibi işlevleri olan bir şifreleme yardımcı programları bütünüdür.

CryptoPro CSP'yi kurmanız gerekiyorsa program içeriğini resmi sitesinden edinin:

CryptoPro CSP kurulduktan sonra tarayıcı bu programın kullanılabilirliğini ve çalışma durumunu kontrol eder.

GOST TLS şifrelemesi talep eden siteler

Siteden GOST TLS şifrelemesi talebinin gelmesi halinde tarayıcı CryptoPro CSP programının kurulu olup olmadığını kontrol eder. Program kuruluysa kontrol programa verilir.

Bu türşifrelemeyi talep eden site örnekleri: www.gosuslugi.ru, ve şu alan adlarına sahip siteler: .gov.ru, .kamgov.ru, .nalog.ru.

Gireceğiniz site bu listede yoksa ayrıca onay talep edilir. Gireceğiniz siteye güveniyorsanız ve bağlantının mutlaka GOST TLS şifrelemesiyle olması gerekiyorsa Devam et butonuna tıklayın.

Примечание. Bazı siteler sertifika yüklenmesini talep edebilir. Sertifika yükleme talimatları genellikle o sertifikayı talep eden sitelerde bulunur.

CryptoPro CSP desteğini tarayıcıda etkinleştirme ve devre dışı bırakma

Tarayıcıda varsayılan olarak CryptoPro CSP desteği etkindir. Her durumda bu özelliğin etkin olup olmadığını kontrol etmek için:

  1.  → Ayarlar öğesine tıklayın.
  2. Sistem'i açın.
  3. bölümünde şu özelliğin açık olup olmadığını kontrol edin:GOST şifrelemesini kullanan sitelere bağlan. CryptoPro CSP gerekmektedir..

Daha sonra şifreleme desteğini devre dışı bırakmak isterseniz bu özelliği kapatın.