Yandex Browser'ın bilgisayarı koruduğu tehlikeler

İşletim sisteminizdeki zararlı olabilecek yazılımlar hakkında veriler toplayan Yandex Browser bulduğu zararlı yazılımı sistemden kaldırmanızı otomatik önerir. Verilerinizin gizliliği ihlal edilmeden toplanan bu istatistikler sisteminizde bulunan istenmeyen yazılımları tespit etmeyi sağlar.

Uyarı. Yine de, Yandex Browser internette yaygın olan bazı tehlikeleri önleyebilse de tam bir antivirüs uygulama sayılamaz. Öte yandan, antivirüs uygulamalarının yetersiz kaldığı bazı tehlikelere karşı, tarayıcınızın sahip olduğu Protect teknolojisiyle korunabilirsiniz. Dolayısıyla, tam koruma için antivirüs uygulamaları ile tarayıcınızdaki Protect teknolojisini birlikte kullanmanızı öneririz.

İzinsiz düzenlenen sistem başlatma parametreleri (StartPage)

Bu tür istenmeyen yazılımlar sistem kayıt defterine popüler internet servisini taklit eden reklam sitesinin adresini ekler. Adres, otomatik başlatma için yasal yazılımın kaydedildiği anahtara eklenir.

Böylelikle bilgisayar her başlatıldığında bilgisayarda varsayılan olarak kullanılan tarayıcıda reklam sitesi açılır.

İstenmeyen içeriği gösteren filtre sürücüsü (Fake NetFilter)

Bu tür istenmeyen yazılımlar filtre sürücüsü şeklinde uygulanır. Bunlar; tarayıcıda rahatsız edici reklamların görüntülenmesi, reklam sekmelerinin açılması, kullanıcının istenmeyen sitelere yönlendirilmesi ve kişisel bilgilerinin çalınması için internet trafiğini ele geçirir.

Bu tür yazılım, kullandığınız tarayıcı türünden bağımsız olarak ve tarayıcınız kapalı olduğunda bile çalışır.

Değiştirilmiş DNS (infected DNS)

Bu tür istenmeyen yazılımlar sistem DNS ayarlarını izinsiz düzenler.

Kullanıcı web sayfasını her açtığında tarayıcı, DNS sunucusuna ilgili alan adını içeren bir istek gönderir. DNS sunucusu ise tarayıcıya aranan sayfanın IP adresini içeren yanıtı gönderir.

İstenmeyen yazılım, standart DNS sunucusunun IP adresini değiştirir. Böylelikle kullanıcının tüm istekleri; kullanıcıyı dolandırıcı, kimlik avı veya reklam amaçlı sayfalara yönlendirecek başka bir sunucuya yönlendirilir.

Hosts dosyasında istenmeyen kayıtlar (Infected Hosts)

C:\Windows\System32\drivers\etc klasöründe bulunan hosts sistem dosyası, sitelerin alan adlarının ve ilgili IP adreslerinin listesini içerir. Kötü amaçlı programlar bazen hosts dosyasına sahte adresler kaydederek popüler sitelere erişim engeller, kullanıcıyı kimlik avı ile ilgili sayfalara yönlendirir veya tarayıcıların koruyucu işlevlerini devre dışı bırakır.

İstenmeyen tarayıcı eklentileri (Unwanted Extensions)

Bu tür yazılımlar; kullanıcının bundan haberi olmadan tarayıcıya reklam sekmeleri açacak, rahatsız edici reklamlar gösterecek veya kullanıcının kişisel bilgilerini çalacak kötü amaçlı eklentiler kurar.

Kötü amaçlı eklentiler antivirüs yazılımları tarafından kolayca algılanamaz. Bunun nedeni, eklentilerin tarayıcı dahilinde çalışmaları ve bilgisayarın işletim sistemini etkilememeleridir.

İnternet mağazalarından eklentileri yüklemenizi öneririz Opera Add-ons veya Chrome Web Store kötü amaçlı yazılım kontrolünden geçtikleri yerler.

Trafiği izinsiz düzenleyen istenmeyen yazılım (PBot)

Bu tür istenmeyen yazılım, virüslü bilgisayar her açıldığında başlatılarak kullanıcı tarafından başlatılan uygulamaları takip eder. Kullanıcı bir tarayıcı açtığında kötü amaçlı yazılım; kullanıcıyı reklam veya kimlik avı amaçlı sayfalara yönlendirmek, varsayılan arama ayarlarını izinsiz düzenlemek veya kullanıcının kişisel bilgilerini ele geçirmek üzere ilgili tarayıcı işlemine kendi kodunu ekler.

Tarayıcı kısayollarının izinsiz düzenlenmesi (Infected LNK)

Bu tür istenmeyen yazılım; tarayıcı başlatma kısayoluna ek parametreler (genellikle bir site adresi) izinsiz ekleyerek veya tarayıcı yerine başka bir uygulama başlatacak şekilde tarayıcı başlatma kısayolunu düzenler. Bu durumda tarayıcı her başlatıldığında reklam içeren sayfaları açar.