Protect: Şüpheli Güvenlik Sertifikalarına Karşı Koruma

Phishing'e karşı koruma amacıyla çoğu site, güvenilir sertifika yetkililerinin sağladığı güvenlik sertifikalarını kullanır. Güvenlik sertifikası, kullanıcının HTTPS protokolüne göre bağlandığında siteye gönderdiği verileri şifreleyen açık bir anahtar içerir. Şifreleme işleminde kullanılan açık anahtarın ilgili site sahibine gerçekten ait olup olmadığı özel doğrulama yetkilisi tarafından doğrulanmalıdır.

Klasik Yandex Browser Sitelerin güvenlik sertifikalarını kontrol eden Sertifikanın, ilgili site sahibine gerçekten ait olduğu konusunda şüphe olduğunda tarayıcı kullanıcısına özel uyarı mesajı gösterir.

Sertifikayı veren yetkili tanınamıyorsa

Böyle durumlarda sertifika ya ağ yöneticisi ya da web saldırganları tarafından sağlanmış olabilir ve size şu şekildeki uyarı mesajı görüntülenir:

Bu uyarıyı gördükten sonra web sitesini ziyaret etmekten vazgeçebilir veya sertifikasını güvenilir sertifikalar listesine ekleyebilirsiniz. Eklenen sertifika bu listede 30 gün süreyle kalır, ardından o sertifikayı tekrar listeye ekleyerek güvenilirliğini yeniden doğrulatmanız gerekir.

Uyarı. Bu sertifikaya güven butonuna sadece sertifikanın güvenilirliğinden yüzde yüz emin olduğunuzda tıklayın. Aksi takdirde kişisel verilerinizin güvenliği tehlikede olabilir.

Sertifikasının güvenilirliğinden emin olmadığınız siteyi ziyaret etmeniz gerektiğinde aşağıda sıralanan şu önlemleri alın:

 • Ev bilgisayarı için. Antivirüs uygulamanızı güncelleyip bilgisayarınızın zararlı yazılım kontrolünü yapın. Antivirüsünüz sisteminize saldırganlar tarafından yüklenmiş sertifikayı algılayıp temizlerse ilgili tarayıcı bildirimini bir daha görmezsiniz. Sertifika antivirüs tarafından temizlenmezse bunu Windows araçlarını kullanarak kendiniz de silebilirsiniz. Dikkat: Söz konusu sertifika kötü amaçlı bir yazılım tarafından değil yararlı bir program tarafından kurulmuşsa silinmesi sisteminizin çalışmasını olumsuz etkileyebilir.
 • İş bilgisayarı için. Şüpheli sertifikanın silinmesi için sistem yöneticinize başvurun. Bu sertifikayı kendisi kurmadıysa onu silecektir. Öte yandan söz konusu sertifika sistem yöneticiniz tarafından güvenlik amacıyla kurulmuşsa Bu sertifikaya güven butonuna tıklayın. Dikkat: Kişisel ve çevrimiçi ödeme bilgilerinizi sistem yöneticinizin erişimine açmak istemiyorsanız bu butona tıklamayın.

Sertifika özel amaçlı yazılım tarafından kurulduysa

Antivirüsler, reklam engelleyiciler, ağdaki gelişmeler takip eden özel amaçlı uygulamalar gibi veri trafiğini analiz ederek çalışan programlar site sertifikalarını kendi geliştirdiği sertifikalarıyla değiştirebilir. Fakat bu işlem şöyle olası tehlikelere yol açabilir:

 • Tanımadığınız kişiler olan bu özel programların geliştiricileri kişisel verilerinize erişebilirler.
 • Sertifika, kendini özel amaçlı program gibi gösteren köötü amaçlı bir program tarafından kurulmuş olabilir. An itibarıyla tarayıcılar özel amaçlı programlar tarafından kurulan sertifikaların gerçekliğini yüzde yüz kontrol edip doğrulayamaz.

Klasik Yandex Browser bu tür sorunlar hakkında sizi uyarır:

Siteyi ziyaret etmek için:

 1. Sertifikayı değiştiren programı belirleyin. Bunu yapmak için uyarı sayfasındaki bağlantıya tıklayın.
 2. Sertifikayı hazırlayanın kişisel verilerinize erişmesine razı olup olmadığınıza karar verin:
  • Onaylıyorsanız Bu sertifikaya güven butonuna tıklayın.
  • Onaylamıyorsanız program menüsünde HTTPS bağlantı kontrolü işlevini devre dışı bırakın. Aşağıdaki programlar için talimatları izleyebilirsiniz:
   • Kaspersky Antivirus,
   • ESET NOD32,
   • AdGuard (NOT: AdGuard uygulamasının yanı sıra piyasada ayrıca adı aynı olan fakat kendi sertifikalarını oluşturmayan bir eklenti de mevcuttur; bu eklentinin kullanılması durumunda kontrol işlemini devre dışı bırakmak gerekmez).
   Uyarı. HTTPS bağlantı kontrolünü kapatmanız korumasız kaldığınız anlamına gelmez: Yandex Browser yüklenecek dosyaların güvenlik kontrolünü kendi yapar, kötü amaçlı web sayfalarını ve bannerları engeller ve ödemelerin yapıldığı banka ve ödeme sistemi sayfaları için özel ek korumayı uygular.

   HTTPS kontrolü devre dışıyken tarayıcınızdan şüpheli güvenlik sertifikası uyarılarını hala alıyor fakat sertifikayı kuran programa pek ihtiyaç dyumuyorsanız o programı geçici olarak kapatmayı deneyin.