Protect: Kimlik Avına Karşı Koruma

Şifre Koruması Ne İşe Yarar?

Yandex Browser aşağıdaki durumlara karşı ek şifre koruması uygular:

 • Kimlik avı Dolandırıcılar, kullanıcı şifrelerini öğrenmek için gerçek sitelere çok benzeyen sahte web siteleri hazırlar. Bir ziyaretçi bu sahte siteyi gerçek sanarak şifre alanına şifresini girdikten sonra şifreyi bu şekilde öğrenen dolandırıcılar onu daha sonra ziyaretçinin kişisel bilgileri veya parasını çalmak için kullanabilirler.
 • Farklı sitelerde aynı şifrenin kullanımı. Bu durum ciddi bir güvenlik sorunu sayılır. Bir kullanıcı hesabının şifresini öğrenen bir dolandırıcı bu şekilde tüm diğer kullanıcı hesaplarınıza erişim kazanabilir.

  Örneğin bankanızın sitesindeki kişisel alanınıza giriş için kullandığınız şifreyi aynı zamanda bir internet mağazasındaki müşteri hesabınız için kullanıyorsanız hiç tanımadığınız internet mağazası çalışanları da banka hesabınıza izniniz olmadan erişebilirler.

  Ayrıca hem HTTPS hem de HTTP siteleri için hep aynı şifre kullanmak da son derece tehlikelidir: HTTP türü sitede kullanılan şifre internet üzerinden şifrelenmeden aktarıldığı için web dolandırıcıları tarafından kolayca öğrenilerek daha sonra HTTPS türü sitedeki kişisel bilgilerinizi çalmak için kullanılabilir.

Koruma Teknolojisi

Önemli bir sitede şifrenizi girdikten sonra Yandex Browser bunun bir izini (hash) oluşturur ve kendi veritabanına kaydeder. Başka sitelerde şifreler her girildiğinde tarayıcı hash'lerini veritabanındaki bilgilerle karşılaştırır. Aynı olmaları durumunda Akıllı Satır'ın sağ bölümünde simgesi ve bir uyarı metni içeren açılır pencere görüntülenir.

Korumanın Seçilen Sayfada Etkinleştirilmesi

Yandex Browser varsayılan olarak Facebook veya Gmail gibi popüler sitelerde kullanılan şifreleri korur. Önemli sitelerin listesi tarayıcı tarafından oluşturulur, ancak gerekli sayfaları (örneğin, çevrimiçi ödeme sayfaları) ekleyerek bu listeyi genişletebilirsiniz.

Seçtiğiniz sitede korumayı etkinleştirmek için:

 1. Akıllı Satır'ın sağındaki Protect panelinde bulunan herhangi bir simgeye tıklayın.
 2. Bağlantı durumunun görüntülendiği blokta açılan pencerede Daha fazla bilgi bağlantısına tıklayın.
 3. İzinler bloğunda Şifre koruması seçeneğini etkinleştirin.

Şifre Korumasını Devre Dışı Bırakma

Uyarı. Dolandırıcıların kişisel bilgilerinize erişimini kolaylaştırmamak açısından bunu yapmamanızı öneririz.
 1. Akıllı Satır'ın sağındaki Protect panelinde bulunan herhangi bir simgeye tıklayın.
 2. Genel güvenlik ayarları bloğunda E-posta hesabı giriş şifresi gibi önemli şifrelerin tanınmayan sitelerde girilmesine karşı uyar seçeneğini devre dışı bırakın.

Yandex Browser'da Şifre Hash'leri Hazırlama

Şifreler Yandex Browser'da hash biçiminde saklanır. Böylece, internet dolandırıcıları bu şekilde saklanan şifrelerinizi içeren veritabanını çalsalar bile kişisel bilgilerinize erişemezler:

"Kriptografik hash'leme" işlemi sayesinde şifreniz, tanınması için kullanımı kolay olup, asıl biçiminin geri yüklenmesinin neredeyse imkansız olduğu bir simge dizisine dönüştürülür. Örneğin “hello” şeklinde bir şifre kriptografik hashlemenin sonucunda “2cf24dba5fb0a30e26e83b2ac5b9e29e1b161e5c1fa7425e73043362938b9824” şeklinde görünebilir.

Yandex Browser hash'leri hazırlarken OSCrypt algoritmasını uygular. Bu algoritmaya göre hash'leme işleminde merkez işlemcisinin yanı sıra bellekte gerçekleşen bir sürü okuma ve kayıt işlemleri de kullanılır. Bu yaklaşım sayesinde şifre bulma işlemi son derece zorlaşır ve sonucunda bir bilgisayar korsanının örneğin grafik kartı işlemcisi aracılığıyla şifrenin doğru biçimini bulmayı hızlandırma teşebbüsleri başarısız olur. OSCrypt algoritması örneğin LiteCoin kripto para birimi için kullanılır.

Böylelikle büyük ve küçük harflerden, rakamlardan ve özel karakterlerden oluşan altı haneli bir şifrenin doğru biçimini tespit etmek için bir web dolandırıcısına 100 yıldan fazla bir süre gerekecektir.