İndirilen Dosyaların Virüslere Karşı Denetlenmesi

Uyarı. Zararlı dosyaların yüklenmesini önleyebilen Klasik Yandex Browser günümüzdeki web tehlikelerine karşı tam korumayı garanti edemez. Virüslere karşı daha güvenilir şekilde korunmak üzere profesyonel antivirüs yazılımı da kullanmanızı önemle öneririz.

İndirilen Dosyaları Virüslere Karşı Otomatik Denetleme

Yüklemek üzere olduğunuz dosya kötü amaçlı veya istenmeyen yazılımlar içerebilir. Sisteme yüklenen kötü amaçlı yazılımlar bilgisayarın çalışmasını engeller ve içindeki önemli bilgileri çarpıtır veya çalar. İstenmeyen yazılımlar ise sitelerde rahatsız edici reklamların görüntülenmesine, gizli yazılımların sisteme kurulmasına veya tarayıcıda gereksiz sayfaların açılmasına neden olabilir. Bu nedenle tarayıcınız yüklenmek üzere olan tüm arşivleri ve yürütülebilir dosyaları hem açık şekilde hem de arkaplanda denetler.

Arşivlerin ve yürütülebilir dosyaların antivirüs kontrolü yüklenmeleri sırasında başlar. Yüklenmek üzere olan dosyanın belirli özelliklerini saptayan Klasik Yandex Browser bunları Yandex sunucusundaki antivirüs bulutuna gönderir. Dosyanın tamamının güvenlik kontrolüne gönderilmemesi bu kontrol işlemini büyük ölçüde hızlandırır.

Dosyanın güvenlik kontrolü yapıldığı sürece bu dosya açılamaz ve bunun Akıllı Satır'ın sağındaki simgesi yarı şeffaf görünür.

Tarayıcı kötü amaçlı yazılım barındıran zararlı dosyaları engeller ve istenmeyen yazılım kuran şüpheli dosyalar hakkında sizi uyarır.

Tehlikeli Dosyaları Engelleme

Yüklenen dosya kötü amaçlı bir program barındırdığında Klasik Yandex Browser bu dosyayı engelleyecek. Virüslü dosyalar şu simgeyle işaretlenir: . Bu tür bir dosya açmayı denediğinizde şu diyalog penceresi açılır:

Kötü amaçlı yazılım barındıran dosyalar tarayıcınız tarafından isimlerine infected uzantısı eklenerek muhafaza edilir. Bu şekilde zararlı dosyanın ne tarayıcı üzerinden ne de başka herhangi bir program aracılığıyla çalıştırılması mümkün değildir. Antivirüs uygulamanız tarafından bir tehlike olarak algılansa da bu şekilde sisteminiz için hiçbir şekilde tehlike teşkil edemeyecek bu dosyayı

ister hemen isterseniz daha sonra İndirilenler menüsü üzerinden sistemden silebilirsiniz.

  1. Şu yolu takip edin:   → İndirilenler.
  2. İmleci gerekli dosya adının üzerine getirin ve şu eylemleri yapın:  → Listeden kaldır.

Şüpheli Dosyalar Hakkında Uyarılar

Açılması bilgisayara istenmeyen programların kurulması, istenmeyen reklamların görüntülenmesi veya tarayıcıda istenmeyen web sayfalarının açılmasıyla sonuçlanabilen dosyalar şüpheli sayılır. Yüklenme sırasında bu tür dosyalar tarayıcı tarafından simgesiyle işaretlenir. Böyle bir dosyayı açmak istediğinizde şu pencere açılır:

İstenmeyen reklamların görüntülenmesini önlemek için şüpheli dosyaları açmamanızı öneririz. Yine de bu tür bir dosya açma ihtiyacınız olduğunda şu eylemleri gerçekleştirin:

  1. Şu yolu takip edin:   → İndirilenler.
  2. İmleci gerekli dosya adının üzerine getirin ve şu eylemleri yapın:  → .

Korumanın Devre Dışı Bırakılması

Uyarı. Dosya ve sitelerin antivirüs kontrolünü devre dışı bırakmak için antivirüs koruma sistemini tamamen kapatmanız gerekecek. Bunu kesinlikle yapmamanızı öneririz.

Kötü amaçlı yazılım kontrolünü devre dışı bırakmak için:

  1. Şu yolu takip edin:   → Ayarlar.
  2. Ayarlar sayfasının alt kısmında Gelişmiş ayarları göster butonuna tıklayın.
  3. Kişisel bilgiler bloğunda Kötü amaçlı sitelere ve yazılımlara karşı korumayı etkinleştir seçeneğini devre dışı bırakın.
  4. Yapılan değişikliklerin geçerlilik kazanması için tarayıcıyı yeniden başlatın.