Çocuk hesabı

Not. Çocuk hesabını, Yandex Browser'ın 22.11.1 veya üstü sürümlerinde oluşturup kullanabilirsiniz. Çocuk hesabı görüntülenmiyorsa Yandex Browser'ınızı güncelleyip yeniden başlatın.
 1. Ne işe yarar?
 2. Oluşturma
 3. Yetişkin hesabına çevirme
 4. Başka bir aile grubuna taşıma

Ne işe yarar?

Çocuk hesabını oluşturduktan sonra, çocuğunuzun Yandex Browser aracılığıyla nelere erişebileceğini kontrol edebilir, onu web'deki uygunsuz içeriklerden koruyabilirsiniz.

Çocuk hesabında:

 • Yandex servisleri kullanıcının yaşına uygun içerik sunar. Aile yönetim panelinde yaş sınırlamaları ayarlayabilirsiniz.

 • Böylelikle sorgu açık bir şekilde “yetişkinlere yönelik içeriğe” yönelikse bile bu tür kaynaklar (ve ayrıca küfür içeren siteler de) arama sonuçlarından tamamen hariç tutulur.

 • Yandex Müzik, küfür içeren şarkıları arama sonuçlarından ve çalma listelerinden gizler.
 • Çocuğun, çocuk hesabından çıkmasını önlemek için çıkış yapma girişimi yapıldığında SMS ile ebeveynin telefonuna girilmesi gereken onay kodu gönderilir.

 • Gizli mod etkinleştirilemez.

İpucu. Çocuğun kullandığı cihazda arayan kimliği belirleme özelliğini etkinleştirerek çocuğunuzu istenmeyen aramalardan koruyup ek güvenliği sağlayın.

Oluşturma

 1. Aile hesabı oluşturun.

 2. Aile sayfasına geçiş yapın.

 3. Çocuk hesabı oluştur'a tıklayın.
 4. Çocuğun adını ve doğum tarihini girin. İleri'ye tıklayın.
 5. Çocuk hesabı için kullanıcı adı ve giriş şifresi oluşturun. İleri'ye tıklayın.
 6. Hesaba bağlı olan telefon numarasına SMS mesajıyla gönderilen onay kodunu girin.
 7. Hesap bilgilerinin doğruluğunu kontrol edin, yaş sınırını seçin ve gerekirse aile ödeme kartı bağlayın. Bunu hesap oluşturduktan sonra da yapabilirsiniz.
 8. Bitti'ye tıklayın.

Çocuk hesabına giriş yapmak için giriş işlemi sırasında onu seçin.

Yetişkin hesabına çevirme

Not. Yetişkin hesabını çocuk hesabına çevirebilirsiniz. Sadece aile grubu yöneticisi çocuk hesabını yetişkin hesabına çevirebilir. İlgili rol ayarlarını yapmak için bu talimatları okuyun.

Çocuk hesabını yetişkin hesabına da çevirebilirsiniz. Bu işlemin ilgili çocuk hesabından onaylanması gerekir.

 1. Aile sekmesine gidin.
 2. Grup üzerinden yapılabilecekler bölümüne gidip Roller → Çocuk hesabını yetişkin hesabına çevir'e tıklayın.
 3. Hesabında değişiklikler yapmak istediğiniz çocuğun adına tıklayın. Gerekli bağlantı panoya otomatik kopyalanır. Bağlantıyı çocuğa gönderin.
 4. Çocuğun hesabına giriş yapın ve alınan bağlantıdan geçiş yapın.
 5. Çocuk hesabının yetişkin hesabına çevrilmesin onaylayın.
Önemli. Genellikle, hesabı oluşturan kullanıcının telefon numarası çocuğun hesabına bağlanır; çocuk hesabı yetişkin hesabına çevrildikten sonra bu bağlantı olduğu gibi kalır. Bu numara yerine yetişkin hesabını kullanacak kişinin numarasını hesaba bağlayın: bu şekilde kullanmak daha güvenlidir.

Başka bir aile grubuna taşıma

Çocuk hesabını başka bir aile grubundan kendi aile grubunuza taşıyabilirsiniz. Bu işlemin ilgili çocuk hesabından ve ayrıca SMS ile gönderilen özel bir onay kodu ile onaylanması gerekir. Bu onay kodu, çocuk hesabını oluşturan kullanıcının telefon numarasına gönderilir.

 1. Aile sekmesine gidin.
 2. Aile grubu bölümüne gidip Sevdiğiniz birini davet edin öğesine tıklayın.
 3. Davet yöntemini seçin:
  • Bağlantıyı paylaşarak. Çocuğa gönderilmesi gerekecek bağlantı panoya kopyalanır. Çocuğun hesabına giriş yapın, bağlantıdan geçiş yapın ve daveti kabul edin.
  • SMS mesajı veya e-posta iletisi göndererek. Çocuğun hesabına bağlı olan e-posta adresini girin. Aile grubuna davet iletisi bu adrese gelince kabul edin.
 4. Çocuk hesabını oluşturan kullanıcının telefon numarasına çocuk hesabının taşınmasını onaylama kodunu içeren bir SMS gönderilir. Başka bir aile grubuna daveti kabul etmek için SMS mesajındaki bu kodu girin.
Önemli. Genellikle çocuğun hesabına bu hesabı oluşturan kullanıcının telefon numarası bağlanır; çocuk hesabı aile grupları arasında aktarılırken bu bağlantı olduğu gibi kalır. Kullanım güvenliği aşısından bu numaranın değiştirilmesi önerilir.

Aradığınız bilgiyi Yardım'da bulamaz veya Yandex Browser ile çalışırken sorun yaşarsanız lütfen bize ulaşın. Neler yaptığınızı ve yaptıklarınızın ne tür sonuçlar getirdiğini açıklayın. Mümkünse ekran görüntüsünü de ekleyin. Bu şekilde size daha hızlı yardım edebiliriz.

Not. Yandex servislerinin çalışması ile ilgili sorunların çözümlenmesi için servislerin destek ekipleri ile iletişime geçin:
Masaüstü Yandex Browser
Masaüstü Yandex Browser sorunları ile ilgili doğrudan Browser'dan yazın:  → Gelişmiş → Sorun bildir veya form yoluyla.
Mobil uygulama Alisa'lı Yandex
Yandex ana sayfası
Sorunuz Yandex ana sayfasıyla ilgiliyse (tasarım temasını değiştirme, ana sayfa bloklarını veya servis simgelerini yapılandırma vb.) formu kullanın. Yandex ana sayfa hakkında soru seçeneğini seçin.
Yandex Mail
Yandex Mail işleyişi hakkında (reklamları devre dışı bırakma, diğer kutulardan e-posta toplamayı yapılandırma, silinen e-postaları kurtarma, spam'e düşen e-postaları bulma vb.) formu kullanarak yazın.
Arama ve sonuçlar
Web Arama'nın çalışması ve arama sonuçları hakkında (arama sonuçlarında sitenin sıralaması, yanlış arama sonuçları vb. hakkında) bildirimlerinizi bu formu kullanarak gönderin.