Protect: WiFi bağlantılarının koruması

WiFi bağlantı koruması ne işe yarar?

Havalimanı veya restoran gibi halka açık Wi-Fi erişim noktalarında web bağlantısı genellikle şifrelenmez. Dizüstü bilgisayar veya akıllı telefonla yanınızda oturan bir kişi kişisel verilerinizi çalabilir ve şahsi yazışmanıza izinsiz giriş yapabilir.

Yandex Browser'da özel bir kablosuz web bağlantısı koruma yöntemi kullanılır. Bu yöntem Yandex Browser'ın sabit bilgisayar sürümünün yanı sıra Android tabanlı akıllı telefon ve tablet bilgisayar için mobil sürümünde de uygulanmıştır.

Koruma çalıştırıldığında veriler web'e özel bir şifreli kanaldan gönderilmeye başlar. Kullanıcının bu sayfaya şifreleyici bir sunucu üzerinden erişiyor olması veri aktarma hızını belirli derecede azaltabilir.

Not. HTTPS protokolü verileri zaten şifreli olarak aktardığı için bu protokole göre çalışan siteler için WiFi koruması uygulanmaz. Site HTTPS'i kullandığında Akıllı Satır'da veya simgesi görüntülenir.

Korumanın çalıştırılması

Kullanıcı, güvenli olmayan bir şebekeye bağlanınca Yandex Browser otomatik olarak kablosuz web bağlantısı korumasını çalıştırır.

Wi-Fi bağlantı koruma özelliği çalıştırıldığında Akıllı Satır'da şöyle simgelerden biri görüntülenir:

Simge Anlamı
Wi-Fi bağlantı koruması etkindir.

Wi-Fi bağlantı koruması etkin ancak görseller veya videolar gibi sayfadaki bazı öğeler korumalı kanaldan geçirilemez.
Yandex sunucularına geçici olarak erişilemiyor veya site, örneğin kurumsal bir site olması nedeniyle veya başka bir nedenden dolayı, Yandex için kapalıdır. Koruma altında olan kurumsal bir sitede bulunduğunuzda Wi-Fi koruması etkin olmadığı sürece kişisel bilgileri veya banka hesap bilgilerini web üzerinden aktarmaktan çekinmenizi öneririz.

Ev ağında Wi-Fi şifrelemeyi ayarlama

Ev ağınıza bağlandığınızda Yandex.Browser'ın "ağ güvensizdir" uyarısının görüntülenmesi, yönlendiricinizin kullandığı koruma algoritmasının yeterince güvenli olmadığı anlamına gelir.

Uyarı. Yeterince güvenli sayılan koruma algoritması, WPA2/WPA2-PSK'dır. WPA/WPA-PSK algoritması daha az güvenli sayılır. WEP algoritmasının kullanılması ise güvenlik derecesi açısından hiç koruma uygulanmadığının eşdeğeridir. Bu nedenle onu hiç bir zaman kullanmamanızı önemle öneririz.

Güvensiz ev ağında Yandex.Browser otomatik olarak WiFi korumasını etkinleştirir. Bu durumda veriler korumalı kanaldan geçirildiğinden veri alışverişi hızı belirli ölçüde düşebilir. Yönlendirici şifrelemesini ayarlayarak bunu önleyebilirsiniz.

  1. Bu amaçla yönlendiricinin çevrimiçi ayarlama arayüzünü açın.
  2. Güvenlik ayarları bölümüne geçin.
  3. Ağ kimlik doğrulama türünü WPA2 veya WPA2-PSK olarak ayarlayın.

Daha ayrıntılı bilgi için yönlendirici kullanım kılavuzuna başvurmanızı öneririz.

Korumanın devre dışı bırakılması

Uyarı. Korumasız bağlantı daha hızlıdır ancak bunu kullanarak gizli verilerinizin güvenliğini tehlike altına sokabilirsiniz. Web üzerinden özellikle kişisel verilerinizi aktarmak veya elektronik banka işlemleri yapmak üzere olduğunuzda korumayı kesinlikle devre dışı bırakmamanızı öneririz.

WiFi bağlantısını tarayıcı yeniden başlatılana kadar devre dışı bırakmak için:

  1. Akıllı Satır'ın sağ kısmında bulunan Protect paneli'ndeki herhangi bir simgeye tıklayın.
  2. Açılan penceredeki WiFi bağlantı koruması bloğunda butonu Kapalı konuma getirin.

Böylelikle verileriniz korumalı kanaldan geçirilmeyecek ancak Wi-Fi bağlantınızın güvenli olmadığına dair uyarı sinyali Akıllı Satır'da görünmeye devam edecektir.

Akıllı satırdaki güvenlik uyarıları dahil olmak üzere Wi-Fi korumasını tamamıyla devre dışı bırakmak için:

  1. Şu yolu takip edin:   → Ayarlar.
  2. Ayarlar sayfasının alt kısmında Gelişmiş ayarları göster butonuna tıklayın.
  3. bloğuna geçip Halka açık WiFi ağlarına bağlandığında bağlantıyı koru seçeneğini devre dışı bırakın.