Yandex Zen

Bu bölümde Zen ayarları açıklanmaktadır. Yazarların ve yayıncıların Zen platformuyla çalışması ayrı bir Yardım dokümanında açıklanmıştır.

Not. Yandex Zen hem mobil Yandex Browser'ın hem de bilgisayardaki tarayıcının dahili yayınıdır. Zen'i bilgisayarınızda bir tarayıcıda nasıl yapılandıracağınız ya da devre dışı bırakacağınız hakkında bilgi almak için ilgili Yardım bölümüne geçin.
 1. Zen nedir?
 2. Kullanıcı girişi ve diğer cihazlarla eşitleme
 3. Önerilen yayın akışının ayarlanması
 4. Önerilen yayın akışını devre dışı bırakma

Zen nedir?

Zen, Yandex'in kullanıcıya özel öneriler sağlamak üzere geliştirdiği bir servistir. Tek bir yayın akışında ilgi alanınıza giren içeriği sizin için toplar: Haberler, makaleler, videolar, blog yazıları gibi içeriklerin tümünü siteden siteye herhangi bir arama yapmaya gerek kalmadan Zen'de bulmak mümkündür. Zen'inöneri mekanizması arama sorguları, tarayıcı geçmişi, puanlamalar ve tercihlerinizle ilgili diğer özellikleri dikkate alarak bir yayın akışı oluşturur. Sonuç olarak, henüz ziyaret edemediğiniz sitelerden gelen içerik de dahil olmak üzere size özel bir öneri seçkisi ortaya çıkar. İlgi duyduğunuz konular değişirse, bir süre sonra Zen yayın akışını bunları dikkate alarak yeniden oluşturur.

Not. Verilerinizin gizliliği için endişelenmenize gerek yok çünkü Zen bunları kişiselleştirilmemiş bir şekilde saklar.

Yeni bir sekme açtığınızda bu öneriler Tablo'nun altında küçük pencereler şeklinde görüntülenir. Tüm önerilerinizi görmek için öneri şeridinizi sonuna kadar aşağıya doğru kaydırın.

Yazıyı okumak istiyorsanız yayın akışındaki ilgili öneriyi seçin. İçerik yeni bir sekmede açılır.

Tavsiyeler kutusuna dönmek için Zen bağlantısına tıklayın (Akıllı Satır'ın solunda).

Not. Zen yayın akışını Android bildirim paneline ekleyebilirsiniz (panel çoğu telefonda ekranın üst kenarı aşağıya doğru çekilerek açılır). Bunu yapmak için Ayarlarda Bildirimler bölümünde Yandex.Zen'i bildirim panelinde göster özelliğini etkinleştirin.

Kullanıcı girişi ve diğer cihazlarla eşitleme

Zen'in ilginizi çekecek yayınları derleyebilmesi için Yandex'e kullanıcı girişi yapın. Böylece, Zen ziyaret ettiğiniz siteler ve görmek istediğiniz yayınlarla ilgili bilgi toplayabilir. Kullacı girişi yapmazsanız Zen ilgi alanlarınızı dikkate almadan yayın önerilerinde bulunur.

Zen'i farklı cihazlarda veya farklı uygulamalarda okuyorsanız, tüm bu cihaz ve uygulamalarda kullanıcı girişi yapın. Bunu yaptığınızda Zen tüm cihazlarınızdaki geçmişinizi, abonelik ve tercihlerinizi dikkate alır. Bu da önerilen yayın akışının kalitesini önemli ölçüde artırır.

Not. Tüm cihaz ve uygulamalarda aynı kullanıcı adıyla giriş yapın.

Kullanıcı girişi yapmak için:

 1. Yandex sitesine gidin.
 2. Sayfanın sağ üst köşesindeki Giriş yap bağlantısına tıklayın.
 3. Kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin. Yandex'te kayıtlı değilseniz Kaydol bağlantısına tıklayarak hesap bilgilerini girin.

Önerilen yayın akışının ayarlanması

İnternette okuduğunuz yayınları analiz eden Zen size önerilen yayın akışını ilgi alanlarınıza uygun hale getirir. Bu da zaman gerektiren bir süreçtir. Önerilen yayın akışını ilgi alanlarınıza uygun hale getirmek için:

Önerilen yayınları değerlendirin

 • Gördüğünüz yayınları beğenmeniz halinde yayının altındaki simgesine tıklayın. Böylelikle, Yandex Zen benzer türdeki yayınları size daha fazla önerir.
 • Gördüğünüz yayını beğenmemeniz halinde yayının altındaki simgesine tıklayın. Böylelikle, Yandex Zen benzer türdeki yayınları size daha az önerir.

Kanal ve kaynakları engelleyin

Zen yayınları iki yöntemle önerir:

 • Yayın sahibi Zen sitesinde kanal oluşturur ve kanalda içerik yayımlar.
 • Yayın sahibi yayınlarını kaynağında, başka bir deyişle kendi sitesinde veya RSS akışında yayımlar.

Zen'in önerdiği yayın akışında yayınlarını görmek istemediğiniz kanal veya kaynağı engellemek için:

 1. İlgili öneriyi yayın akışında bulun.
 2. Önerinin sağ alt köşesindeki simgesine tıklayın.
 3. Kaynağı engelle butonuna tıklayın.

Kanala abone olun

 1. İlginizi çeken herhangi bir kanalın yayınını açın.
 2. Sayfanın sağ üst köşesindeki simgesine tıklayın ve yayını aşağıya ve yukarıya doğru kaydırın. Kanala abone ol butonuna tıklayın.

Bu kanaldaki yayınlar, önerilen yayın akışında daha sık gösterilir. Ancak, Zen'in algoritmaları yayınları filtrelediğinden, bazı yayınlar yayın akışında gösterilmez.

Kanal aboneliğini iptal etmek için:

 1. Kanaldaki herhangi bir yayını açın.
 2. Sayfanın sağ üst köşesindeki simgesine tıklayın.

Zen bu kanalı daha az önerecektir.

Kaynaklar listenizi düzenleyin

Not. Bir siteyi ilgi çekici siteler listesine eklemek o siteye abone olmak anlamına gelmez. Siz siteyi ekledikten sonra Zen, benzer içeriği olan diğer sitelerin yayınlarını önermeye başlar ve ayrıca sitedeki yayınlardan ilginizi çekmeyenleri filtreler.
Kaynağı engellenenler listesine ekleyin
 1. Zen sitesine girişinizi Yandex hesabınız aracılığıyla yapın.
 2. Sayfanın sol üst köşesindeki  → Engellenmiş kaynaklar satırına tıklayın.
 3. Arama satırında simgesine tıklayın.
 4. Açılan listede engellemek istediğiniz kaynakların sağındaki simgesine tıklayın. Zen bu kaynakları bir daha önermez.

Bir kaynağı engellenmiş kaynaklar listesinden kaldırmak için sağındaki simgesine tıklayın. Zen bu kaynaktaki yayınları önermeye başlar.

Kaynağı ilgi çekici kaynaklara ekleyin
 1. Zen sitesine girişinizi Yandex hesabınız aracılığıyla yapın.
 2. Sayfanın sol üst köşesindeki  → İlgi çekici kaynaklar satırına tıklayın.
 3. Arama satırında simgesine tıklayın.
 4. Açılan listede Zen'in önerdiği yayın akışında görmek istediğiniz kaynakların sağındaki simgesine tıklayın. Zen bu kaynakları daha sık önermeye başlar.

Bir kaynağı ilgi çekici kaynaklar listesinden kaldırmak için sağındaki simgesine tıklayın. Zen bu kaynağı daha az önerir.

Önerilen yayın akışını devre dışı bırakma

 1.  → Ayarlar'a tıklayın.
 2. Yandex.Zen bölümüne gidin.
 3. Yayın akışını göster seçeneğini kapatın.