Protect: Korumalı çalışma modu

Elektronik ödeme güvenliğini sağlamak amacıyla Yandex.Browser bankalara ve ödeme sistemlerine ait web sitelerine geçtiğinizde özel korumalı bir çalışma moduna geçer. Bu modun devreye geçeceği sitelerin listesi otomatik oluşmakla birlikte buna istediğiniz siteleri kendiniz de ekleyebilirsiniz.

Uyarı. Tüm çevrimiçi ödemelerinizi korumalı çalışma modunda gerçekleştirmenizi önemle öneririz.

Korumalı çalışma modu nedir?

Not. Korumalı çalışma modu ancak Windows'ta çalışır.

Korumalı çalışma modu, internet bankacılığı sayfalarına ve çevrimiçi ödeme sistemlerinin web sayfalarına geçildiğinde otomatik çalıştırılır. Bu durumda tarayıcının üst panelinin ve sekmelerinin rengi koyu gri olur ve Akıllı Satır'ın sağ kısmında simgesi görüntülenir:

Korumalı çalışma moduna geçen Yandex.Browser;

  • LastPass gibi Yandex tarafından güvenirliği kontrol edilen şifre yönetici yazılımları hariç olmak üzere tüm uzantıları devre dışı bırakır. Bu işlemin amacı, uzantının kötü amaçlı bir yazılım barındırması halinde ödeme verilerinizin bu yazılım tarafından çalınmasını veya başka verilerle değiştirilmesini önlemektir.
  • HTTPS sertifikaları için daha sıkı bir kontrol moduna geçer. Bankanın kullandığı sertifikanın çok eski, geçersiz veya güvenilmez olduğu durumlarda veya bağlantıda kullanıcının ya da ağ yöneticisinin sisteme bizzat eklediği ve dolayısıyla Yandex'in tanıyamadığı sertifikalar kullanıldığında korumalı çalışma modu etkinleşmez. Ayrıca sisteme güvenlik sertifikası ekleyen ağ yöneticisinin bu durumda kişisel verilerinize erişebildiğini de unutmayın.

Sayfada korumalı çalışma modunun etkinleştirilmesi

Korumalı çalışma modu varsayılan olarak bankalara veya ödeme sistemlerine ait olan çevrimiçi ödeme sayfalarında otomatik çalıştırılır. Ancak siz de gerektiğinde HTTPS protokolüne göre çalışan istediğiniz herhangi bir sayfayı korumalı sayfalar listesine ekleyebilirsiniz:

  1. Akıllı Satır'ın sağ kısmında bulunan Protect paneli'ndeki herhangi bir simgeye tıklayın.
  2. Bağlantı durumunun görüntülendiği blokta açılan pencerede Daha fazla bilgi bağlantısına tıklayın.
  3. İzinler bloğunda Korumalı çalışma modu seçeneğini etkinleştirin.

Sayfada korumalı çalışma modunun devre dışı bırakılması

Uyarı. Bir web sayfasından çevrimiçi ödemeler yapmayı düşünüyorsanız bu işlemi sayfada korumalı çalışma modunu devre dışı bırakmadan yapmanızı öneririz.

Korumalı modu sayfada yanlışlıkla etkinleştirdiyseniz onu kapatmak için şu adımlar yapın:

  1. Akıllı Satır'ın sağ kısmındaki simgesine tıklayın.
  2. Korumalı çalışma modu bloğundaki ilgili düğmeyi Kapalı konumuna getirin.

Korumalı çalışma modunun tüm sitelerde devre dışı bırakılması

Uyarı. Korumalı modu tüm sitelerde devre dışı bırakmanız kişisel verilerinizin güvenliği açısından zararlı olabildiğinden bunu hiçbir zaman devre dışı bırakmamanızı önemle öneririz.

Korumalı çalışma modunu tamamıyla devre dışı bırakmak için:

  1. Şu yolu takip edin:   → Ayarlar.
  2. Ayarlar sayfasının alt kısmında Gelişmiş ayarları göster butonuna tıklayın.
  3. Sistem menüsünde Bankaların internet bankacılığı sayfalarını ve çevrimiçi ödeme sistemlerini güvenli modda aç seçeneğini devre dışı bırakın.