Protect: WiFi bağlantılarının koruması

WiFi Bağlantı Koruması Ne İşe Yarar?

Havalimanı veya restoran gibi halka açık WiFi erişim noktalarında web bağlantısı genellikle şifrelenmez. Dizüstü bilgisayar veya akıllı telefonla yanınızda oturan bir kişi kişisel verilerinizi çalabilir ve şahsi yazışmanıza izinsiz giriş yapabilir.

Yandex Browser'ın kapsamlı Protect koruması çerçevesinde kendine özgü kablosuz bağlantı koruma mekanizması kullanılır. Bu mekanizma hem Yandex Browser'ın masaüstü sürümünde hem de tarayıcının Android tabanlı telefon ve tabletler için olan mobil sürümünde kullanılmaktadır.

WiFi koruması açıldığında veriler özel bir şifreli kanaldan gönderilir. Kullanıcının bu sayfaya şifreleyici bir sunucu üzerinden erişiyor olması veri aktarma hızını belirli derecede azaltabilir.

Not. HTTPS protokolü verileri zaten şifreli olarak aktardığı için bu protokole göre çalışan siteler için WiFi koruması uygulanmaz. Site HTTPS kullandığında Akıllı Satır'da veya simgesi görüntülenir.

Korumanın Çalıştırılması

Kullanıcı, güvenli olmayan bir şebekeye bağlanınca Yandex Browser otomatik olarak kablosuz web bağlantısı korumasını çalıştırır.

WiFi bağlantı koruma özelliği çalıştırıldığında Akıllı Satır'da şöyle simgelerden biri görüntülenir:

Simge Anlamı
WiFi bağlantı koruması etkin.

WiFi bağlantı koruması etkin ancak görseller veya videolar gibi sayfadaki bazı öğeler korumalı kanaldan geçirilemez.
Yandex sunucularına geçici olarak erişilemiyor veya site, örneğin kurumsal bir site olması nedeniyle veya başka bir nedenden dolayı, Yandex için kapalıdır. Koruma altında olan kurumsal bir sitede bulunduğunuzda WiFi koruması etkin olmadığı sürece kişisel bilgileri veya banka hesap bilgilerini web üzerinden aktarmaktan çekinmenizi öneririz.

Ev Ağında WiFi Şifrelemeyi Ayarlama

Ev ağınıza bağlandığınızda Yandex Browser'ın kullanılan ağın güvensiz olduğuna dair bir uyarı vermesi, yönlendiricinizin kullandığı koruma algoritmasının yeterince güvenli olmadığı anlamına gelir.

Uyarı. Yeterince güvenli sayılan koruma algoritması, WPA2/WPA2-PSK'dır. WPA/WPA-PSK algoritması daha az güvenli sayılır. WEP algoritmasının kullanılması ise güvenlik derecesi açısından hiç koruma uygulanmadığının eşdeğeridir. Bu nedenle onu hiç bir zaman kullanmamanızı önemle öneririz.

Güvenli olmayan bir ev ağında Yandex Browser'da WiFi koruması otomatik olarak devreye girer. Bu durumda veriler korumalı kanaldan geçirildiğinden veri alışverişi hızı belirli ölçüde düşebilir. Yönlendirici şifrelemesini ayarlayarak bunu önleyebilirsiniz.

  1. Bu amaçla yönlendiricinin çevrimiçi ayarlama arayüzünü açın.
  2. Güvenlik ayarlarına gidin.
  3. Ağ kimlik doğrulama türünü WPA2 veya WPA2-PSK olarak ayarlayın.

Daha ayrıntılı bilgi için yönlendirici kullanım kılavuzuna başvurmanızı öneririz.

Korumanın Devre Dışı Bırakılması

Uyarı. Korumasız bağlantı daha hızlıdır ancak gizli verilerinizi tehlikeye sokabilir. Web üzerinden özellikle kişisel verilerinizi aktarmak veya elektronik banka işlemleri yapmak üzere olduğunuzda korumayı kesinlikle devre dışı bırakmamanızı öneririz.

WiFi bağlantısını tarayıcı yeniden başlatılana kadar devre dışı bırakmak için:

  1. Akıllı Satır'da simgesine tıklayın.
  2. Açılan penceredeki WiFi bağlantı koruması bloğunda butonu kapalı konuma getirin.

Böylelikle verileriniz korumalı kanaldan geçirilmeyecek ancak Wi-Fi bağlantınızın güvenli olmadığına dair uyarı sinyali Akıllı Satır'da görünmeye devam edecektir.

Akıllı Satır'daki güvenlik uyarıları dahil olmak üzere WiFi korumasını tamamıyla devre dışı bırakmak için:

  1.  → Ayarlar yolunu takip edin.
  2. Sayfanın üst bölümünde Güvenlik sekmesine gidin.
  3. Bağlantı koruması bölümünde Ortak WiFi ağlarına bağlanıldığında verileri şifrele seçeneğini etkinleştirin.