Arama ipuçları ve hızlı yanıtlardan bilgi alma

Klasik Yandex Browser Arama ipuçları görüntüleyerek sorgular oluşturmanızı kolaylaştırır ve bu ipuçlarında sıkça sorulan sorulara hazır yanıtlar da görüntüler. Tarayıcınız ayrıca metinde işaretlediğiniz bir sözcük veya sözcük grubuyla ilgili ek bilgi notları da içerik menüsünde görüntüler.

Arama ipuçları

Arama ipuçları, sorgunuzla aynı simgelerle başlayan popüler sorguların seçenekleridir.

Bu sorgu önerileri, siz sorgunuzu arama satırına girdikçe güncellenerek arama satırının altında bir liste olarak görüntülenir. Sorgunuza uygun olan bir ipucu gördüyseniz farenizi veya klavyenin Yukarı veya Aşağı tuşlarını kullanarak ipucu listeden seçebilirsiniz. Arama sonuçlarına geçmek için Enter tuşuna tıklayın.

İhtiyaç duyduğunuzda seçtiğiniz ipucuna metin ekleyerek sorguyu netleştirebilirsiniz.

Klasik Yandex Browser, sıkça sorulan soruları arama ipuçlarında doğrudan yanıtlayabiliyor. Böylelikle örneğin Baykal Gölü'nün derinliğini veya Macaristan'ın başkentini arama sonuçları sayfasına geçmeden hemen öğrenebilirsiniz.

Hızlı yanıtlar

Hızlı yanıtlar, tarayıcınızın Yandex'ten otomatik olarak temin ettiği ve içerik menüsünde görüntülediği ek bilgi notlarıdır. Web sayfasında istediğiniz bir sözcük grubu seçin. Bu sözcük grubuyla ilgili ek bilgi notunu görmek için seçiminizin sağındaki butonuna tıklayın. Yaptığınız seçimin önemine göre açılan içerik menüsünde Vikipedi'den konuya uygun kısa bir alıntı, ilgili web sitesine yönlendiren bir bağlantı, bir fotoğraf, bir video veya bir harita parçası görüntülenecek.

Bir kavram seçtiğinizde içerik menünüz bununla ilgili kısa bir açıklama notu ve ilgili Vikipedi yazısına yönlendiren bağlantı içerecek.

Hızlı yanıtların devre dışı bırakılması

Hızlı yanıtlar varsayılan olarak etkin durumdadır. Bunları devre dışı bırakmak istiyorsanız:

  1. Şu yolu takip edin:   → Ayarlar.
  2. Ayarlar sayfasının alt kısmında Gelişmiş ayarları göster butonuna tıklayın.
  3. İçerik menüsü bölümünde Hızlı Yandex yanıtlarını göster seçeneğini devre dışı bırakın.