Yandex.Zen

Not. Bu bölümde Zen ayarları açıklanmaktadır. Yazarların ve yayıncıların Zen platformuyla çalışması ayrı bir Yardım dokümanında açıklanmıştır.

Zen, ilgi alanlarınıza giren içeriği kişisel yayın akışına toplayan bir Yandex servisidir. Haberler, makaleler, videolar, blog yazıları gibi içeriklerin tümünü siteden siteye herhangi bir arama yapmaya gerek kalmadan Zen'de bulabilirsiniz.

Yayın akışınızı kişiselleştirmek için Yandex.Zen ilgi alanlarınız hakkında bilgi toplar. Fakat bu kişiselleştirme işlemi Yandex'te oturumunuz devam ettiği sürece yapılabilir. Yandex.Zen'e farklı cihazlardan erişebilmek için bu cihazlarda kullanıcı girişiniz için aynı hesabı kullanmanız gerekir. Böylelikle yayın akışınız ilgi alanlarınıza daha çabuk uyarlanır.

 1. Yandex.Zen nedir?
 2. Yandex.Zen'in ilgi alanlarına göre uyarlanması
 3. Yorum yönetimi
 4. Önerilen yayın akışının devre dışı bırakılması

Yandex.Zen nedir?

Not. Yandex.Zen hem mobil Yandex Browser'ın hem de bilgisayardaki tarayıcının dahili yayınıdır. Zen'i bilgisayarınızda bir tarayıcıda nasıl yapılandıracağınız ya da devre dışı bırakacağınız hakkında bilgi almak için ilgili Yardım bölümüne geçin.

Yandex.Zen'in öneri algoritması arama sorgularınız ve web tarama geçmişinizin yanı sıra abone olduğunuz veya engellediğiniz siteleri, verdiğiniz onay puanlarını ve tercihlerinizle ilgili diğer özellikleri dikkate alarak sizin için özel bir yayın akışı oluşturur. Bu kişisel veriler anonim olarak saklandığı için gizlilik konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. Sonuç olarak, henüz ziyaret edemediğiniz sitelerden gelen içerik de dahil olmak üzere size özel bir öneri seçkisi ortaya çıkar. İlgi duyduğunuz konular değiştikçe yayın akışınız kısa bir süre sonra yeni tercihlerinize uyarlanır.

Öneriler bir sütun şeklinde gruplanır ve ilk önerinin başlığı yeni sekme açtığınızda ekranın alt kısmında görüntülenir. Sütunun tamamını görmek için başlığı yukarıya doğru kaydırın.

Yayın akışına geri dönmek için akıllı telefonunuzun gövdesindeki Geri tuşuna basın.

Not. Yandex.Zen yayın akışını Android bildirim paneline ekleyebilirsiniz. Paneli açmak için akıllı telefon ekranının üst kenarını aşağıya doğru çekin). Bunu yapmak için Ayarlarda Bildirimler bölümünde Yandex.Zen'i bildirim panelinde göster özelliğini etkinleştirin.

Yandex.Zen'in ilgi alanlarına göre uyarlanması

İnternette okuduğunuz yayınları analiz eden Zen size önerilen yayın akışını ilgi alanlarınıza uygun hale getirir. Yandex servislerini sık sık kullanmıyorsanız bu işlem normalde 1-2 hafta sürer. Yayın akışınızın ilgi alanlarınıza uyarlanmasını hızlandırmak için:

Yayın akışınızda daha fazla veya daha az görmek istediğiniz yayınları belirtebilirsiniz

Bunun için ve simgelerini kullanın. Bu simgelere tıklamanız, söz konusu yayın içeriğinin kalitesini değerlendirmenizi değil, sadece bu içeriği yayın akışınızda daha sık veya daha az görmek istediğinizi belirtmenizi sağlar.

İstediğiniz kanallara abone olabilir veya kanal aboneliklerinizi sonlandırabilirsiniz

Bunu yapmak için:

 • yayın akışınıza girebilir,
 • istediğiniz yayına girip gerekli seçeneği işaretleyebilir,
 • Yandex.Zen sitesine girip Kanallar sekmesinde gerekli seçeneği işaretleyebilirsiniz.

Belirli bir kanala abone olmanız bu kanalın tüm yayınlarının mutlaka yayın akışınıza dahil edileceği anlamına gelmez: Yandex.Zen söz konusu kanalın ilgi alanlarınıza uygunluğuna da bakarak alakasız yayınları filtreler. Ayrıca başka kanalların uygun konulardaki yayınları da yayın akışınıza eklemeye çalışır.

Görmek istemediğiniz kanalları engelleyebilirsiniz

İstenmeyen kanalı engelleyebilir veya Yandex.Zen yayınları için uygulanan koşulları ihlal eden kanalı şikayet edebilirsiniz. Bunu yapmak için:

 • yayın akışınıza girebilir,
 • istediğiniz yayına girip gerekli seçeneği işaretleyebilir,
 • Yandex.Zen sitesine girip Kanallar sekmesinde gerekli seçeneği işaretleyebilirsiniz.

Engellenen kanalın yayınları yayın akışınızda artık gösterilmez. Kanalın engelini kaldırmak için Yandex.Zen'de Kanallar sekmesinde ilgili ayarları yapın.

Yorum yönetimi

Yandex'e kullanıcı girişi yaptıktan sonra Yandex.Zen'deki yazılar ve diğer yayınlar için yorum bırakabilirsiniz. Bunu yapmak için kanala abone olmak zorunda değilsiniz.

Yorumlarla yapılan işlemler
 • yorum ekleme,
 • yorum silme,
 • yorumun yanıtlanması veya değerlendirilmesi,
 • yorum bağlantısını kopyalayıp e-posta veya sosyal ağ ile paylaşma,
 • yorumu şikayet etme.
Yorumlarla çalışma için uygulanan sınırlamalar
 • Yorumun maksimum uzunluğu: Boşluklar dahil en fazla 4000 karakter.
 • Yorumlarda görseller, web bağlantıları ve gelişmiş metin biçimlendirme özellikleri desteklenmez.
 • Daha önce oluşturulmuş yorumlar düzenlenemez.
 • Anlatı ve videolar için yorumların gönderilmesine izin verilmez.
 • İçeriği yayınlayan kişi yayınını yoruma kapattıysa yorumları ne görüntüleyebilir ne de ekleyebilirsiniz.
Yorumlarda adınızın ve fotoğrafınızın görüntülenmesi
Yandex.Pasaport hesap bilgileriniz tüm yorumlarda görüntülenir:
 • Fotoğrafınız. Yorumlarda görüntülenecek fotoğrafınızı değiştirmek için kullanıcı hesabınızdaki görselin üstünde yer alan simgesine tıklayın.
 • Yorumlarda kullanılan isim alanındaki veriler. Varsayılan olarak adınız ve soyadınız orada görüntülenir. Adınız ve soyadınızın yorumlarda görüntülenmesini istemiyorsanız Yorumlarda kullanılan isim alanına istediğiniz takma adı yazın. Böylece, Yandex'in tüm servislerinde yapacağınız yorumlarda bu isim kullanılır. Sadece belirli bir Yandex servisine özel olarak adınızı değiştirmeniz mümkün değildir.
Uyarı. Kayıt sırasında belirtilen adı, soyadı ve diğer kişisel bilgileri değiştirmemenizi öneririz: Hesapta başka bir isim veya düzenlenmiş kişisel bilgiler kullanmanız hesabınıza erişimi yenilemenizi zorlaştırır.

Önerilen yayın akışının devre dışı bırakılması

 1. simgesine tıklayın (simge yoksa akıllı telefonunuzun menü butonuna tıklayın).
 2. Ayarlar öğesini seçin.
 3. Yandex.Zen bölümüne gidin.
 4. Yayın akışını göster seçeneğini kapatın.