SMS Dolandırıcılığına Karşı Koruma

Kullanıcının internette bulduğu çok cazip görünen aldatıcı bir teklifi yanıtlayarak dolandırıcılara kendi kararıyla para gönderdiği veya sitede mobil telefon üzerinden kaydolarak ya da mobil bir numaraya bir SMS mesajı göndererek gereksiz ücretli bir servise abone olduğu durumlar vardır. Yandex Browser dolandırıcılıkla ilgili siteleri takip ederek engeller.

SMS Dolandırıcılığı Örnekleri

Dolandırıcılıkla ilgili veya virüslü web sitelerine geçiş yapmanız (NOT: Dün güvenli sayılan bir web sitesi bugün virüs barındırabilir!) ya da bilgisayarınıza kötü amaçlı yazılımın yüklenmiş olması aşağıda açıklanan durumlarla sonuçlanabilir:

Not. Kötü amaçlı yazılımlar sitelerde girdiğiniz bilgileri çalarak haberiniz olmadan dolandırıcılara aktarabilir. Bu nedenle antivirüs uygulamanızı sürekli açık tutmanızı öneririz.
Cep telefonunuzu kullanarak sitede kayıt işlemi
 1. Çeşitli bahanelerle site, cep telefonunuzun numarasını girmenizi önerebilir. Örneğin siteye kaydolmak veya robot olmadığınızı kanıtlamak için programın güncellemesinin etkinleştirilmesi, sosyal ağda hesabınızın engellenmemesi gibi bahaneler sunulabilir.
 2. Telefonunuza siteye girmeniz istenen bir giriş kodu gelebilir.

 3. Bu kodu girmekle ücretli bir servise abone olabilirsiniz.
 4. Böylelikle telefonunuzdan günlük olarak belirli bir miktar kesinti yapılmaya başlar.
Telefonunuzdan bir mobil telefon numarasına mesaj gönderme
 1. Cep telefonunuzdan sitede belirtilen bir numaraya mesaj göndermeniz talep edilebilir.
 2. İstenilen SMS mesajını gönderdiğinizi düşünelim. Ancak bu mesajın bedeli tarifenizde belirlenen SMS mesajı bedelinden çok daha yüksek çıkar. Oysa ki ziyaret ettiğiniz o sitede bu abonelik fiyatına dair hiç bir bilgi belirtilmemiş veya sitenin fark edilmesi zor bir kısmında belirtilmiş olabilir.

 3. Telefonunuzdan mobil telefon numarasına mesaj gönderildikten sonra cep telefon hesabınızdan bir kerelik veya sürekli ve mükerrer olarak belirli bir kesinti yapılmaya başlayabilir.

Dolandırıcılık Sitelerinin Engellenmesi

Phishing'le ilgili web sitelerinin sürekli arayışında olan Yandex, saptadığı bu tür sitelerin adreslerini özel bir veritabanında kayıtlı tutar. Böyle bir siteye geçmeyi denediğinizde Klasik Yandex Browser zararlı olabilecek sayfayı engelleyecek ve durum hakkında size bir uyarı mesajı gösterecek.

Uyarı.

Böyle siteye kesinlikle geçmemenizi öneririz. Bu tür kaynakların ziyaret edilmesi şu sebeplerden dolayı tehlikeli olabilir:

 • Site, mobil telefon hesabınızdan paranın çekilmesiyle sonuçlanacak eylemler yapmanızı önerebilir. Oysa ki önerilen hizmetin ücretli olduğuna dair bu sitede hiç bir bilgi belirtilmemiş ya da sitenin fark edilmesi zor bir kısmında belirtilmiş olabilir.
 • Bu durumda ücretini ödediğiniz hizmeti hiç almayabilir veya önerilen şekilden çok farklı olarak alabilirsiniz.
 • Veya teklif konusu olan kazancınızı veya ikramiyenizi hiç almadan sahte bir hizmetin ücretini ödeyerek kendi paranızı kaybedebilirsiniz.
 • Ayrıca elektronik ödemenizle ilgili olarak girdiğiniz banka kartı bilgileri veya diğer verileriniz kendi paranızın hesabınızdan çalınması için kullanılabilir.

Ek Güvenlik Önlemleri

Protect aktif koruma sisteminin virüslü ve kötü amaçlı site veritabanı toplam 80.000'den fazla site adresi içermektedir ve belirli bir site henüz şikayet edilmediği için adresi bu veritabanına dahil edilmemiş olabilir. Web dolandırıcılığından zarar görmemeniz için çok basit güvenlik kurallarına uymanız yeterli:

 • Tamamen güvenmediğiniz sitelerde cep telefonu numaranızı girmeyin.
 • Bu sitelerde belirtilen numaralara cep telefonunuzdan mesaj göndermeyin.
 • Her türlü kişisel verileri veya banka kart numarası veya PIN kodları gibi elektronik ödemeler için kullanılan gizli bilgileri web üzerinden aktarmaktan çekinin.

Korumanın Devre Dışı Bırakılması

Uyarı. İnternet dolandırıcılığına karşı korumayı devre dışı bırakmak için tarayıcınzdaki site ve yazılım güvenlik kontrolünü tamamıyla kapatmanız gerekir. Bunu kesinlikle yapmamanızı öneririz.

Kötü amaçlı yazılım kontrolünü devre dışı bırakmak için:

 1. Şu yolu takip edin:   → Ayarlar.
 2. Ayarlar sayfasının alt kısmında Gelişmiş ayarları göster butonuna tıklayın.
 3. Kişisel bilgiler bloğunda Kötü amaçlı sitelere ve yazılımlara karşı korumayı etkinleştir seçeneğini devre dışı bırakın.
 4. Yapılan değişikliklerin geçerlilik kazanması için tarayıcıyı yeniden başlatın.

Web Siteniz Yandex Tarafından Engelleniyorsa

Sitenizin internet dolandırıcılığıyla ilgisi şüphelenen siteler listesine yanlışlıkla dahil edildiğini düşünüyorsanız lütfen bize geri bildirim formu üzerinden ulaşın.