Protect: Wi-Fi bağlantı koruması

Protect koruma teknolojisinin uygulandığı Mobil Yandex Browser'da kablosuz internet bağlantısını korumak için özel bir yöntem kullanılır. Bu yöntem Yandex Browser'ın masaüstü sürümünün yanı sıra Android tabanlı telefon ve tabletler için olan mobil sürümde de uygulanmıştır.

  1. WiFi Bağlantı Koruması Ne İşe Yarar?
  2. Açma
  3. Kapatma

WiFi Bağlantı Koruması Ne İşe Yarar?

Havalimanı veya restoran gibi halka açık WiFi erişim noktalarında web bağlantısı genellikle şifrelenmez. Dizüstü bilgisayar veya akıllı telefonla yanınızda oturan bir kişi kişisel verilerinizi çalabilir ve şahsi yazışmanıza izinsiz giriş yapabilir.

WiFi koruması açıldığında veriler özel bir şifreli kanaldan gönderilir. Kullanıcının bu sayfaya şifreleyici bir sunucu üzerinden erişiyor olması veri aktarma hızını belirli derecede azaltabilir.

Not. HTTPS protokolü verileri zaten şifreli olarak aktardığı için bu protokole göre çalışan siteler için WiFi koruması uygulanmaz. Site HTTPS kullanıyorsa Akıllı Satır'da simgesi görüntülenir.

Açma

Kullanıcı, güvenli olmayan bir şebekeye bağlanınca Yandex Browser otomatik olarak kablosuz web bağlantısı korumasını çalıştırır.

WiFi bağlantı koruma özelliği çalıştırıldığında Akıllı Satır'da şöyle simgelerden biri görüntülenir:

Simge Anlamı
WiFi bağlantı koruması etkin.

WiFi bağlantı koruması etkin ancak görseller veya videolar gibi sayfadaki bazı öğeler korumalı kanaldan geçirilemez.
Yandex sunucularına geçici olarak erişilemiyor veya site, örneğin kurumsal bir site olması nedeniyle veya başka bir nedenden dolayı, Yandex için kapalıdır. Koruma altında olan kurumsal bir sitede bulunduğunuzda WiFi koruması etkin olmadığı sürece kişisel bilgileri veya banka hesap bilgilerini web üzerinden aktarmaktan çekinmenizi öneririz.

Kapatma

Uyarı. Korumasız bağlantı daha hızlıdır ancak gizli verilerinizi tehlikeye sokabilir. Web üzerinden özellikle kişisel verilerinizi aktarmak veya elektronik banka işlemleri yapmak üzere olduğunuzda korumayı kesinlikle devre dışı bırakmamanızı öneririz.

WiFi bağlantısını tarayıcı yeniden başlatılana kadar devre dışı bırakmak için:

  1. Tarayıcıdaki simgesine tıklayın (simge yoksa, akıllı telefondaki menü butonuna tıklayın).
  2. Site Hakkında öğesine tıklayın.
  3. Wi-Fi bağlantı koruması seçeneğini devre dışı bırakın.

Böylelikle verileriniz korumalı kanaldan geçirilmeyecek ancak Wi-Fi bağlantınızın güvenli olmadığına dair uyarı sinyali Akıllı Satır'da görünmeye devam edecektir.

Akıllı Satır'daki güvenlik uyarıları dahil olmak üzere WiFi korumasını tamamıyla devre dışı bırakmak için:

  1. Tarayıcıdaki simgesine tıklayın (simge yoksa, akıllı telefondaki menü butonuna tıklayın).
  2. Ayarlar'a tıklayın.
  3. Gizlilik bölümüne geçin.
  4. Güvenli olmayan WiFi ağlarında çalışırken bağlantıyı koru özelliğini kapatın.

Aradığınız bilgileri Yardım bölümünde bulamadıysanız veya Yandex.Browser hatalı çalışıyorsa lütfen karşılaştığınız sorunu adım adım açıklayın. Mümkünse ekran görüntüsü alın. Böylelikle, destek uzmanlarımızın sorunu gidermelerine yardımcı olabilirsiniz.

Not. Yandex.Browser'ın masaüstü sürümü ile ilgili sorunlar hakkındaki geri bildirim formunu ayrıca bize gönderin.