Kötü amaçlı yazılımlara karşı koruma

Mobil Yandex Browser, dosyalar indirilirken bunların virüs içerip içermediğini kontrol eder ve kötü amaçlı yazılım içeren sayfaları engeller.

  1. Tehlikeli sayfaları engelleme
  2. İndirilen Dosyaların Güvenlik Kontrolü
  3. Madencilik (mining) komut dosyalarının engellenmesi

Tehlikeli sayfaları engelleme

Sayfayı açtığınızda Yandex Browser, bu sayfayı virüslü kaynaklar veritabanından kontrol eder. Veritabanı kontrolü sonucunda tespit edilen sayfa açılmaz. Ekranda bir bildirim görüntülenir ve Akıllı Satır'da simgesi belirir. Uyarıyı yok sayarak tehlikeli içerik bulunan bir siteyi ziyaret edebilirsiniz.

Uyarı. Ancak bunu yapmamanızı öneririz. Kötü amaçlı kodlar bilgisayarınıza virüs bulaştırabilir veya başkalarının kişisel bilgileriniz ile çevrimiçi ödeme verilerinize erişmesine yol açabilir.

İndirilen Dosyaların Güvenlik Kontrolü

İnternetten yükleyeceğiniz dosyalar kötü amaçlı yazılımlar barındırabilir. Bu nedenle tarayıcınız yüklenmek üzere olan tüm arşivleri ve yürütülebilir dosyaları hem açık şekilde hem de arka planda denetler.

İndirilen dosya zararlı program içeriyorsa tarayıcı sizi uyarır ve dosyayı silmenizi önerir.

Uyarı. Zararlı kodu aktif hale getirebilecekleri için denetimden geçmeyen dosyaları açmamanızı öneririz.

Madencilik (mining) komut dosyalarının engellenmesi

Bitcoin gibi farklı kripto para türleri madencilik denilen özel bir işlemle çıkarılabilir. Bu işlem çerçevesinde bilgisayar, sahibinin kripto para ile ödüllendirildiği özel hesaplamalar yapar.

Gizli madencilik (secret mining) durumlarında bu hesaplamalar, madencilik amaçlı JavaScript kodu web sayfalarına yüklenerek başkalarına ait bilgisayar veya mobil cihazlara izinsiz ve gizlice yaptırılabilir. Böyle bir kod, klasik anlamda kötü amaçlı sayılamasa da tabletin belleğini yoğun şekilde kullanır, şarjını harcar ve cihazın aşırı ısınmasına yol açar.

Sanal madencilerin tablet kaynaklarınızı izinsiz kullanarak para kazanmalarını önlemek için Mobil Yandex Browser madencilik amaçlı komut dosyalarının sitelerden indirilmesini engeller. Sadece bilinen tarayıcı komut dosyaları engellenmez. Tarayıcı, sitelerin oluşturduğu işlemcinin yükünü analiz eder ve daha önce bilinmeyen madencilik amaçlı komut dosyalarını engellemek amacıyla bu bilgileri kullanır.

Fakat gerektiğinde tarayıcınızın Ayarlar'da reklam filtrelerini devre dışı bırakarak bu engeli kaldırabilirsiniz.

Aradığınız bilgileri Yardım bölümünde bulamadıysanız veya Yandex Browser hatalı çalışıyorsa lütfen karşılaştığınız sorunu adım adım açıklayın. Mümkünse ekran görüntüsü alın. Böylelikle, destek uzmanlarımızın sorunu gidermelerine yardımcı olabilirsiniz.