Protect: Phishing'e Karşı Koruma

Şifre Koruması Ne İşe Yarar?

Klasik Yandex Browser'da aşağıda sıralanan tehlikelere karşı ek şifre koruması uygulanır:

  • Phishing Dolandırıcılar, kullanıcı şifrelerini öğrenmek için gerçek sitelere çok benzeyen sahte web siteleri hazırlar. Bir ziyaretçi bu sahte siteyi gerçek sanarak şifre alanına şifresini girdikten sonra şifreyi bu şekilde öğrenen dolandırıcılar onu daha sonra ziyaretçinin kişisel bilgileri veya parasını çalmak için kullanabilirler.
  • Farklı sitelerde aynı şifrenin kullanımı. Bu durum ciddi bir güvenlik sorunu sayılır. Bir kullanıcı hesabının şifresini öğrenen bir dolandırıc bu şekilde tüm diğer kullanıcı hesaplarınıza erişim kazanabilir.

    Örneğin bankanızın sitesindeki kişisel alanınıza giriş için kullandığınız şifreyi aynı zamanda bir internet mağazasındaki müşteri hesabınız için kullanıyorsanız hiç tanımadığınız internet mağazası çalışanları da banka hesabınıza izniniz olmadan erişebilirler.

    Ayrıca hem HTTPS hem de HTTP siteleri için hep aynı şifre kullanmak da son derece tehlikelidir: HTTP türü sitede kullanılan şifre internet üzerinden şifrelenmeden aktarıldığı için web dolandırıcıları tarafından kolayca öğrenilerek daha sonra HTTPS türü sitedeki kişisel bilgilerinizi çalmak için kullanılabilir.

Koruma Teknolojisi

Önemli bir sitede şifrenizi girdiğinizde Klasik Yandex Browser bunun hash denilen şifreli izini oluşturup kendi veritabanında saklar. Başka sitelerde şifreler her girildiğinde tarayıcı hash'lerini veritabanındaki bilgilerle karşılaştırır. Eşleşme bulunduğunda tarayıcı şifreyi sunucuya göndermeden önce gerçekten aynı bir şifreyi birden fazla sitede kullanmak istediğinizi doğrulamanızı isteyecek.

Şifre Korumasını Devre Dışı Bırakma

Uyarı. Dolandırıcılar için kişisel bilgilerinize erişimi kolaylaştırmamak açısından bunu yapmamanızı öneririz.
  1. Şu yolu takip edin:   → Ayarlar.
  2. Ayarlar sayfasının alt kısmında Gelişmiş ayarları göster butonuna tıklayın.
  3. Şifreler ve formlar menüsündePhishing'e karşı korumayı etkinleştir seçeneğini devre dışı bırakın.
  4. Ayrıca gerektiğinde tüm şifre hash'lerini de silebilirsiniz. Bu amaçla Verileri temizle butonuna tıklayın.

Yandex Browser'da Şifre Hash'leri Hazırlama

Önemli sitelerin şifreleri Klasik Yandex Browser'da hash'ler şeklinde kaydedilerek saklanır. Dolayısıyla web saldırganları bu şekilde şifreli olarak saklanan şifrelerinizi içeren veritabanını çalsalar bile bunların kişisel bilgilerinize erişmeleri mümkün olmaz:

"Kriptografik hashleme" işlemi sayesinde şifreniz, tanınması için kullanımı kolay olup da asıl biçiminin geri yüklenmesinin neredeyse imkansız olduğu bir simge dizisine dönüştürülür. Örneğin “hello” şeklinde bir şifre kriptografik hashlemenin sonucunda “2cf24dba5fb0a30e26e83b2ac5b9e29e1b161e5c1fa7425e73043362938b9824” şeklinde görünebilir.

Yandex Browser bu hashleme için SCrypt algoritmasını kullanır. Bu algoritmaya göre hashleme işleminde merkez işlemcisinin yanı sıra bellekte gerçekleşen bir sürü okuma ve kayıt işlemleri de kullanılır. Bu yaklaşım sayesinde şifre bulma işlemi son derece zorlaşır ve sonucunda bir bilgisayar korsanının örneğin grafik kartı işlemcisi aracılığıyla şifrenin doğru biçimini bulmayı hızlandırma teşebbüsleri başarısız olur. Anılan SCrypt algoritması ayrıca örneğin LiteCoin gizli dövizinin kullanıldığı işlemlerde de kullanılır.

Böylelikle büyük ve küçük harflerden, rakamlardan ve özel karakterlerden oluşan altı haneli bir şifrenin doğru biçimini tespit etmek için bir web dolandırıcısına 100 yıldan fazla bir süre gerekecektir.