Protect: Şifre Yöneticisi

Yandex Browser beta sürümü'nün Şifre Yöneticisi şifrelerinizi kolayca görüntülemenizi, değiştirmenizi ve silmenizi sağlar.

 1. Şifrenin kaydedilmesi
 2. Şifre görüntüleme, düzenleme ve silme
 3. Yönetici ayarlarını değiştirme
 4. Şifre Yöneticisi'nin devre dışı bırakılması
 5. Şifre kaydedilmiyor

Şifrenin kaydedilmesi

Sitede girilen şifrenin kaydedilmesi

Kullanıcı adı kullanmadan bir şifre girmeyi denediğinizde tarayıcınız daha önce kaydedilmiş kullanıcı adlarından birini seçmenizi önerir.

Daha önceden ana şifreoluşturduysanız lütfen girin. Ana şifre kodlama algoritmasında kullanılır ve sadece siz hatırlayabildiğiniz için şifre deposunu güvenli bir şekilde korur.

Sitede otomatik oluşturulan şifrenin kaydedilmesi

Otomatik oluşturulan şifrenin kırılması zordur çünkü harf, sayı ve noktalama işaretlerinden oluşan rastgele bir dizidir. Böyle bir şifreyi hatırlamanıza gerek yoktur çünkü yönetici bu şifreyi otomatik olarak forma ekleyecektir ve bu şifreyi istediğiniz zaman görebilirsiniz. Depolanan şifreleri korumak için ana şifreyi kullanın.

Şifre oluşturmak için:

 1. İmleci şifre giriş kutusuna getirin.
 2. simgesine tıklayın.
 3. Açılan listede oluşturulan şifreye tıklayın (tarayıcı kayıt veya şifre değiştirme formunu algıladıktan sonra otomatik olarak görüntülenir).
Yönetici aracılığıyla girilen şifrenin kaydedilmesi
 1.  → Şifreler ve kartlar bağlantısına tıklayın.
 2. Ana şifre oluşturduysanız şifre deposuna erişmek için onu girin.
 3. Sayfanın sağ üst köşesinde Ekle butonuna tıklayın.
 4. Açılan pencerede site adresini, kullanıcı adını ve giriş şifresini girin. Doğru şifreyi girip girmediğinizi kontrol etmek için simgesine tıklayın.
İpucu. Benzer şekilde Şifre Yöneticisi'ne nüfus cüzdanı, pasaport veya vergi numarası gibi kişisel bilgileriniz de kaydedilebilir. Eşitleme işlemi tamamlandıktan sonra bu bilgilere kullandığınız tüm cihazlardan erişebilirsiniz. Şifreli olarak saklanan bu bilgilerin güvenliği için endişelenmenize hiç gerek yok.

Şifre görüntüleme, düzenleme ve silme

 1.  → Şifreler ve kartlar bağlantısına tıklayın.
 2. Bir ana şifre oluşturduysanız belleğe erişmek için onu girin.
 3. Şifrelerini kaydettiğiniz sitelerin listesi ekranınızda görüntülenir. Listeden istediğiniz siteyi bulup seçin. Site sayısı çok fazlaysa sol üst köşede Şifre arama alanına site adresini yazmaya başlayın; sağdaki liste küçültülür.
 4. İstenen sitenin adına tıklayın.
 5. Şifreyi inceleyin, değiştirin veya silin:

Açılan pencerenin Şifre alanında simgesine tıklayın.

Yönetici ayarlarını değiştirme

 1.  → Şifreler ve kartlar'a tıklayın.
 2. Daha önce ana şifre oluşturduysanız açılan diyalog penceresine onu girin.
 3. Ayarlar'a tıklayın.
 4. Şifreler bölümünde istenilen seçenekleri seçin:
  • Şifreleri varsayılan olarak kaydet: Seçeneği devre dışı bırakmanız halinde tarayıcı girilen şifreleri kaydetmez fakat daha önce oluşturulan şifreleri giriş formlarına eklemeye devam eder.
  • Yetkilendirme formlarını otomatik doldur: Bu seçeneği devre dışı bırakırsanız tarayıcı, yetkilendirme formlarına kullanıcı adı ve şifre bilgilerini girmez. Bu seçenek etkin olduğunda tarayıcının veri giriş formlarına kullanıcı adlarını ile şifreleri veya sadece kullanıcı adlarını eklenmesine izin verebilirsiniz.
  • Otomatik kullanıcı girişi için sitelerin, şifreleri tarayıcıya kaydetmesine izin ver. Bazı siteler (CredentialManager API destekleyenler) şifre olmadan giriş yapılmasına olanak tanır. Giriş yapmak için simgesine tıklamanız ve kullanıcı adı seçmeniz yeterlidir. Otomatik kimlik doğrulamayı devre dışı bırakmak istiyorsanız seçeneğin işaretini kaldırın.
  • Şifrelere ve kartlara hızlı erişim butonunu araç panelinde göster seçeneğini etkinleştirdiğinizde şifreleri ve kartları simgesine tıklayarak açabilirsiniz.

Şifre Yöneticisi'nin devre dışı bırakılması

Not. Şifre Yöneticisi bilgisayarda devre dışı bırakılsa bile, diğer cihazlarda çalışmaya devam eder.

Üçüncü taraf bir şifre yöneticisi kullanıyorsanız ve tarayıcının şifreleri kaydetmesini ve otomatik girmesini istemiyorsanız:

 1.  → Şifreler ve kartlar bağlantısına tıklayın.
 2. Ana şifre oluşturduysanız şifre deposuna erişmek için onu girin. Ana şifreyi unuttuysanız iletişim kutusunun dışında ekranın herhangi bir yerine farenin sol tuşuyla tıklayın.
 3. Ayarlar'a tıklayın.
 4. Şifreler bölümünde Şifre yöneticisini devre dışı bırak'a tıklayın.

Böylelikle tarayıcı şifreleri kaydetmeyi, sayfalardaki formlardaki şifreleri doldurmayı ve şifre depolama alanına erişmek için ana şifre sormayı durduracaktır. Önceden girilmiş şifreleriniz, bilgisayarda şifrelenmiş biçimde saklanır ve Şifre Yöneticisi'ni yeniden etkinleştirdiğinizde erişilebilir hale gelir.

Bunun için Şifre Yöneticisi ayarlarında Şifre Yöneticisi'ni etkinleştir'e tıklayın.

Şifre kaydedilmiyor

Akıllı Satır'ın sağ kısmında simgesinin mevcut olup olmadığını kontrol edin: Bu simge, sayfada çerez dosyalarını engellediğiniz anlamına gelir. simgesi varsa:

 1.  → Ayarlar yolunu takip edin.
 2. Siteler'i açın.
 3. Sayfayı aşağı kaydırın ve Gelişmiş site ayarları'na tıklayın.
 4. Çerez dosyaları bölümünde İzin verildi'yi etkinleştirin.
 5. Harici site verilerini ve dosyaları engelle seçeneğini devre dışı bırakın.
 6. Site Ayarları'na tıklayın.
 7. Sadece oturum için veya Engellendi listelerinde sorun yaşadığınız sitenin olup olmadığını kontrol edin. Site listede bulunuyorsa üzerine fare imlecini getirin ve İzin ver bağlantısına tıklayın.