Browser
Tarayıcıdaki öneriler

Protect: Banka kartı koruması

Banka kartı koruması ne işe yarar?

Banka kartı numarası, CVV2 kodu ile son kullanma tarihi ve kart sahibinin adı gibi gizli bilgilerin sürekli peşinde olan internet hırsızları bunları sizden internet üzerinden çalarak daha sonra banka hesabınızdan izinsiz para çekmek için kullanabilirler. Ödeme bilgilerinizin tehlikede olduğu durumlar:

  • Ödeme formunun internet hırsızları tarafından özellikle ödeme bilgileri toplamak amacıyla kurduğu bir web sitesinde bulunduğu,
  • Banka kartı ödemelerini kabul eden web sitesinin korumalı HTTPS protokolüne göre çalışmadığı durumlardır.

Güvenlik uyarıları

Banka kartı numaranızı bir web sitesinde girdiğinizde Yandex.Browser aşağıdaki durumlarda size uyarı mesajları görüntüler:

  • Ödeme verilerinin çalınma olasılığı çok yüksek olduğunda: Bu durumda Akıllı Satır'da simgesi görüntülenir ve ekranda uyarı penceresi görüntülenir.
  • Ödeme verilerinin çalınma olasılığı yüksek olmasa da olası bir güvenlik açığının saptandığında: Bu durumda Akıllı Satır'da simgesi görüntülenir. Simge tıklandığında durumu açıklayan bilgi notunu içeren pencere açılır.

Görüntülenebilecek bildirimlerin örnekleri

Web sitesi şüpheli veya veri şifrelemesiyle bir sorun yaşandıysa

Web sitesi Yandex tarafından şüpheli olarak algılandığı veya korumasız HTTP bağlantısı kullanıldığında şu şekilde bir bildirim görüntülenir:

Bu durumda gizli verilerinizin dolandırıcıların eline geçmesini önlemek için ödeme işlemini durdurmanızı önemle öneririz.

Sitenin güvenlik sertifikası tanınmıyorsa

Sitenin güvenlik sertifikası onun gerçekliğini doğrulayarak HTTPS protokolüne göre veri şifreleme işleminde kullanılır. Banka kartı numaranızı Yandex'in tanıyamadığı güvenlik sertifikasına sahip bir sitede girdiğinizde tarayıcınız size durum hakkında bir uyarı mesajı gösterir:

Sertifika yetkilisinin güvenilirliğinden emin olmadığınız sürece ödeme işleminize devam etmemeniz önerilir.

Başka bir siteye yönlendirme yapılıyorsa

Ödeme verilerinizi gireceğiniz form ödemenin yapılacağı siteden farklı bir sitede bulunuyorsa bir phishing sitesine yönlendiriliyor olduğunuzun ihtimali çok yüksektir. Bu durumda tarayıcınız olası tehlikeye karşı sizi uyarır:

Bu durumda ödeme yapmadan önce formun dolandırıcılıkla ilgili bir sitede bulunmadığından emin olun.

Banka kartı korumasını devre dışı bırakma

Dikkat! Tarayıcınız üzerinden ödemeler yapmak istiyorsanız banka kartı korumasını hiçbir zaman devre dışı bırakmamanızı önemle öneririz.

Tarayıcıdaki banka kartı korumasını devre dışı bırakmak için aşağıdaki 2 yöntemden birini seçin.

Yöntem 1: Açılan Protect penceresi üzerinden
  1. Akıllı Satır'ın sağ kısmındaki Protect paneli simgesine tıklayın.
  2. Genel güvenlik ayarları bloğunda Banka kartı numaralarının tehlikeli olabilecek sitelerde girilmesine karşı uyar seçeneğini devre dışı bırakın.
Yöntem 2:Tarayıcının Ayarlar menüsü üzerinden
  1. Şu yolu takip edin:  Ayarlar.

  2. Ayarlar sayfasının alt kısmında Gelişmiş ayarları göster butonuna tıklayın.

  3. Kişisel bilgiler bloğunda Kuşkulu web sitelerinde banka kartı numaraları girildiğinde uyarı mesajı gönder öğesini seçin.
  4. Yapılan değişikliklerin geçerlilik kazanması için tarayıcıyı yeniden başlatın.