Şifreler

Şifreler Ne Zaman Kaydedilir?

Bir sitede şifre girdiğinizde Klasik Yandex Browser'ınız şifreyi kaydetmeyi önerir. Bu siteyi bir sonraki defa ziyaret ettiğinizde şifre otomatik olarak eklenecektir.

Şifrelerin Kaydedilmesi Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Klasik Yandex Browser'ın şifreleri kaydetmeyi önermesini istemiyorsanız:

 1. Şu yolu takip edin:   → Ayarlar.
 2. Ayarlar sayfasının alt kısmında Gelişmiş ayarları göster butonuna tıklayın.
 3. Şifreler ve formlar bloğundainternette girdiğim şifreleri kaydetmeyi öner seçeneğini kapatın.

Şifrelerinin Kaydedilmesi Mümkün ve Yasak Olan Siteler

Şifre kaydedilmesine izin verdiğiniz veya bunu yasakladığınız siteler listesini görüntülemek için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Şu yolu takip edin:   → Ayarlar.
 2. Ayarlar sayfasının alt kısmında Gelişmiş ayarları göster butonuna tıklayın.
 3. Şifreler ve formlar bloğundaŞifreleri yönet butonuna tıklayın.

Şifreler penceresindeki Şifrelerin kaydedilmediği siteler bölümünde şifrelerin kaydedilmesini yasakladığınız sitelerin listesi, Şifreleri kaydedilen siteler bölümündeyse şifreleri Klasik Yandex Browser'da kaydedilmiş olan sitelerin listesi görüntülenecektir.

Şifre listeden silmek için:

 1. Şifreyi silmek istediğiniz siteyi içeren satırda  simgesine tıklayın.
 2. Bitti butonuna tıklayın.

Şifrenizi Unuttuysanız

Klasik Yandex Browser'da kaydettiğiniz şifreyi unuttuysanız bunu Ayarlar menüsünde görebilirsiniz:

 1. Şu yolu takip edin:   → Ayarlar.
 2. Ayarlar sayfasının alt kısmında Gelişmiş ayarları göster butonuna tıklayın.
 3. Şifreler ve formlar bloğundaŞifreleri yönet butonuna tıklayın.
 4. Şifreleri kaydedilen siteler bölümünde istediğiniz siteyi içeren satıra tıklayın.
 5. Şifreyi içeren alanda Göster butonuna tıklayın.
 6. Açılan pencerede bilgisayardaki hesap şifrenizi girin ve Tamam butonuna tıklayın.

  Alanda sitede kullandığınız şifre gösterilecektir.

Şifrenin gizli görüntülenmesini geri almak için şifre içeren alanda Gizle butonuna tıklayın.

Şifreleri Phishing'e Karşı Koruma

Klasik Yandex Browser'da aşağıda sıralanan tehlikelere karşı ek şifre koruması uygulanır:

 • Phishing Dolandırıcılar, kullanıcı şifrelerini öğrenmek için gerçek sitelere çok benzeyen sahte web siteleri hazırlar. Bir ziyaretçi bu sahte siteyi gerçek sanarak şifre alanına şifresini girdikten sonra şifreyi bu şekilde öğrenen dolandırıcılar onu daha sonra ziyaretçinin kişisel bilgileri veya parasını çalmak için kullanabilirler.
 • Farklı sitelerde aynı şifrenin kullanımı. Bu durum ciddi bir güvenlik sorunu sayılır. Bir kullanıcı hesabının şifresini öğrenen bir dolandırıc bu şekilde tüm diğer kullanıcı hesaplarınıza erişim kazanabilir.

  Örneğin bankanızın sitesindeki kişisel alanınıza giriş için kullandığınız şifreyi aynı zamanda bir internet mağazasındaki müşteri hesabınız için kullanıyorsanız hiç tanımadığınız internet mağazası çalışanları da banka hesabınıza izniniz olmadan erişebilirler.

  Ayrıca hem HTTPS hem de HTTP siteleri için hep aynı şifre kullanmak da son derece tehlikelidir: HTTP türü sitede kullanılan şifre internet üzerinden şifrelenmeden aktarıldığı için web dolandırıcıları tarafından kolayca öğrenilerek daha sonra HTTPS türü sitedeki kişisel bilgilerinizi çalmak için kullanılabilir.

Korumanın çalışma prensibi

Önemli bir sitede şifrenizi girdiğinizde Klasik Yandex Browser bunun hash denilen şifreli izini oluşturup kendi veritabanında saklar. Başka sitelerde şifreler her girildiğinde tarayıcı hash'lerini veritabanındaki bilgilerle karşılaştırır. Eşleşme bulunduğunda tarayıcı şifreyi sunucuya göndermeden önce gerçekten aynı bir şifreyi birden fazla sitede kullanmak istediğinizi doğrulamanızı isteyecek.

Korumanın Devre Dışı Bırakılması
Uyarı. Dolandırıcılar için kişisel bilgilerinize erişimi kolaylaştırmamak açısından bunu yapmamanızı öneririz.
 1. Şu yolu takip edin:   → Ayarlar.
 2. Ayarlar sayfasının alt kısmında Gelişmiş ayarları göster butonuna tıklayın.
 3. Şifreler ve formlar menüsündePhishing'e karşı korumayı etkinleştir seçeneğini devre dışı bırakın.
 4. Ayrıca gerektiğinde tüm şifre hash'lerini de silebilirsiniz. Bu amaçla Verileri temizle butonuna tıklayın.

Yandex Browser'da Şifre Hash'leri Hazırlama

Önemli sitelerin şifreleri Klasik Yandex Browser'da hash'ler şeklinde kaydedilerek saklanır. Dolayısıyla web saldırganları bu şekilde şifreli olarak saklanan şifrelerinizi içeren veritabanını çalsalar bile bunların kişisel bilgilerinize erişmeleri mümkün olmaz:

"Kriptografik hashleme" işlemi sayesinde şifreniz, tanınması için kullanımı kolay olup da asıl biçiminin geri yüklenmesinin neredeyse imkansız olduğu bir simge dizisine dönüştürülür. Örneğin “hello” şeklinde bir şifre kriptografik hashlemenin sonucunda “2cf24dba5fb0a30e26e83b2ac5b9e29e1b161e5c1fa7425e73043362938b9824” şeklinde görünebilir.

Yandex Browser bu hashleme için SCrypt algoritmasını kullanır. Bu algoritmaya göre hashleme işleminde merkez işlemcisinin yanı sıra bellekte gerçekleşen bir sürü okuma ve kayıt işlemleri de kullanılır. Bu yaklaşım sayesinde şifre bulma işlemi son derece zorlaşır ve sonucunda bir bilgisayar korsanının örneğin grafik kartı işlemcisi aracılığıyla şifrenin doğru biçimini bulmayı hızlandırma teşebbüsleri başarısız olur. Anılan SCrypt algoritması ayrıca örneğin LiteCoin gizli dövizinin kullanıldığı işlemlerde de kullanılır.

Böylelikle büyük ve küçük harflerden, rakamlardan ve özel karakterlerden oluşan altı haneli bir şifrenin doğru biçimini tespit etmek için bir web dolandırıcısına 100 yıldan fazla bir süre gerekecektir.