Turbo Mod

Turbo Mod Nedir?

Uyarı. Turbo modu internette önüne çıkan birtakım engellerin aşılması amacıyla tasarlanmamıştır. Ana fonksiyonu, internet trafiğini sıkıştırmak ve sitelere erişimi hızlandırmaktır. Bazen HTTP trafiğinin sıkıştırılması sonucunda engellenmiş kaynaklara erişim de sağlanabilir.

Turbo, internet hızı yavaşken tarayıcıda otomatik olarak etkinleştirilen, veri tasarrufu sağlayan özel bir moddur. Turbo Mod sayesinde web sayfalarını USB modemleri veya halka açık kablosuz (WiFi) web bağlantı noktaları aracılığıyla daha hızlı bir şekilde ve daha düşük maliyetle açabilirsiniz. Bu özellik, özellikle yurt dışındayken ve tarife limitinize yaklaştığınızda çok yararlı olur.

Turbo Mod'da videolar dahil, sayfanın tüm içeriği Yandex sunucularına gönderilip sıkıştırılır ve ardından kullanıcı bilgisayarındaki tarayıcıya aktarılır.

Sınırlama. Turbo modunda, Yandex sunucularına yalnızca tarayıcıda açtığınız web sayfalarının verileri ulaşır. Turbo Mod korumalı HTTPS protokolünü kullanan sayfalar için kullanılmaz, bu nedenle elektronik ödeme formları ve kullanıcı kimlik bilgileri giriş formlarına girdiğiniz kişisel bilgiler Yandex sunucularına gönderilmez.
Turbo Mod etkinleştirildiğinde Akıllı Satır'ın sağında Turbo simgesi görüntülenir:

Turbo Mod'un Otomatik Açılması ve Kapanması

Turbo Mod'un açılması/kapanması için şu iki eşik değeri belirlenmiştir:

 • Bağlantı hızı 128 Kb/sn'nin altına düştüğünde otomatik olarak devreye giren Turbo Mod bağlantı hızı 512 Kb/sn'nin üzerine çıkıncaya kadar etkin kalır.
 • Bağlantı hızı 512 Kb/sn'nin üzerine çıktığında Turbo Mod otomatik olarak kapanır ve Akıllı Satır'daki ilgili simge gizlenir. Turbo Mod, bağlantı hızı tekrar 128 Kb/sn'nin altına düşene kadar devre dışı kalır.

  Sınırlama. Turbo Mod'un açıldığı ve kapandığı hız eşikleri değiştirilemez.

Video Sıkıştırma

Turbo Mod etkinleştirildiğinde Yandex Browser varsayılan olarak videoları sıkıştırır. Böylelikle, videoların görüntülenme kalitesi düşse de veri trafiğinden %70'e kadar tasarruf sağlanır. Görüntüleme kalitesini arttırmanız gerekiyorsa video sıkıştırmayı devre dışı bırakın:

 1.  → Ayarlar yolunu takip edin.
 2. Araçlar'ı açın.
 3. Turbo blоğunda Videoyu sıkıştır özelliğini kapatın.

Turbo Mod Manuel Olarak Nasıl Çalıştırılır ve Kapatılır?

Turbo Mod'un otomatik çalıştırılmasını/kapatılmasını istemiyorsanız bu işlemleri manuel olarak da yapabilirsiniz. Böylelikle, Turbo Mod Yandex Browser yeniden başlatılana kadar açık veya kapalı olur. Turbo Mod'un Yandex Browser yeniden başlatıldıktan sonra da açık veya kapalı kalması için tarayıcı ayarlarında gerekli değişiklikleri yapın.

 1. Akıllı Satır'da bağlantı durumu simgesine tıklayın.
 2. Turbo modu'nu kapatın.

Mod Ayarları

Turbo Mod'u tarayıcı ayarlarından manuel olarak açabilir veya kapatabilirsiniz (Turbo'nun otomatik çalıştırılması bu şekilde engellenmiş olur). Benzer şekilde video sıkıştırmayı ve bağlantı hızı bildirimlerini de devre dışı bırakabilirsiniz. Bu şekilde yapılan ayarlar tarayıcı yeniden başlatıldıktan sonra da geçerli kalır.

 1.  → Ayarlar yolunu takip edin.
 2. Araçlar'ı açın.
 3. Turbo bölümünde modun parametrelerini belirleyin.
Seçenek Açıklama
İnternet hızı yavaşken otomatik olarak aç Yandex Browser varsayılan olarak bu şekilde çalışır. Bağlantı hızı düştüğünde Turbo Mod otomatik çalıştırılır, hız arttığında otomatik kapatılır.
Her zaman açık Turbo Mod her zaman açıksa, sayfa başlığının sağında simgesi görüntülenir. İnternet bağlantı hızı yüksek olduğunda Turbo Mod sayfaların yüklenmesini yavaşlatabilir.
Kapalı Turbo Mod kapalıdır.
Bağlantı hızı değiştiğinde uyar Yandex Browser'dan internet bağlantısı hızındaki değişiklikler ve Turbo Mod'un durumuyla ilgili mesajlar alacaksınız.
Videoyu sıkıştır Turbo Mod videoları varsayılan olarak sıkıştırır. Videoların görüntüleme kalitesini artırmak için sıkıştırmayı devre dışı bırakabilirsiniz.