Turbo Mod

Turbo Mod Nedir?

Turbo Mod, internet bağlantısı yavaş olduğunda devreye girer. Turbo Mod sayfaların yüklenmesini hızlandırır ve veri kullanımını azaltır.Videolar da dahil olmak üzere internet sayfası içeriği Yandex sunucularında sıkıştırılarak tarayacıya iletilir.

Turbo Mod etkinleştirildiğinde Akıllı Satır'ın sağında Turbo simgesi  görüntülenir:

Sınırlama. HTTPS protokolüyle korunan sayfalar için Turbo Mod uygulanmaz; bu sayfalar Yandex sunucularından geçmeden tarayıcınızda doğrudan görüntülenir.

Turbo Mod'un Otomatik Açılması ve Kapanması

Turbo Mod'un açılması/kapanması için şu iki eşik değeri belirlenmiştir:

  • Bağlantı hızı 128 Kbit/sn'nin altına düştüğünde otomatik olarak devreye giren Turbo Mod bağlantı hızı 512 Kbit/sn'nin üzerine çıkıncaya kadar etkin kalır.
  • Bağlantı hızı 512 Kbit/sn'nin üzerine çıktığında Turbo Mod otomatik olarak kapanır ve Akıllı Satır'daki ilgili simge gizlenir. Turbo Mod, bağlantı hızı tekrar 128 Kbit/sn'nin altına düşene kadar devre dışı kalır.

    Sınırlama. Turbo'nun açıldığı ve kapandığı hız eşikleri değiştirilemez.

Sayfanın Yüklenmemiş Öğeleri

Turbo mod etkin durumdayken, bazı sayfa öğeleri (örneğin, diğer sitelerden gelen reklam videoları) yüklenmeyebilir. Bunların yerine “Sayfanın daha hızlı yüklenmesi için içeriğin bir kısmı gizlendi” mesajını içeren bir saplama görüntülenir. Gizlenen içeriği yüklemek için modül simgesine tıklayın.

Video Sıkıştırma

Turbo Mod etkinleştirildiğinde Yandex Browser varsayılan olarak videoları sıkıştırır. Böylelikle, videoların görüntülenme kalitesi düşse de veri trafiğinden %70'e kadar tasarruf sağlanır. Görüntüleme kalitesini arttırmanız gerekiyorsa video sıkıştırmayı devre dışı bırakın:

  1.    → Ayarlar yolunu takip edin.
  2. Turbo bloğunda Videoyu sıkıştır özelliğini kapatın.

Turbo Mod Manuel Olarak Nasıl Çalıştırılır ve Kapatılır?

Turbo Mod'un otomatik çalıştırılmasını/kapatılmasını istemiyorsanız bu işlemleri manuel olarak da yapabilirsiniz. Böylelikle, Turbo Mod Yandex Browser yeniden başlatılana kadar açık veya kapalı olur. Turbo Mod'un Yandex Browser yeniden başlatıldıktan sonra da açık veya kapalı kalması için tarayıcı ayarlarında gerekli değişiklikleri yapın.

  1. Akıllı Satır'ın sağındaki Protect panelinde bulunan herhangi bir simgeye tıklayın.
  2. Turbo Mod'u çalıştırma butonunu Açık konuma getirin.

Mod Ayarları

Turbo Mod'u tarayıcı ayarlarından manuel olarak açabilir veya kapatabilirsiniz (Turbo'nun otomatik çalıştırılması bu şekilde engellenmiş olur). Benzer şekilde video sıkıştırmayı ve bağlantı hızı bildirimlerini de devre dışı bırakabilirsiniz. Bu şekilde yapılan ayarlar tarayıcı yeniden başlatıldıktan sonra da geçerli kalır.

  1. Şu yolu takip edin:   → Ayarlar.
  2. Turbo bölümünde modun parametrelerini belirleyin.
SeçenekAçıklama
İnternet hızı yavaşken otomatik olarak açYandex Browser varsayılan olarak bu şekilde çalışır. Bağlantı hızı düştüğünde Turbo Mod otomatik çalıştırılır, hız arttığında otomatik kapatılır.
Her zaman açıkTurbo Mod her zaman açıksa, sayfa başlığının sağında simgesi görüntülenir. İnternet bağlantı hızı yüksek olduğunda Turbo Mod sayfaların yüklenmesini yavaşlatabilir.
KapalıTurbo Mod kapalıdır. Düşük internet bağlantı hızında sayfa başlığının sağında simgesi görüntülenir (Turbo Mod'un etkinleştirilmesi tavsiye edilir).
Bağlantı hızı değiştiğinde uyarYandex Browser'dan internet bağlantısı hızındaki değişiklikler ve Turbo Mod'un durumuyla ilgili mesajlar alacaksınız.
Videoyu sıkıştırTurbo Mod videoları varsayılan olarak sıkıştırır. Videoların görüntüleme kalitesini artırmak için sıkıştırmayı devre dışı bırakabilirsiniz.