Protect: Şifre kodlaması

İnternet dolandırıcıları, kullanıcıların kişisel verilerine veya e-cüzdanlarına erişim sağlamak amacıyla şifreleri çalmaya çalışır. Şifreler kodlanmış biçimde saklanıyorsa, bir bilgisayar korsanı şifre veritabanını çalsa bile şifreleri kullanamaz. Şifre kodlaması ne kadar iyi olursa internetteki ziyaretleriniz de o kadar güvenli olur.

 1. Tarayıcıda şifre kodlaması
 2. Ana şifre
 3. Yedek şifreleme anahtarı

Tarayıcıda şifre kodlaması

Şifre deposu, anahtar kullanılan AES-256-GCM algoritması ile kodlanır. AES-256 algoritması güvenilir kabul edilir ve ABD Ulusal Güvenlik Teşkilatı, "Top Secret" (Çok Gizli) düzeyde devlet sırlarını oluşturan bilgilerin korunması için bu algoritmayı önermektedir.

Ancak bilgisayar korsanı şifreleme anahtarını öğrenecek olursa, en karmaşık kodlama algoritması bile şifrelerinizi koruyamaz. Ana şifre, şifreleme anahtarı için en güçlü korumayı sağlamanıza imkan tanır.

Anahtar ana şifre kullanılarak kodlanır. Ana şifreyi unutmanız halinde yedek şifreleme anahtarını kullanarak sıfırlayabilirsiniz.

Ana şifre yalnızca sizin hafızanızda saklanır ve çalınamaz. Ana şifreniz varsa aşağıdakilerden korkmanız gerekmez:
 • Bilgisayardan şifre deposunun çalınması
 • Bilgisayarın gasp edilmesi veya kaybolması nedeniyle şifrelerin kaybedilmesi
 • Eşitlenen şifre deposunun Yandex sunucusunda saklanması (şifreleme sistemi Yandex'in bile şifrenizi çözemeyeceği şekilde düzenlenmiştir)

Şifrelerin şifrelenmesi hakkında daha fazla bilgi için Yandex Browser'da şifrelerin şifrelenmesi belgesine bakınız.

Ana şifre

Ana şifre tarayıcıda çok aşamalı bir şifre kodlama sürecinde kullanılır ve ayrıca, şifre yöneticisine erişimi engeller. Ana şifre oluşturmadıysanız, herhangi bir kişi bilgisayarınızda Yandex Browser uygulamasını açıp şifrelerinizi kolaylıkla görüntüleyebilir.

Oluşturma

Not. Eşitlemeyi etkinleştirdiyseniz, ana şifreyi oluşturduktan hemen sonra Yandex Browser'ı kullandığınız tüm cihazlarda tarayıcıyı güncelleyin. Aksi takdirde tarayıcı şifreleri eşitleyemez.
 1.  → Şifre yöneticisi öğesine tıklayın.
 2. Açılan sekmede Ayarlar bölümüne geçin.
 3. Ana şifre oluştur bağlantısına tıklayın.
 4. Bilgisayar hesabınız için bir şifre kullanıyorsanız bunu sistem şifresi giriş alanında girin.
 5. En az 6 karakter uzunluğunda bir ana şifre girin. Karmaşık, ancak hatırlanması kolay şifreler kullanılmasını öneriyoruz.
 6. İşlemi doğrulamak için ana şifrenizi tekrar girin.
 7. Ana şifrenizi unutursanız şifre belleğine erişimi geri yüklemek için bir yedek şifreleme anahtarı oluşturun.

Artık, bir siteye ait şifreyi tarayıcıya kaydetme ve şifre yöneticisini açma işlemleri ancak ana şifre girildikten sonra yapılabilecektir.

Değiştirme

 1.  → Şifre yöneticisi öğesine tıklayın.
 2. Geçerli ana şifreyi girin.
 3. Açılan sekmede Ayarlar bölümüne geçin.
 4. Ana şifreyi değiştir bağlantısına tıklayın.
 5. Açılan diyalog penceresinde mevcut ana şifreyi girin.
 6. En az 6 karakter uzunluğunda yeni bir ana şifre girin. Karmaşık, ancak hatırlanması kolay şifreler kullanılmasını öneriyoruz.
 7. Onaylamak için ana şifreyi bir kez daha girin.

Kaldırma/Silme

 1.  → Şifre yöneticisi öğesine tıklayın.
 2. Geçerli ana şifreyi girin.
 3. Açılan sekmede Ayarlar bölümüne geçin.
 4. Ana şifreyi sil bağlantısına tıklayın.
 5. Açılan diyalog penceresinde, işlemi onaylamak için ana şifreyi girin.

Sıfırlama

Ana şifreyi unuttuysanız ve elinizde yedek şifreleme anahtarı varsa:

 1. Ana şifre giriş formunda Şifremi unuttum butonuna tıklayın.
 2. Açılan diyalog penceresinde, ilgili butonu Ana şifreyi sıfırla konumuna getirin. Devam butonuna tıklayın.
 3. En az 6 karakter uzunluğunda yeni bir ana şifre girin. Karmaşık, ancak hatırlanması kolay şifreler kullanılmasını öneriyoruz.
 4. Onaylamak için yeni ana şifreyi bir kez daha girin. Devam butonuna tıklayın.
 5. Yandex.Pasaport sayfasında Yandex kullanıcı hesabınızın şifresini girin.
 6. Bundan sonra ana şifre yenilenir ve şifre belleğindeki tüm şifreler yeniden şifrelenir.

Ana şifreyi unuttuysanız ve şifreleme anahtarınız yoksa tarayıcı şifrenizi kurtaramaz. Tarayıcı, şifreleri yetkilendirme formlarına girmeyi bırakır ve yönetici içinde şifreleri görüntüleyemezsiniz. Şifreleri silmek durumunda kalırsınız.

Ana Şifre İsteme Sıklığı

Tarayıcı, yeni şifreleri kaydederken, şifreleri otomatik olarak giriş formlarına girerken ve şifre belleğini açmaya çalışırken ana şifreyi ister. Tarayıcınızın ana şifreyi hangi sıklıkta isteyeceğini ayarlayabilirsiniz:

 1.  → Şifre yöneticisi öğesine tıklayın.
 2. Geçerli ana şifreyi girin.
 3. Açılan sekmede Ayarlar bölümüne geçin.
 4. Şifrelere erişmek için ana şifre iste alanında tarayıcıyı yeniden başlattıktan sonra, bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra, saatte bir veya her 5 dakikada bir seçeneklerinden istediğiniz sıklığı seçin. Ana şifre ne kadar sık istenirse şifre belleğinin güvenliği de o kadar yüksek olur.
 5. Açılan diyalog penceresinde, işlemi onaylamak için ana şifreyi girin.

Ana şifre isteğini devre dışı da bırakabilirsiniz. Bunun için Şifrelere erişmek için ana şifre iste seçeneğini devre dışı bırakın. Sonuç olarak tarayıcı, şifre belleğine erişmek için ana şifre istemeyecektir. Bununla birlikte:

 • Ana şifre silinmez, veritabanına şifrelenmiş biçimde kaydedilir. Şifreleme anahtarı bilgisayarda saklanır ve işletim sistemi tarafından korunur.
 • Önceden kaydedilen şifreler ana şifre ile şifrelenmiş olarak kalır. Yeni bir şifre kaydetmeniz veya eski şifreyi deşifre etmeniz durumunda tarayıcı, kullanıcıya sormadan eski ana şifreyi kullanır.
 • Eşitleme sırasında tarayıcıda saklanan şifreler diğer cihazlara şifrelenmiş olarak gönderilir. Diğer cihazlarda bu şifreler giriş formlarına girilecek ve şifre çözümü için ana şifreyi girmeniz gerekecektir.
 • Cihazlarınızın her birinde ana şifre isteğini manuel olarak devre dışı bırakmanız gerekecektir. Bu güvenlik nedenlerinden dolayı, örneğin, başka birinin erişebileceği bir cihazınızdaki şifrelere bu kişinin bilginiz olmadan erişebilmesini engellemek için yapılır.

Yedek şifreleme anahtarı

Ana şifreyi unuttuysanız, şifreleri kurtarmanın tek yolu elinizde yedek şifreleme anahtarının olmasıdır. Bu anahtarın oluşturulması için eşitleme gereklidir.

Ana şifreyi sıfırlamak için, yedek anahtarın yanı sıra özel bir dosyaya ihtiyacınız olacaktır. Bu dosya, ana şifre ilk kez girildiğinde otomatik oluşturulur ve yerel olarak saklanır. Bu nedenle Yandex bile şifrelerinizi çözemez.

Erişimin yeniden sağlanması işlemi sırasında Yandex hesabınızın şifresini girmeniz gerekecektir. İnternet dolandırıcılarının hem sunucudaki anahtarı, hem cihazdaki dosyayı, hem de Yandex hesabı şifresini aynı anda çalabilme olasılığı çok düşüktür.

Yedek şifreleme anahtarını oluşturmak için:

 1.  → Şifre yöneticisi öğesine tıklayın.
 2. Geçerli ana şifreyi girin.
 3. Açılan sekmede şifre listesinin solunda Ayarlar bağlantısına tıklayın.
 4. Ana şifre sıfırlama özelliğini etkinleştir bağlantısına tıklayın.
 5. Geçerli ana şifrenizi girin ve Devam et butonuna tıklayın.
 6. Açılan diyalog penceresinde Etkinleştir butonuna tıklayın.
  Not. Tarayıcıda eşitleme özelliği devre dışı bırakılmışsa, bu özelliğin etkinleştirilmesi için ekranda bir diyalog penceresi görüntülenir. Yandex hesabınızın kullanıcı adını ve şifresini girin ve Eşitlemeyi aç butonuna tıklayın.

Tarayıcı, yedek şifreleme anahtarının oluşturulduğunu bildirir.

Yedek şifreleme anahtarını silmek için Şifre Yöneticisi ayarlarında Ana şifre sıfırlama özelliğini devre dışı bırak bağlantısına tıklayın.