Protect: Tehlikeli Sayfaları Engelleme

Uyarı. Yandex Browser beta sürümü bir antivirüs uygulamasının koruyucu özelliklerinin tümüne sahip olmasa da sisteminiz için zararlı olabilecek bir siteye girdiğinizde sizi uyarabilir. Protect teknolojisi aynı zamanda, antivirüs uygulamalarının engellemediği bilgisayar tehditlerine karşı tarayıcıyı korur. Tam koruma için her ikisinin de kullanılmasını öneriyoruz.
 1. Yandex Browser'ın zararlı siteleri engellemesi ne işe yarar?
 2. Engelleme Nasıl Yapılır?
 3. Zararlı Olabilecek Sayfayı Açmanız Gerekiyorsa
 4. Antivirüs uygulamalarıyla etkileşim
 5. İnternet Siteniz Yandex Browser Tarafından Engelleniyorsa
 6. Korumanın Devre Dışı Bırakılması

Yandex Browser'ın zararlı siteleri engellemesi ne işe yarar?

Dolandırıcıların internette yaydığı kötü amaçlı programlar bilgisayarınıza yüklendiğinde çalışma performansını düşürür ve verilerinizi çalabilir, değiştirebilir veya tamamen yok edebilir. Bu programlar taşınabilir bellekler veya internet üzerinden bilgisayarınıza bulaşabilir. Yandex Browser, internet üzerinden yayılan kötü amaçlı programlara karşı sizi korur.

Girdiğiniz internet sitesi kötü amaçlı yazılımlar barındırıyorsa tarayıcınız tehlikeli durum hakkında sizi uyarır.

Engelleme Nasıl Yapılır?

Yandex Browser beta sürümü bir siteye girmeden önce bunun zararlı sayfalar listesinde olup olmadığını kontrol eder. Zararlı internet sayfalarının adresleri Yandex ile iş ortaklarının birlikte destekledikleri özel bir veritabanına kaydedilip muhafaza edilir. Veritabanında bulunan siteler engellenir.

Bir sayfa veritabanında bulunmuyorsa fakat tarayıcı bu sayfada tehdit görüyorsa, sayfayla ilgili belli başlı bulgular Yandex'e gönderilir ve burada makine öğrenimi algoritmalarının yardımıyla detaylı bir kontrol gerçekleştirilir. Sayfa tehlikeli olarak algılanıyorsa engellenir ve uyarı içeren bir sayfa gösterilir. Yapabilecekleriniz:

 • Sayfayı kapatma. Sayfadan çık butonuna tıklayın.
 • Virüse maruz kalmadan sayfanın kopyasını görüntüleme. Güvenli kopya butonuna tıklayın.
 • Kötü amaçlı yazılım olup olmadını netleştirme. Virüs ile ilgili tüm bilgilerin yer aldığı bağlantıya gidin.
 • Tehlikeli siteye devam etme. Bu uyarıyı yoksay butonuna tıklayın.
Uyarı. Tehlikeli içerik bulunan siteyi ziyaret etmeniz kesinlikle önerilmez. Kötü amaçlı kodlar bilgisayarınıza virüs bulaştırabilir veya başkalarının kişisel bilgileriniz ile çevrimiçi ödeme verilerinize erişmesine yol açabilir.

Zararlı Olabilecek Sayfayı Açmanız Gerekiyorsa

Aşağıdaki önlemleri almanız önerilir:

 • Sayfayı görüntülediğiniz sürece JavaScript veya PDF ile Flash oynatma plugin'leri gibi, büyük olasılıkla zararlı yazılımlara karşı savunmasız olabilecek tarayıcı bileşenlerini devre dışı bırakıp kapalı tutun.
 • Sayfayı ziyaretiniz tamamlanınca antivirüs uygulamaları veya ücretsiz antivirüs yardımcı programları aracılığıyla bilgisayarınızın antivirüs kontrolünü yapın.

Lütfen dikkat! Bu önlemlerin, virüslerin sisteminize bulaşma riskini ortadan kadırmayacağını, sadece bulaşma olasılığını azaltabileceğini ve bulaşmanın olumsuz sonuçlarını gidermekte yardımcı olabileceğini unutmayın.

Antivirüs uygulamalarıyla etkileşim

Yandex Browser'ın koruma mekanizması diğer koruma uygulamalarıyla (antivirüs programları ve güvenlik duvarları) çakışmaz. Sisteminize bir antivirüs uygulaması kuruluysa bu uygulama sisteminizdeki zararlı yazılımı tarayıcınızdan daha çabuk saptayabilir. Bu durumda, zararlı yazılımın saptanmasıyla ilgili olarak tarayıcının değil antivirüs uygulamasının uyarısını görürsünüz.

İnternet Siteniz Yandex Browser Tarafından Engelleniyorsa

Siteniz kötü amaçlı kod barındıran bir kaynak olarak algılanıp Yandex Browser beta sürümü tarafından engellendiyse söz konusu kodu sitenizden silin. Böylelikle, bir sonraki indeksleme sırasında Yandex robotunun sitenizi tehlikeli olabilecek siteler listesinden çıkarmasını sağlayabilirsiniz.

Yandex.Webmaster servisi aracılığıyla bu indekslemeyi hızlandırabilirsiniz: Bunu yapmak için Security and Violations (Güvenlik ve İhlaller) sayfasında Tekrar denetle butonuna tıklayın. Aynı denetlemeyi bulaşmayı takip eden birkaç hafta boyunca birkaç defa tekrar etmenizi öneririz: Böylelikle, ilk işlemde sitenizden tamamen silinemeyen zararlı öğeleri tespit edebilirsiniz.

Sitenize kötü amaçlı programların bulaşmasını önlemek için belirli güvenlik kurallarına uyun. Ayrıca, sitenizi Yandex.Webmaster'a kaydederek sitenizin sayfalarına kötü amaçlı bir kod yüklendiğinde e-posta adresinize otomatik uyarı gönderilmesini sağlayabilir ve Güvenlik ve İhlaller sayfasından kötü amaçlı yazılımlar hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Korumanın Devre Dışı Bırakılması

Uyarı. Zararlı olabilecek sayfaları engelleme özelliğini devre dışı bırakmak için tarayıcınızın kötü amaçlı site ve programlara karşı koruma sistemini tamamen devre dışı bırakmanız gerekir. Fakat bunu kesinlikle yapmamanızı öneririz.

Zararlı sayfa engellemeyi devre dışı bırakmak için:

 1.  → Ayarlar yolunu takip edin.
 2. Sayfanın üst bölümünde Güvenlik sekmesine gidin.
 3. Tehditlere karşı koruma bölümünde Kötü amaçlı site ve yazılımlara karşı korumayı etkinleştir seçeneğini işaretleyin.

Zararlı sayfa engellemeyi yeniden çalıştırmak için aynı işlem sırasını takip edin.