Protect: WiFi bağlantı koruması

Protect, kapsamlı koruma teknolojisinin uygulandığı Mobil Yandex Browser'da kablosuz internet bağlantısını korumak için özel bir yöntem kullanılır. Bu yöntem Yandex Browser'ın sabit bilgisayar sürümünün yanı sıra Android tabanlı akıllı telefon ve tablet bilgisayar için mobil sürümünde de uygulanmıştır.

  1. WiFi Bağlantı Koruması Ne İşe Yarar?
  2. Açma
  3. Kapatma

WiFi Bağlantı Koruması Ne İşe Yarar?

Havalimanı veya restoran gibi halka açık WiFi erişim noktalarında web bağlantısı genellikle şifrelenmez. Dizüstü bilgisayar veya akıllı telefonla yanınızda oturan bir kişi kişisel verilerinizi çalabilir ve şahsi yazışmanıza izinsiz giriş yapabilir.

WiFi koruması açıldığında veriler özel bir şifreli kanaldan gönderilir. Kullanıcının bu sayfaya şifreleyici bir sunucu üzerinden erişiyor olması veri aktarma hızını belirli derecede azaltabilir.

Not. HTTPS protokolü verileri zaten şifreli olarak aktardığı için bu protokole göre çalışan siteler için WiFi koruması uygulanmaz. Site HTTPS'i kullandığında Akıllı Satır'da simgesi görüntülenir.

Açma

Kullanıcı, güvenli olmayan bir şebekeye bağlanınca Yandex Browser otomatik olarak kablosuz web bağlantısı korumasını çalıştırır.

WiFi bağlantı koruma özelliği çalıştırıldığında Akıllı Satır'da şöyle simgelerden biri görüntülenir:

Simge Anlamı
WiFi bağlantı koruması etkindir.

WiFi bağlantı koruması etkin ancak görseller veya videolar gibi sayfadaki bazı öğeler korumalı kanaldan geçirilemez.
Yandex sunucularına geçici olarak erişilemiyor veya site, örneğin kurumsal bir site olması nedeniyle veya başka bir nedenden dolayı, Yandex için kapalıdır. Koruma altında olan kurumsal bir sitede bulunduğunuzda WiFi koruması etkin olmadığı sürece kişisel bilgileri veya banka hesap bilgilerini web üzerinden aktarmaktan çekinmenizi öneririz.

Kapatma

Uyarı. Korumasız bağlantı daha hızlıdır ancak bunu kullanarak gizli verilerinizin güvenliğini tehlike altına sokabilirsiniz. Web üzerinden özellikle kişisel verilerinizi aktarmak veya elektronik banka işlemleri yapmak üzere olduğunuzda korumayı kesinlikle kapamamanızı öneririz.

WiFi bağlantısını tarayıcı yeniden başlatılana kadar kapamak için:

  1. Akıllı Satır'da bağlantı durumu simgesine tıklayın.
  2. WiFi koruması özelliğini kapatın.

Böylelikle verileriniz korumalı kanaldan geçirilmeyecek ancak WiFi bağlantınızın güvenli olmadığına dair uyarı sinyali Akıllı Satır'da görünmeye devam edecektir.

Akıllı Satır'daki güvenlik uyarıları dahil olmak üzere WiFi korumasını tamamıyla kapamak için:

  1. simgesine tıklayın (simge yoksa akıllı telefonunuzun menü butonuna tıklayın).
  2. Ayarlar öğesini seçin.
  3. Ek bilgi bölümüne geçin.
  4. Güvenli olmayan WiFi ağlarında çalışırken bağlantıyı koru özelliğini kapatın.