Yandex Zen

Not. Bilgisayar için Yandex Browser ile entegre olan Yandex Zen aynı zamanda iPhone ve Android tabanlı akıllı telefonlar ile tablet bilgisayarlar için mobil tarayıcıyla da eşitlenebilir. Yandex Zen'i mobil cihazınızdaki tarayıcıda ayarlama konusunda bilgi almak için ilgili Yardım bölümüne başvurun.
 1. Zen nedir?
 2. Yandex'e kullanıcı girişi
 3. Önerilen yayın akışının ayarlanması
 4. Önerileri devre dışı bırakma

Zen nedir?

Zen, Yandex'in kullanıcıya özel öneriler sağlamak üzere geliştirdiği bir servistir. İlginizi çekebilecek konulardaki haberlerden, blog yayınlarından ve diğer yayınlardan otomatik derleme hazırlar. Akışa dahil edilecek yazılar, ziyaret geçmişinize ve belirttiğiniz tercihlerinize göre seçilir.

Yeni bir sekme açtığınızda bu öneriler Tablo'nun altında küçük pencereler şeklinde görüntülenir. Tüm önerilerinizi görmek için öneri şeridinizi sonuna kadar aşağıya doğru kaydırın.

Yayını okumak için akış üzerinde öneriye tıklayın; metin yeni bir sekmede açılır. Bununla birlikte, yayın akışı Yandex.Zen sekmesinde kalır ve diğer ilgilendiğiniz yayınları görüntülemek için bu sekmeye geri dönebilirsiniz.

Yayın akışını yenilemek için, Yandex.Zen sekmesinde Daha fazla göster butonuna tıklayın veya F5 tuşuna basın.

Yandex'e kullanıcı girişi

Zen'in ilginizi çekecek yayınları derleyebilmesi için Yandex'e kullanıcı girişi yapın. Böylece, Zen ziyaret ettiğiniz siteler ve görmek istediğiniz yayınlarla ilgili bilgi toplayabilir.

Zen'i farklı cihazlarda veya farklı uygulamalarda okuyorsanız, tüm bu cihaz ve uygulamalarda kullanıcı girişi yapın. Bunu yaptığınızda Zen tüm cihazlarınızdaki geçmişinizi, abonelik ve tercihlerinizi dikkate alır. Bu da önerilen yayın akışının kalitesini önemli ölçüde artırır.

Not. Tüm cihazlarda ve tüm uygulamalarda aynı Yandex hesabını kullanın.

Yandex'e kullanıcı girişi yapmak için:

 1. Yandex sitesine gidin.
 2. Sayfanın sağ üst köşesindeki Giriş yap bağlantısına tıklayın.
 3. Yandex kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin. Henüz Yandex'te kayıtlı değilseniz, Kayıt bağlantısına tıklayın ve kullanıcı hesabı parametrelerini doldurun.
 4. Kullandığınız her cihaz için bu adımları tekrar edin.

Önerilen yayın akışının ayarlanması

İnternette okuduğunuz yayınları analiz eden Zen size önerilen yayın akışını ilgi alanlarınıza uygun hale getirir. Bu da zaman gerektiren bir süreçtir. Önerilen yayın akışını ilgi alanlarınıza uygun hale getirmek için:

 • Gördüğünüz yayınları beğenmeniz halinde yayının altındaki simgesine tıklayın. Böylelikle, Yandex.Zen benzer türdeki yayınları size daha fazla önerir.
 • Gördüğünüz yayını beğenmemeniz halinde yayının altındaki simgesine tıklayın. Böylelikle, Yandex.Zen benzer türdeki yayınları size daha az önerir.
 • Siteyi tümüyle hiç beğenmediyseniz, önerinin altında  simgesine tıklayın ve sonra da Engelle butonuna tıklayın. İlgili site engellenmiş siteler listenize dahil edilir. Engellenmiş bir siteyi Zen akışına yalnızca mobil cihazdan geri getirebilirsiniz.
 • Belirli bir sitenin yayınlarını okumak istiyorsanız, o siteyi ilgi duyulanlar listesine ekleyin. Bu işlem yalnızca mobil cihazdan yapılabilir, ancak giriş yaptıktan sonra Zen akışındaki değişiklikler bilgisayarda da görünür.
Not. Siteyi ilgi duyulanlar listesine eklemeniz, o sitedeki materyallere abone olduğunuz anlamına gelmez. Yalnızca söz konusu sitenin yayınlarıyla ilgilendiğinizi Zen'e bildirmiş olursunuz. Sonuç olarak Zen, hem bu siteden hem de diğer sitelerden benzer temalı yayınları gösterecek ve ilgi alanlarınızla uyuşmayan site yayınlarını filtreleyip ayıracaktır.

Önerileri devre dışı bırakma

 1. Şu yolu takip edin:   → Ayarlar.
 2. Görünüm ayarları bölümüne gidin.
 3. Özel yayın akışı olan Yandex Zen'i yeni sekmede göster seçeneğini devre dışı bırakın.