Protect: Şifrelerin kodlanması

İnternet dolandırıcıları, kullanıcıların kişisel verilerine veya e-cüzdanlarına erişim sağlamak amacıyla şifreleri çalmaya çalışır. Şifreleri saklamak için en iyi yöntem onları kodlamaktır çünkü dolandırıcılar bu şifreleri çalsa bile kullanamazlar.

 1. Browser'da şifrelerin kodlanması
 2. Ana şifre
 3. Desen, PIN kod, parmak izi
 4. Yedek şifreleme anahtarı

Browser'da şifrelerin kodlanması

Şifre deposu, anahtar kullanılan AES-256-GCM algoritması ile kodlanır. AES-256 algoritması güvenilir kabul edilir ve ABD Ulusal Güvenlik Teşkilatı, "Çok Gizli" düzeydeki devlet sırlarını oluşturan bilgilerin korunması için bu algoritmayı önermektedir.

Ancak bilgisayar korsanı şifreleme anahtarını öğrenecek olursa, en karmaşık kodlama algoritması bile şifrelerinizi koruyamaz. Ana şifre, şifreleme anahtarı için en güçlü korumayı sağlamanıza imkan tanır.

Anahtar ana şifre kullanılarak kodlanır. Ana şifreyi unutmanız halinde yedek şifreleme anahtarını kullanarak sıfırlayabilirsiniz.

Ana şifre cihazlarda kaydedilmediğinden bu şifre çalınamaz. Ana şifreniz varsa aşağıdakilerden endişelenmeniz gerekmez:

 • Akıllı telefondan şifre deposunun çalınması,
 • akıllı telefonun gaspı veya kaybolması nedeniyle şifrelerin kaybedilmesi.
 • Senkronize edilmiş verilerin Yandex sunucusunda depolanması (şifreleme, Yandex’in bile şifrelerinizi deşifre edemeyeceği şekilde düzenlenmiştir).

Şifrelerin kodlanması hakkında daha ayrıntılı bilgi için Yandex Browser'da şifrelerin kodlanması bölümüne bakın.

Ana şifre

Ana şifre, şifreleriniz için ek güvenlik sağlar. Ana şifre oluşturduktan sonra, şifre deposunu açmaya çalıştığınızda veya siteden daha önce kaydedilmiş bir şifreyi bir giriş formuna girmek istediğinizde Browser bunu talep edecektir.

Çok sayıda site şifresi yerine yalnızca bir ana şifre ezberlemeniz yeterli olacaktır. Aynı zamanda site şifreleri de daha iyi şekilde korunmuş olur. Depoya erişim, cihazlarda saklanmadığı için çalınması imkansız olan ana şifreyle engellenir.

 1. Ana şifre oluşturma
 2. Ana şifreyi silme
 3. Bellek kilitleme süresi
 4. Ana şifreyi unuttuysanız

Ana şifre oluşturma

Uyarı. Ana şifrenizi ezberleyerek hiçbir yere yazmayın ve kimseye göstermeyin. Ana şifrenizi unuttuğunuzda sıfırlayabilirsiniz. Fakat bunu yapabilmek için önce yedek şifreleme anahtarı oluşturmuş olmanız gerekir.

Ana şifre oluşturmak için:

 1. Browser'da simgesine tıklayın (bu simge yoksa akıllı telefonda menü butonuna tıklayın).
 2. Verilerim → Ayarlar'ı seçin.
 3. Ana şifre oluştur'a tıklayın.
 4. Ana şifrenizi girin. Karmaşık, ancak hatırlaması kolay şifreler kullanılmasını öneririz.
 5. Devam et öğesine tıklayın.
 6. Ana şifreyi onaylamak için bir kez daha girin.
 7. Ana şifre oluştur'a tıklayın.

Artık, bir siteye ait şifreyi tarayıcıya kaydetme ve şifre yöneticisini açma işlemleri ancak ana şifre girildikten sonra yapılabilecektir. Oluşturulan ana şifre ne akıllı telefonda ne de sunucuda kaydedilir. Sadece onu kullanarak kodlanan anahtar saklanır.

Ana şifreyi silme

 1. Browser'da simgesine tıklayın (bu simge yoksa akıllı telefonda menü butonuna tıklayın).
 2. Verilerim → Ayarlar'ı seçin.
 3. Ana şifreyi sil'e tıklayın.
 4. Ana şifrenizi girin ve Doğrula'ya tıklayın.

Bundan sonra Browser, şifrelere erişmek için ana şifre istemeyecektir. Bir sonraki eşitlemede ana şifre diğer cihazlarda silinecektir.

Bellek kilitleme süresi

Browser'ın ne kadar zaman sonra şifre deposunu engelleyeceğini ve erişim teşebbüsünde ana şifre talep edeceğini düzenleyebilirsiniz:

 1. Browser'da simgesine tıklayın (bu simge yoksa akıllı telefonda menü butonuna tıklayın).
 2. Verilerim → Ayarlar'ı seçin.
 3. Erişim onayı tıklayın.
 4. Ana şifrenizi girin.
 5. Erişim engelleme bölümünde istenilen seçeneği seçin: Uygulama yeniden başlatıldıktan sonra, Ekran kilitlenmesinden sonra veya Hiçbir zaman.

Ana şifreyi unuttuysanız

Daha önce yedek şifreleme anahtarını oluşturmuş olmanız halinde:

 1. Ana şifre giriş penceresinde Şifremi unuttum bağlantısına tıklayın.
 2. Ana şifreyi sıfırla'ya tıklayın.
 3. Yandex ID şifrenizi girin.
 4. Yeni bir ana şifre oluşturun.

Daha önce oluşturulmuş yedek şifreleme anahtarınız yoksa şifrelerinize erişimi yinelemeniz mümkün olmaz.

Desen, PIN kod, parmak izi

Her seferinde ana şifre girmemek için akıllı telefon kilitleme yöntemi kullanın: (Desen, PIN kod veya parmak izi) Şifre deposundaki şifreler, ana şifreyle kodlanmaya devam eder. Kilit açıldıktan sonra her seferinde Browser önce ana şifreyi geri yükler, sonra şifre deposunun şifresini çözer.

Ana şifreyi silerseniz Browser Desen, PIN kod veya parmak izi sormayı durdurur.

Not. Kilitleme yöntemi cihaza bağlıdır. Bu nedenle, örneğin, bir akıllı telefonunPIN kodunu kullanarak başka birinin şifrelerine erişemezsiniz.

Şifrelerin kilit açma şeklini değiştirmek için:

 1. Browser'da simgesine tıklayın (bu simge yoksa akıllı telefonda menü butonuna tıklayın).
 2. Verilerim → Ayarlar'ı seçin.
 3. Erişim onayı tıklayın.
 4. Ana şifrenizi girin.
 5. Kilit açma yöntemi bölümünde istenilen seçeneği girin: Ana şifre, parmak izi, desen veya PIN kodu. Liste içeriği akıllı telefona bağlıdır.

Yedek şifreleme anahtarı

Ana şifreyi unuttuysanız, şifreleri kurtarmanın tek yolu elinizde yedek şifreleme anahtarının olmasıdır. Bu anahtarın oluşturulması için eşitleme gereklidir.

Ana şifreyi sıfırlamak için, yedek anahtarın yanı sıra özel bir dosyaya ihtiyacınız olacaktır. Bu dosya, ana şifre ilk kez girildiğinde otomatik oluşturulur ve yerel olarak saklanır. Bu nedenle, Yandex bile şifrelerinizi çözemez.

Erişim geri getirme sürecinde Yandex ID şifrenizi girmeniz gerekecektir. İnternet dolandırıcılarının hem sunucudaki anahtarı hem cihazdaki dosyayı hem de Yandex ID şifresini aynı anda ele geçirme olasılığı çok düşüktür.

Yedek şifreleme anahtarı oluşturmak için, ana şifreyi oluşturduktan hemen sonra açılan pencerede Etkinleştir'e tıklayın. Cihaz eşitlenmediyse Yandex ID şifresi girerek eşitlemeyi etkinleştirin.

Yardım'da bilgi bulamadıysanız veya mobil Yandex Browser'da bir sorun yaşıyorsanız lütfen tüm eylemlerinizi adım adım açıklayın. Mümkünse ekran görüntüsü alın. Böylelikle, destek uzmanlarımızın sorunu gidermelerine yardımcı olabilirsiniz.

Not. Yandex servislerinin çalışmasıyla ilgili sorunlar için bu servislerin Destek Ekibi'ne başvurun:
Masaüstü Yandex Browser
Masaüstü Yandex Browser sorunları ile ilgili doğrudan Browser'dan yazın:  → Gelişmiş → Sorun bildir veya form yoluyla.
Mobil uygulama Alisa'lı Yandex
Yandex ana sayfası
Sorunuz Yandex ana sayfası ile ilgili ise (tasarım temasını değiştirme, ana sayfa bloklarını veya servis simgelerini yapılandırma, Yandex Money bulma vb.) formu kullanarak yazın. Yandex ana sayfa hakkında soru seçeneğini seçin.
Yandex Mail
Yandex Mail işleyişi hakkında (reklamları devre dışı bırakma, diğer kutulardan e-posta toplamayı yapılandırma, silinen e-postaları kurtarma, spam'e düşen e-postaları bulma vb.) formu kullanarak yazın.
Arama ve sonuçlar
Arama ve sonuçlar hakkında (arama sonuçlarında sitenin sıralaması, yanlış arama sonuçları vb.) formu kullanarak yazın.