Browser beta
Tarayıcıdaki öneriler

Protect: Ücretli abonelik uyarıları

Telefon numaranızı fark etmeden ücretli bir servisin abonesi yapmanız çok kolay, sadece sitedeki bir butona tıklamanız yeterli. Siz ücretli bir abonelik butonunu tıklamak üzereyken Yandex.Browser size bir uyarı mesajı gösterir. Böylelikle bu tür servislere her zaman bilerek ve isteyerek abone olursunuz.

Ücretli abonelikler nedir?

Ücretli abonelikler, internet hizmetlerinin ücretlerini ödemek için bir yoldur. Ücretli abonelik aracılığıyla mobil telefon numaranız için telesekreter servisi çalıştırabilir veya hava durumu tahmini bilgilerinin size her gün SMS mesajıyla gönderilmesini sağlayabilirsiniz. Aboneliğinizi başlatmak için genellikle mobil şebeke operatörünüzün web sitesine geçiş yaparak onayınızı bir butona tıklayarak doğrulamanız yeterli olur. Fakat bazı web siteleri mobil servislere abone olmanın kolaylığını kötüye kullanarak müşterileri gereksiz ücretli servislere sessizce bağlayabilirler.

Ücretli abonelik sayfaları mobil şebeke operatörlerinin web sitelerine yerleşik olmasına karşın bunların içeriği üçüncü taraf şirketlerince sağlanır. Bazı şirketler, servisin ücretli olmasını gizlemek için aboneliği doğrulama butonuna Oynat veya Giriş yap gibi aldatıcı yazılar yerleştirmek veya servisin ücretli olduğunu açıklayan bilgileri küçük karakterlerle yazmak veya ekran kapsamının dışına yerleştirmek gibi her türlü yollara başvururlar. Böyle durumlarda servis kullanım koşullarını okumadan abonelik doğrulama butonuna tek bir kere tıklamanız sonucunda mobil hesabınızdan otomatik olarak her gün para kesilebilir.

Kullanıcı ücretli aboneliği içeren sayfaya masaüstü bilgisayarlarından geçtiğinde bu tür servisin paralı olduğunu anlaması genellikle daha da güç olabilir: Küçük karakterlerle yazılan açıklamaları büyük monitörden farketmek ne kadar zor olduğunu hepimiz biliriz.

Yandex verilerine göre kullanıcıların %20'si kadar ücretli abonelikleri içeren sayfalara masaüstü veya dizüstü bilgisayarlardan geçerler. Çoğu zaman WiFi yönlendiricileriyle birlikte kullanılan 3G modemlerinin yaygınlığı bu durumun bir nedeni sayılır. Ayrıca bilgisayarlarda veya mobil cihazlarda kurulu kötü amaçlı uzantılar da kullanıcıları bu tür abonelik bağlantılarını içeren sayfalara yönlendirebilir.

Ücretli abonelik uyarıları

Mobil şebeke operatörünün ücretli abonelik bağlantılarını içeren sayfası açıldığında Yandex Browser özel mesajı ve ayrıca Akıllı Satır'ın sağ kısmındaki simgesini görüntüleyerek sizi durum hakkında uyarır. Abonelik ücreti ödemek istemediğiniz sürece Ödeme işlemine geç butonuna kesinlikle tıklamamanızı öneririz.

Korumanın devre dışı bırakılması

Dikkat! Ücretli abonelik uyarılarını devre dışı bırakmak için Yandex.Browser'ınızdaki site ve yazılım güvenlik kontrolünü tamamıyla kapatmanız gerekir. Bunu kesinlikle yapmamanızı öneririz.

Kötü amaçlı yazılım kontrolünü devre dışı bırakmak için:

  1. Şu yolu takip edin:  Ayarlar.
  2. Ayarlar sayfasının alt kısmında Gelişmiş ayarları göster butonuna tıklayın.
  3. Kişisel bilgiler bloğunda Kötü amaçlı sitelere ve yazılımlara karşı korumayı etkinleştir seçeneğini devre dışı bırakın.
  4. Yapılan değişikliklerin geçerlilik kazanması için tarayıcıyı yeniden başlatın.
SMS dolandırıcılığı engellemesi
SMS dolandırıcılığı uyarısı
SMS dolandırıcılığının tehlikesi nedir