Browser
Tarayıcıdaki öneriler

Turbo modu

Turbo modu nedir?

Turbo modu, tarayıcının internet bağlantısı yavaşlandığında etkinleşerek sayfaların yüklenmesini hızlandıran ve veri trafiğinden tasarruf sağlayan özel bir çalışma modudur. Video dahil, sayfanın tüm içeriği Yandex sunucularında sıkıştırılır ve ardından tarayıcıya aktarılır.

Turbo modu etkinleştirildiğinde Akıllı Satır'ın sağ kısmında Turbo simgesi  görüntülenir:

Kısıtlama. HTTPS protokolüyle korunan sayfalar için Turbo modu uygulanmaz; bu sayfalar Yandex sunucularından geçmeden tarayıcınızda doğrudan görüntülenir.

Turbo modunun otomatik açılması ve kapanması

Turbo modunun devreye girip kapanması için şu iki eşik değeri belirlenmiştir:

 • Bağlantı hızı 128 Kbit/sn'nin altına düştüğünde otomatik olarak devreye giren Turbo modu bağlantı hızı 512 Kbit/sn'nin üzerine çıkıncaya kadar etkin kalır.
 • Bağlantı hızı 512 Kbit/sn'nin üzerine çıktığında Turbo modu otomatik olarak kapanır ve Akıllı Satır'daki ilgili simge gizlenir. Turbo modu, bağlantı hızı tekrar 128 Kbit/sn'nin altına düşene kadar devre dışı kalır.

  Kısıtlama.  Turbo'nun açıldığı ve kapandığı hız eşikleri değiştirilemez.

Sayfanın yüklenmemiş öğeleri

Turbo modu etkinleştirildiğinde diğer sitelerden kaynaklanan reklamlar gibi sayfadaki bazı öğeler hiç yüklenmeyebilir. Bu durumda ekranınızda reklamlar yerine modül simgesi görüntülenir. Gizlenen içeriği yüklemek için modül simgesine tıklayın.

Video sıkıştırma

Turbo modu etkinleştiğinde Yandex.Browser varsayılan olarak videoları sıkıştırarır. Böylelikle videoların görüntülenme kalitesi düşse de veri trafiğinden %70'e kadar tasarruf sağlanır. Görüntüleme kalitesini arttırmanız gerekiyorsa video sıkıştırmayı devre dışı bırakın:

 1. Şu yolu takip edin:  Ayarlar.
 2. Turbo bloğunda Videoyu sıkıştır özelliğini kapatın.

Turbo modu manuel olarak nasıl çalıştırılır ve kapatılır?

Turbo modunun bağlantı hızınıza bağlı olarak otomatik açılıp kapanmasını isteğinize göre devre dışı bırakıp modu manuel olarak da açıp tapatabilirsiniz. Bu durumda Turbo modunuz tarayıcı yeniden başlatılana kadar açık veya kapalı kalır. Turbo modunun tarayıcı yeniden başlatıldıktan sonra da açık veya kapalı kalmasını sağlamak üzere Ayarlar menüsünde gerekli düzenlemeler yapın.

 1. Akıllı Satır'ın sağ kısmında bulunan Protect paneli'ndeki herhangi bir simgeye tıklayın.
 2. Turbo modunu Açık konumuna getirin.
 1. Akıllı Satır'ın sağ kısmındaki şeklindeki Turbo simgesine tıklayın.
 2. Turbo modunu Kapalı konuma getirin.

Mod ayarları

Turbo modunu tarayıcı ayarları üzerinden manuel olarak açabilir veya kapatabilirsiniz (Turbo'nun otomatik çalıştırılması bu şekilde engellenmiş olur). Benzer şekilde video sıkıştırmayı ve bağlantı hızı bildirimlerini de devre dışı bırakabilirsiniz. Bu şekilde yapılan ayarlar tarayıcı yeniden başlatıldıktan sonra da geçerli kalır.

 1. Şu yolu takip edin:  Ayarlar.
 2. Turbo bölümünde modun parametrelerini belirleyin.

SeçenekAçıklama
İnternet hızı yavaşken otomatik olarak açVarsayılan olarak Yandex.Browser bu şekilde çalışır. Bağlantı hızı düştüğünde Turbo modu otomatik çalıştırılır ve arttığında otomatik kapatılır.
Her zaman açıkTurbo modu her zaman açık, sayfa başlığının sağ kısmında simgesi görüntülenir. İnternet bağlantı hızı yüksek olduğunda Turbo modu sayfaların yüklenmesini yavaşlatabilir.
KapalıTurbo modu kapalıdır. Düşük internet bağlantı hızında sayfa başlığının sağ kısmında simgesi görüntülenir (Turbo modunun etkinleştirilmesi tavsiye edilir).
Bağlantı hızı değiştiğinde uyarYandex.Browser'dan internet bağlantısı hızının değişmesi ve Turbo modunun durumuyla ilgili mesajlar alacaksınız.
Videoyu sıkıştırTurbo modu videoları varsayılan olarak sıkıştırır. Videoların görüntüleme kalitesini artırmak için sıkıştırmayı devre dışı bırakabilirsiniz.

Turbo modu
video sıkıştırma
Turbo ayarları
yavaş internet bağlantısında hızlandırma
trafik azaltma