Protect: Wi-Fi bağlantı koruması

Protect, kapsamlı koruma teknolojisinin uygulandığı Mobil Yandex Browser'da kablosuz internet bağlantısını korumak için özel bir yöntem kullanılır. Bu yöntem Yandex Browser'ın masaüstü sürümünün yanı sıra Android tabanlı telefon ve tabletler için olan mobil sürümde de uygulanmıştır.

  1. Wi-Fi Bağlantı Koruması Ne İşe Yarar?
  2. Açma
  3. Kapatma

Wi-Fi Bağlantı Koruması Ne İşe Yarar?

Havalimanı veya restoran gibi halka açık Wi-Fi erişim noktalarında web bağlantısı genellikle şifrelenmez. Dizüstü bilgisayar veya akıllı telefonla yanınızda oturan bir kişi kişisel verilerinizi çalabilir ve şahsi yazışmanıza izinsiz giriş yapabilir.

Wi-Fi koruması açıldığında veriler özel bir şifreli kanaldan gönderilir. Kullanıcının bu sayfaya şifreleyici bir sunucu üzerinden erişiyor olması veri aktarma hızını belirli derecede azaltabilir.

Not. HTTPS protokolü verileri zaten şifreli olarak aktardığı için bu protokole göre çalışan siteler için Wi-Fi koruması uygulanmaz. Site HTTPS'i kullandığında Akıllı Satır'da simgesi görüntülenir.

Açma

Kullanıcı, güvenli olmayan bir şebekeye bağlanınca Yandex Browser otomatik olarak kablosuz web bağlantısı korumasını çalıştırır.

Wi-Fi bağlantı koruma özelliği çalıştırıldığında Akıllı Satır'da şöyle simgelerden biri görüntülenir:

Simge Anlamı
Wi-Fi bağlantı koruması etkindir.

Wi-Fi bağlantı koruması etkin ancak görseller veya videolar gibi sayfadaki bazı öğeler korumalı kanaldan geçirilemez.
Yandex sunucularına geçici olarak erişilemiyor veya site, örneğin kurumsal bir site olması nedeniyle veya başka bir nedenden dolayı, Yandex için kapalıdır. Koruma altında olan kurumsal bir sitede bulunduğunuzda Wi-Fi koruması etkin olmadığı sürece kişisel bilgileri veya banka hesap bilgilerini web üzerinden aktarmaktan çekinmenizi öneririz.

Kapatma

Uyarı. Korumasız bağlantı daha hızlıdır ancak bunu kullanarak gizli verilerinizin güvenliğini tehlike altına sokabilirsiniz. Web üzerinden özellikle kişisel verilerinizi aktarmak veya elektronik banka işlemleri yapmak üzere olduğunuzda korumayı kesinlikle devre dışı bırakmamanızı öneririz.

Wi-Fi bağlantısını tarayıcı yeniden başlatılana kadar devre dışı bırakmak için:

  1. Wi-Fi koruması özelliğini kapatın.

Böylelikle verileriniz korumalı kanaldan geçirilmeyecek ancak Wi-Fi bağlantınızın güvenli olmadığına dair uyarı sinyali Akıllı Satır'da görünmeye devam edecektir.

Akıllı Satır'daki güvenlik uyarıları dahil olmak üzere Wi-Fi korumasını tamamıyla devre dışı bırakmak için:

  1. simgesine tıklayın (simge yoksa akıllı telefonunuzun menü butonuna tıklayın).
  2. Ayarlar öğesini seçin.
  3. Gizlilik bölümüne geçin.
  4. Güvenli olmayan Wi-Fi ağlarında çalışırken bağlantıyı koru özelliğini kapatın.

Aradığınız bilgileri Yardım bölümünde bulamadıysanız veya Yandex Browser hatalı çalışıyorsa lütfen karşılaştığınız sorunu adım adım açıklayın. Mümkünse ekran görüntüsü alın. Böylelikle kullanıcı destek uzmanlarımıza sorununuzu çözüp gidermelerinde yardımcı olursunuz.