Protect: WiFi bağlantı koruması

WiFi bağlantı koruması ne işe yarar?

Havalimanı veya restoran gibi halka açık Wi-Fi erişim noktalarında web bağlantısı genellikle şifrelenmez. Dizüstü bilgisayar veya akıllı telefonla yanınızda oturan bir kişi kişisel verilerinizi çalabilir ve şahsi yazışmanıza izinsiz giriş yapabilir.

Yandex Browser'da özel bir kablosuz web bağlantısı koruma yöntemi kullanılır. Bu yöntem Yandex Browser'ın sabit bilgisayar sürümünün yanı sıra Android tabanlı akıllı telefon ve tablet bilgisayar için mobil sürümünde de uygulanmıştır.

Koruma çalıştırıldığında veriler web'e özel bir şifreli kanaldan gönderilmeye başlar. Kullanıcının bu sayfaya şifreleyici bir sunucu üzerinden erişiyor olması veri aktarma hızını belirli derecede azaltabilir.

Not. HTTPS protokolü verileri zaten şifreli olarak aktardığı için bu protokole göre çalışan siteler için WiFi koruması uygulanmaz. Site HTTPS'i kullandığında Akıllı Satır'da simgesi görüntülenir.

Açma

Kullanıcı, güvenli olmayan bir şebekeye bağlanınca Yandex Browser otomatik olarak kablosuz web bağlantısı korumasını çalıştırır.

Wi-Fi bağlantı koruma özelliği çalıştırıldığında Akıllı Satır'da şöyle simgelerden biri görüntülenir:

Simge Anlamı
Wi-Fi bağlantı koruması etkindir.

Wi-Fi bağlantı koruması etkin ancak görseller veya videolar gibi sayfadaki bazı öğeler korumalı kanaldan geçirilemez.
Yandex sunucularına geçici olarak erişilemiyor veya site, örneğin kurumsal bir site olması nedeniyle veya başka bir nedenden dolayı, Yandex için kapalıdır. Koruma altında olan kurumsal bir sitede bulunduğunuzda Wi-Fi koruması etkin olmadığı sürece kişisel bilgileri veya banka hesap bilgilerini web üzerinden aktarmaktan çekinmenizi öneririz.

Kapatma

  1. simgesine tıklayın (simge yoksa akıllı telefon bölümünde menü butonuna tıklayın).
  2. Ayarlar öğesini seçin.
  3. Ek bilgi bölümüne geçin.
  4. Güvenli olmayan WiFi ağlarında çalışırken bağlantıyı koru seçeneğini devre dışı bırakın.