Browser beta
Tarayıcıdaki öneriler

Protect: Ücretli abonelik uyarıları

Bugünlerde mobil telefon üzerinden ücretli bir servise abone olmak için ilgili sitedeki tek bir butona tıklamanız yeterli. Yandex.Browser'ın ücretli abonelik uyarısı işlevi, sizi mobil abonelikler hakkında uyararak gereksiz otomatik aboneliklerden korur.

Ücretli abonelikler nedir?

Ücretli abonelikler, internet hizmetlerinin ücretlerini ödemek için bir yoldur. Ücretli abonelik aracılığıyla mobil telefon numaranız için telesekreter servisi çalıştırabilir veya hava durumu tahmini bilgilerinin size her gün SMS mesajıyla gönderilmesini sağlayabilirsiniz. Aboneliğinizi başlatmak için genellikle mobil şebeke operatörünüzün web sitesine geçiş yaparak onayınızı bir butona tıklayarak doğrulamanız yeterli olur. Fakat bazı web siteleri mobil servislere abone olmanın kolaylığını kötüye kullanarak müşterileri gereksiz ücretli servislere sessizce bağlayabilirler.

Ücretli abonelik sayfaları mobil şebeke operatörlerinin web sitelerine yerleşik olmasına karşın bunların içeriği üçüncü taraf şirketlerince sağlanır. Bazı şirketler, servisin ücretli olmasını gizlemek için aboneliği doğrulama butonuna Oynat veya Giriş yap gibi aldatıcı yazılar yerleştirmek veya servisin ücretli olduğunu açıklayan bilgileri küçük karakterlerle yazmak veya ekran kapsamının dışına yerleştirmek gibi her türlü yollara başvururlar. Böyle durumlarda servis kullanım koşullarını okumadan abonelik doğrulama butonuna tek bir kere tıklamanız sonucunda mobil hesabınızdan otomatik olarak her gün para (genellikle birkaç lira) kesilebilir.

Kullanıcı ücretli aboneliği içeren sayfaya masaüstü bilgisayarlarından geçtiğinde bu tür servisin paralı olduğunu anlaması genellikle daha da güç olabilir: Küçük karakterlerle yazılan açıklamaları büyük monitörden farketmek ne kadar zor olduğunu hepimiz biliriz.

Yandex verilerine göre kullanıcıların %20'si kadar ücretli abonelikleri içeren sayfalara masaüstü veya dizüstü bilgisayarlardan geçerler. Çoğu zaman WiFi yönlendiricileriyle birlikte kullanılan 3G modemlerinin yaygınlığı bu durumun bir nedeni sayılır. Ayrıca bilgisayarlarda veya mobil cihazlarda kurulu kötü amaçlı uzantılar da kullanıcıları bu tür abonelik bağlantılarını içeren sayfalara yönlendirebilir.

Ücretli abonelik uyarıları

Mobil şebeke operatörünün ücretli abonelik bağlantılarını içeren bir sayfası açıldığında Yandex.Browser özel mesajı ve ayrıca Akıllı Satır'ın sağ kısmındaki simgesini görüntüleyerek sizi durum hakkında uyarır.

Abonelik ücretini ödemek niyetinde olmadığınız sürece Ödeme içlemine geç butonuna kesinlikle tıklamamanızı öneririz.

Korumanın devre dışı bırakılması

Dikkat! Ücretli abonelik uyarılarını devre dışı bırakmak için tarayıcınızdaki site ve yazılım güvenlik kontrolünü tamamıyla kapatmanız gerekir. Bunu kesinlikle yapmamanızı öneririz.

Kötü amaçlı yazılım kontrolünü devre dışı bırakmak için:

  1. Şu yolu takip edin:  Ayarlar.

  2. Ayarlar sayfasının alt kısmında Gelişmiş ayarları göster butonuna tıklayın.

  3. Gizlilik bloğunda Kötü amaçlı sitelere ve yazılımlara karşı korumayı etkinleştir seçeneğini devre dışı bırakın.
  4. Bitti butonuna tıklayın ve değişikliklerin etkin olabilmesi için tarayıcınızı tekrar başlatın.
SMS dolandırıcılığı engellemesi
SMS dolandırıcılığı uyarısı
SMS dolandırıcılığının tehlikesi nedir