Protect: İnternette Güvenli Çalışma

Not. İnternet bağlantınızın geçerli güvenlik durumu hakkında bilgi almak ve ilgili güvenlik ayarlarına erişmek için Protect panelini kullanın.

İnternette çalışma güvenliğini sağlamak üzere Yandex Browser'da Yandex'in kendi geliştirdiği özel aktif koruma sistemi kullanılır. Tarayıcıda yerleşik olarak ilk uygulanan ve web'de çalışırken karşılayabileceğiniz tehlikelerin büyük çoğunluğuna karşı etkin koruma sağlayan bu sistem, aşağıdaki öğelerle oluşmaktadır:

Bağlantı Koruması

 • WiFi koruması. İnternete bağlanmak için korumasız WiFi ağları kullanıldığında tarayıcınız veri aktarımı için özel şifreli bir kanal kulanır.
 • DNS Sorgularını Koruma. DNS sorgularının ele geçirilerek sahteleriyle değiştirilmesini önleyen tarayıcınız bu şekilde dolandırıcı DNS sunucularının kullanıcıları phishing sitelerine yönlendirmesine izin vermez.
 • Şüpheli güvenlik sertifikalarına karşı koruma Tarayıcınız, sitelerin HTTPS protokolüne göre yüklenen sayfalarında kullandığı güvenlik sertifikalarının gerçekliğini kontrol eder.

Ödeme İşlemlerinin ve Kişisel Bilgilerin Korunması

 • Korumalı çalışma modu. İnternet bankacılığı ve ödeme sistemi sayfalarına girdiğinizde tarayıcınız kişisel bilgilerinizin güvenliğini sağlamak üzere HTTPS sertifikası güvenlik kontrolünü sıkılaştırır ve çalışan eklentileri devre dışı bırakır.
 • Banka kartı koruması. Banka kartınızın numarasını şüpheli bir web sitesinde girdiğinizde ve aktarılan verilerin şifrelenmesiyle bir sorun olduğunda Yandex Browser size bir uyarı mesajı gösterir.
 • Şifreleri Phishing'e Karşı Koruma. Bir web sitesine kullanıcı girişiniz yapmak için daha önce başka bir sitede kullandığınız şifreyi kullanmayı denediğinizde tarayıcınız bu durumun tehlikeli olduğuna dair bir uyarı mesajı verir.

Kötü Amaçlı Sitelere ve Yazılımlara Karşı Koruma

 • Kötü amaçlı sayfaların engellenmesi. Kötü amaçlı yazılımlar dağıtan bir sayfaya geçmeyi denediğinizde tarayıcınız size uyarı mesajı gösterir. Virüs barındıran ve dolandırıcılıkla ilgili olan sitelerin adresleri düzenli olarak güncellenen ve yüzbinlerce bağlantı içeren özel bir veritabanına dahil edilir.
 • Dosya denetleme. Yükleneceğiniz her bir arşiv veya dosya, kötü amaçlı kodlara ve istenmeyen yazılımlara karşı kontrolden geçirilir. Bu kontrol işlemi her ay milyonlarca benzersiz dosyaya uygulanır.
 • Eklenti kontrolü. Sizi kötü amaçlı yazılımlara ve rahatsız edici reklamlara karşı korumak üzere tarayıcınız, eklentilerin sadece güvenli ve güvenilir kaynaklardan yüklenmesine izin verir. Yükleyip kurduğunuz eklentiler düzenli olarak gerçeklik kontrolünden geçirilir.
 • Yandex Browser kötü amaçlı yazılımlara karşı nasıl korunur? Yandex Browser'a eklenen özel bir plugin; sistem öğelerini, eklentileri ve kullanıcı ayarlarını harici uygulamaların müdahalelerine karşı korur ve başkaların iletrilerinizi ele geçirme, izinsiz ekran görüntüsü alma ve kişisel verilerinize erişme girişimlerini engeller.

İstenmeyen Reklamların Görüntülenmesini Engelleme

 • İstenmeyen reklamların engellenmesi. Tarayıcınız istenmeyen reklamlar içeren banner'ları ve açılan pencelereri engeller.
 • Antişok. Tarayıcınız rahatsız edici, pornografik içerikli ve dolandırıcı sitelerin reklamlarını engeller.
 • Rahatsız Edici Reklamların Engellenmesi. Kullanıcı belirli sitelerde rahatsız edici (örneğin, sayfadaki metni kısmen kaplayan veya şüpheli sitelere izinsiz yönlendiren) reklamları engelleyebilir.

Mobil Dolandırıcılığa Karşı Koruma

 • İnternet dolandırıcılığına karşı koruma. İnternet dolandırıcılığı ve phishing'le ilgili siteleri takip eden tarayıcı, bu tür bir siteye geçmeyi denediğinizde size durum hakkında uyarı mesajı gösterir.
 • Ücretli Abonelik Uyarıları. Tarayıcınızın ücretli abonelik uyarısı işlevi, sizi mobil abonelikler hakkında uyararak gereksiz otomatik aboneliklerden korur.
Not. İnternette sürekli ortaya çıkan yeni tehlikelere karşı korumalı olması için tarayıcınızın sürekli güncellenmiş olması gerekir. Dolayısıyla otomatik güncellenme özelliğini devre dışı bırakmanız kesinlikle önerilmez.