Browser
Tarayıcıdaki öneriler

Protect: SMS dolandırıcılığına karşı koruma

Siteye mobil telefon üzerinden kullanıcı girişi yapıldığında veya mobil telefona SMS mesajı gönderildiğinde dolandırıcılık girişimlerine rastlanabilir. Örneğin kullanıcı yaptığı ödeme karşılığında aradığı hizmeti almayabilir veya mobil telefon hesabından sürekli para çekilmeye başlayabilir.

SMS dolandırıcılığı örnekleri

Dolandırıcılıkla ilgili veya virüslü web sitelerine geçiş yapmanız (NOT: Dün güvenli sayılan bir web sitesi bugün virüs barındırabilir!) ya da bilgisayarınıza kötü amaçlı yazılımın yüklenmiş olması aşağıda açıklanan durumlarla sonuçlanabilir:

Not. Kötü amaçlı yazılımlar sitelerde girdiğiniz bilgileri çalarak haberiniz olmadan dolandırıcılara aktarabilir. Bu nedenle antivirüs uygulamanızı sürekli açık tutmanızı öneririz.

Cep telefonunuzu kullanarak sitede kayıt işlemi
 1. Çeşitli bahanelerle site, cep telefonunuzun numarasını girmenizi önerebilir. Örneğin siteye kaydolmak veya robot olmadığınızı kanıtlamak için programın güncellemesinin etkinleştirilmesi, sosyal ağda hesabınızın engellenmemesi gibi bahaneler sunulabilir.
 2. Telefonunuza siteye girmeniz istenen bir giriş kodu gelebilir.

 3. Bu kodu girmekle ücretli bir servise abone olabilirsiniz.
 4. Böylelikle telefonunuzdan günlük olarak belirli bir miktar kesinti yapılmaya başlar.
Telefonunuzdan bir mobil telefon numarasına mesaj gönderme
 1. Cep telefonunuzdan sitede belirtilen bir numaraya mesaj göndermeniz talep edilebilir.
 2. İstenilen SMS mesajını gönderdiğinizi düşünelim. Ancak bu mesajın bedeli tarifenizde belirlenen SMS mesajı bedelinden çok daha yüksek çıkar. Oysa ki ziyaret ettiğiniz o sitede bu abonelik fiyatına dair hiç bir bilgi belirtilmemiş veya sitenin fark edilmesi zor bir kısmında belirtilmiş olabilir.

 3. Telefonunuzdan mobil telefon numarasına mesaj gönderildikten sonra cep telefon hesabınızdan bir kerelik veya sürekli ve mükerrer olarak belirli bir kesinti yapılmaya başlayabilir.

Dolandırıcılık sitelerinin engellenmesi

Dolandırıcılık için kullanılan web sitelerinin sürekli arayışında olan Yandex, saptadığı bu tür sitelerin adreslerini özel bir veritabanında kayıtlı tutar.SMS dolandırıcılığıyla ilgili bir siteye geçmeyi denediğinizde Yandex.Browser tehlikeli içeriği barındıran sayfayı engeller ve özel mesajı ve ayrıca Akıllı Satır'ın sağ kısmındaki simgesini göstererek sizi durum hakkında uyaracaktır.

Dikkat! 

Böyle siteye kesinlikle geçmemenizi öneririz. Bu tür kaynakların ziyaret edilmesi şu sebeplerden dolayı tehlikeli olabilir:

 • Site, mobil telefon hesabınızdan paranın çekilmesiyle sonuçlanacak eylemler yapmanızı önerebilir. Oysa ki önerilen hizmetin ücretli olduğuna dair bu sitede hiç bir bilgi belirtilmemiş ya da sitenin fark edilmesi zor bir kısmında belirtilmiş olabilir.
 • Bu durumda ücretini ödediğiniz hizmeti hiç almayabilir veya önerilen şekilden çok farklı olarak alabilirsiniz.

Ek güvenlik önlemleri

Protect aktif koruma sisteminin virüslü ve kötü amaçlı site veritabanı toplam 80.000'den fazla site adresi içermektedir ve belirli bir site henüz şikayet edilmediği için adresi bu veritabanına dahil edilmemiş olabilir. Web dolandırıcılığından zarar görmemeniz için çok basit güvenlik kurallarına uymanız yeterli:

 • Tamamen güvenmediğiniz sitelerde cep telefonu numaranızı girmeyin.
 • Bu sitelerde belirtilen numaralara cep telefonunuzdan mesaj göndermeyin.
 • Her türlü kişisel verileri veya banka kart numarası veya PIN kodları gibi elektronik ödemeler için kullanılan gizli bilgileri web üzerinden aktarmaktan çekinin.

Korumanın devre dışı bırakılması

Dikkat! SMS dolandırıcılığı korumasını devre dışı bırakmak için tarayıcınzdaki site ve yazılım güvenlik kontrolünü tamamıyla kapatmanız gerekir. Bunu kesinlikle yapmamanızı öneririz.

Kötü amaçlı yazılım kontrolünü devre dışı bırakmak için:

 1. Şu yolu takip edin:  Ayarlar.

 2. Ayarlar sayfasının alt kısmında Gelişmiş ayarları göster butonuna tıklayın.

 3. Gizlilik bloğunda Kötü amaçlı sitelere ve yazılımlara karşı korumayı etkinleştir seçeneğini devre dışı bırakın.
 4. Bitti butonuna tıklayın ve değişikliklerin etkin olabilmesi için tarayıcınızı tekrar başlatın.

Web siteniz Yandex tarafından engelleniyorsa

Sitenizin SMS dolandırıcılığıyla ilgisi şüphelenen siteler listesine yanlışlıkla dahil edildiğini düşünüyorsanız lütfen bize geri bildirim formu üzerinden ulaşın.

SMS dolandırıcılığı engellemesi
SMS dolandırıcılığı uyarısı
SMS dolandırıcılığının tehlikesi nedir