Protect: İnternette güvenli çalışma

Not. Güvenlik durumunuz hakkında bilgilere ve güvenlik ayarlarınıza Protect paneli üzerinden erişebilirsiniz.

İnternette çalışma güvenliğini sağlamak üzere Yandex.Browser'da Yandex'in kendi geliştirdiği özel aktif koruma sistemi kullanılır. Tarayıcıda yerleşik olarak ilk uygulanan ve web'de çalışırken karşılayabileceğiniz tehlikelerin büyük çoğunluğuna karşı etkin koruma sağlayan bu sistem, aşağıdaki öğelerle oluşmaktadır:

Bağlantı koruması

 • WiFi koruması. İnternete bağlanmak için korumasız WiFi ağları kullanıldığında tarayıcınız veri aktarımı için özel şifreli bir kanal kulanır.
 • DNS sorgularını koruma. DNS sorgularının ele geçirilerek sahteleriyle değiştirilmesini önleyen tarayıcınız bu şekilde dolandırıcı DNS sunucularının kullanıcıları phishing sitelerine yönlendirmesine izin vermez.
 • Şüpheli güvenlik sertifikalarına karşı koruma Tarayıcınız, sitelerin HTTPS protokolüne göre yüklenen sayfalarında kullandığı güvenlik sertifikalarının gerçekliğini kontrol eder.

Ödeme işlemlerinin ve kişisel bilgilerin korunması

 • Korumalı çalışma modu. İnternet bankacılığı ve ödeme sistemi site sayfalarına geçtiğinizde tarayıcınız kişisel bilgilerinizin güvenliğini sağlamak üzere HTTPS sertifikası güvenlik kontrolünü sıkılaştırır ve çalışan uzantıları devre dışı bırakır.
 • Banka kartı koruması. Banka kartınızın numarasını şüpheli bir web sitesinde girdiğinizde ve aktarılan verilerin şifrelenmesiyle bir sorun olduğunda Yandex.Browser size bir uyarı mesajı gösterir.
 • Şifrelerin phishing'e karşı korunması. Bir web sitesine kullanıcı girişiniz yapmak için daha önce başka bir sitede kullandığınız şifreyi kullanmayı denediğinizde tarayıcınız bu durumun tehlikeli olduğuna dair bir uyarı mesajı verir.

Kötü amaçlı sitelerine ve yazılımlara karşı koruma

 • Kötü amaçlı sayfaların engellenmesi. Kötü amaçlı yazılımlar dağıtan bir sayfaya geçmeyi denediğinizde tarayıcınız size uyarı mesajı gösterir. Yandex'in her gün gerçekleştirdiği 20 milyondan fazla denetlemenin sonucunda 5 bin kadar yeni virüs kapma olayı tespit edilir ve 80 bin kadar virüs kapma olayı doğrulanır.
 • Dosya denetleme. Yükleneceğiniz her bir arşiv veya yürütülebilir dosya, otomatik kötü amaçlı kod (antivirüs) kontrolünden geçirilir. Her gün antivirüs kontrolünden geçirilen toplam 1 milyon yürütülebilir dosyadan kontrol sonuçları olumlu çıkan yaklaşık 14 bin dosyası zararlı olarak işaretlenir.
 • Uzantı kontrolü. Sizi kötü amaçlı yazılımlara ve rahatsız edici reklamlara karşı korumak üzere tarayıcınız, eklentilerin sadece güvenli ve güvenilir kaynaklardan yüklenmesine izin verir. Yükleyip kurduğunuz eklentiler düzenli olarak gerçeklik kontrolünden geçirilir.

İstenmeyen reklamların görüntülenmesini engelleme

 • İstenmeyen reklamların engellenmesi. Tarayıcınız istenmeyen reklamlar içeren bannerları ve açılan pencelereri engeller.
 • Antişok. Tarayıcınız rahatsız edici, pornografik içerikli ve dolandırıcı sitelerin reklamlarını engeller.
 • Rahatsız edici reklamların engellenmesi. Kullanıcı; sayfa içeriğini gizleyen veya şüpheli sitelere izinsiz yönlendiren reklamlar gibi, bazı sitelerde bulunan rahatsız edici reklamları gizletebilir.

Mobil dolandırıcılığa karşı koruma

 • İnternet dolandırıcılığına karşı koruma. İnternet dolandırıcılığı ve phishing'le ilgili siteleri takip eden tarayıcı, bu tür bir siteye geçmeyi denediğinizde size durum hakkında uyarı mesajı gösterir.
 • Ücretli abonelik uyarıları. Tarayıcınızın ücretli abonelik uyarısı işlevi, sizi mobil abonelikler hakkında uyararak gereksiz otomatik aboneliklerden korur.
Not. İnternette sürekli ortaya çıkan yeni tehlikelere karşı korumalı olması için tarayıcınızın sürekli güncellenmiş olması gerekir. Dolayısıyla otomatik güncellenme özelliğini devre dışı bırakmanız kesinlikle önerilmez.