Yandex Browser'ın önlediği tehlikeler

İşletim sisteminizdeki zararlı olabilecek yazılımlar hakkında veriler toplayan Yandex Browser bulduğu zararlı yazılımı sistemden kaldırmanızı otomatik önerir. Verilerinizin gizliliği ihlal edilmeden toplanan bu istatistikler sisteminizde bulunan istenmeyen yazılımları tespit etmeyi sağlar.

Внимание. Yine de, Yandex Browser internette yaygın olan bazı tehlikeleri önleyebilse de tam bir antivirüs uygulama sayılamaz. Öte yandan, antivirüs uygulamalarının yetersiz kaldığı bazı tehlikelere karşı, tarayıcınızın sahip olduğu Protect teknolojisiyle korunabilirsiniz. Tam koruma için her ikisinin de kullanılmasını öneriyoruz.

İzinsiz düzenlenen sistem başlatma parametreleri (StartPage)

Bu tür istenmeyen yazılımlar, popüler bir internet hizmetini taklit eden bir reklam sitesine eklenir. Adres, otomatik başlatma için yasal yazılımın kaydedildiği anahtara eklenir.

Böylelikle bilgisayar her başlatıldığında bilgisayarda varsayılan olarak kullanılan tarayıcıda reklam sitesi açılır.

İstenmeyen içeriği gösteren filtre sürücüsü (Fake NetFilter)

Bu tür istenmeyen yazılımlar şu şekilde uygulanır: Bunlar; tarayıcıda rahatsız edici reklamların görüntülenmesi, reklam sekmelerinin açılması, kullanıcının istenmeyen sitelere yönlendirilmesi ve kişisel bilgilerinin çalınması için internet trafiğini ele geçirir.

Bu tür yazılım, kullandığınız tarayıcı türünden bağımsız olarak ve tarayıcınız kapalı olduğunda bile çalışır.

Değiştirilmiş DNS (infected DNS)

Bu tür istenmeyen yazılımlar sistem DNS ayarlarını izinsiz düzenler.

Kullanıcı web sayfasını her açtığında tarayıcı, ilgili alan adını içeren bir istek gönderir. DNS sunucusu ise tarayıcıya aranan sayfanın içeren yanıtı gönderir.

İstenmeyen yazılım, standart DNS sunucusunun IP adresini değiştirir. Böylelikle kullanıcının tüm istekleri; kullanıcıyı dolandırıcı veya reklam amaçlı sayfalara yönlendirecek başka bir sunucuya yönlendirilir.

Hosts dosyasında istenmeyen kayıtlar (Infected Hosts)

C:\Windows\System32\drivers\etc klasöründe bulunan sistem dosyası, sitelerin alan adlarının ve ilgili listesini içerir. Kötü amaçlı programlar bazen hosts dosyasına sahte adresler kaydederek popüler sitelere erişim engeller, kullanıcıyı ile ilgili sayfalara yönlendirir veya tarayıcıların koruyucu işlevlerini devre dışı bırakır.

İstenmeyen tarayıcı eklentileri (Unwanted Extensions)

Bu tür yazılımlar; kullanıcının bundan haberi olmadan tarayıcıya reklam sekmeleri açacak, rahatsız edici reklamlar gösterecek veya kullanıcının kişisel bilgilerini çalacak kötü amaçlı eklentiler kurar.

Kötü amaçlı eklentiler antivirüs yazılımları tarafından kolayca algılanamaz. Bunun nedeni, eklentilerin tarayıcı dahilinde çalışmaları ve bilgisayarın işletim sistemini etkilememeleridir.

Eklentileri kötü amaçlı yazılım kontrolünden geçtikleri internet mağazalarından veya Chrome Web Store'dan yüklemenizi öneririz.

Trafiği izinsiz düzenleyen istenmeyen yazılım (PBot)

Bu tür istenmeyen yazılım, virüslü bilgisayar her açıldığında başlatılarak kullanıcı tarafından başlatılan uygulamaları takip eder. Kullanıcı bir tarayıcı açtığında kötü amaçlı yazılım; kullanıcıyı reklam amaçlı sayfalara yönlendirmek, varsayılan arama ayarlarını izinsiz düzenlemek veya kullanıcının ele geçirmek üzere ilgili tarayıcı işlemine kendi kodunu ekler.

Tarayıcı kısayollarının izinsiz düzenlenmesi (Infected LNK)

Bu tür istenmeyen yazılım; tarayıcı başlatma kısayoluna ek parametreler (genellikle bir site adresi) izinsiz ekleyerek veya tarayıcı yerine başka bir uygulama başlatacak şekilde tarayıcı başlatma kısayolunu düzenler. Bu durumda tarayıcı her başlatıldığında reklam içeren sayfaları açar.