Protect: İnternet dolandırıcılığına karşı koruma

Kullanıcının internette bulduğu çok cazip görünen aldatıcı bir teklifi yanıtlayarak dolandırıcılara kendi kararıyla para gönderdiği veya sitede mobil telefon üzerinden kaydolarak ya da mobil bir numaraya bir SMS mesajı göndererek gereksiz ücretli bir servise abone olduğu durumlar vardır. Yandex Browser dolandırıcılıkla ilgili siteleri takip ederek engeller.

İnternet dolandırıcılığı örnekleri

Dolandırıcılıkla ilgili veya virüslü web sitelerine geçiş yapmanız (NOT: Dün güvenli sayılan bir web sitesi bugün virüs barındırabilir!) ya da bilgisayarınıza kötü amaçlı yazılımın yüklenmiş olması aşağıda açıklanan durumlarla sonuçlanabilir:

Not. Kötü amaçlı yazılımlar sitelerde girdiğiniz bilgileri çalarak haberiniz olmadan dolandırıcılara aktarabilir. Bu nedenle antivirüs uygulamanızı sürekli açık tutmanızı öneririz.
İnternette kazanç teklifleri
 1. İnternette siteler, videolar veya reklamlar görüntülemeniz, anketler veya testler doldurmanız ya da forumlarda yorumlar yazmanız için çık cazip para kazanma teklifleri alabilirsiniz.
 2. Teklifi kabul ederek çalışmaya başladığınızı düşünelim. Çalıştıkça kazandığınız para tutarının proje sayfanızda günden güne arttığını görüyorsunuz diyelim.
 3. Bir süre sonra paranızı alabildiğinizi, fakat bunu almak için bir kayıt ücreti veya bir vergi ödemeniz ya da başka bir ödeme yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Ödenecek tutar genellikle 10 TL'nin üzerinde olmaz.
 4. Fakat istenilen ödeme yaptıktan sonra alacağınızı alamıyorsunuz. Aynı zamanda ödeme için belirttiğiniz banka kartı bilgilerinizi de internet hırsızlarına bildirmiş oluyorsunuz.
Size para kazandıracak yazılım kurma teklifleri
 1. Cihazınıza sizin için otomatik olarak para kazanacak özel bir yazılım yükleyip kurma önerileri alabilirsiniz.
 2. Programı yüklemeniz halinde kurulum işleminin ardından alacağınız tek bir sonuç, programı güncelleme talebi olur. Fakat ücretli olan bu işlemin fiyatı normalde 5 ile 10 TL arasında değişir.
 3. Ayrıca aynı kurulum işleminin sonucunda anılan yazılımın yanı sıra cihazınıza sizin veya ödemelerinizle ilgili kişisel bilgilerinizi çalabilecek kötü amaçlı programlar da kurulabilir.
Piyango kazanma veya para yardımı teklifleri
 1. Saldırganlardan sahte bir piyango sitesine veya yoksullara para yardımı sağladığını iddia ettikleri bir siteye giriş teklifi alabilirsiniz.
 2. Teklifi kabul etmeniz halinde oynamaya başlayıp çok para kazanmış görünebilirsiniz veya sadaka talebiniz kabul edilmiş görünebilir.
 3. Fakat paranızı almak için tutarı genellikle 10 TL civarında bir komisyon veya vergi çıkabilir.
 4. Fakat ödemeyi yaptıktan sonra paranız hesabınıza gelmez ve ödeme için belirttiğiniz banka kartı bilgilerinizi de internet hırsızlarına bildirmiş olursunuz.

Dolandırıcılık sitelerinin engellenmesi

İnternet dolandırıcılığı için kullanılan web sitelerinin sürekli arayışında olan Yandex, saptadığı bu tür sitelerin adreslerini özel bir veritabanında kayıtlı tutar. SMS dolandırıcılığıyla ilgili bir siteye geçmeyi denediğinizde Yandex.Browser tehlikeli içeriği barındıran sayfayı engeller ve özel mesajı ve ayrıca Akıllı Satır'ın sağ kısmındaki simgesini göstererek sizi durum hakkında uyaracaktır.

Uyarı.

Böyle siteye kesinlikle geçmemenizi öneririz. Bu tür kaynakların ziyaret edilmesi şu sebeplerden dolayı tehlikeli olabilir:

 • Veya teklif konusu olan kazancınızı veya ikramiyenizi hiç almadan sahte bir hizmetin ücretini ödeyerek kendi paranızı kaybedebilirsiniz.
 • Ayrıca elektronik ödemenizle ilgili olarak girdiğiniz banka kartı bilgileri veya diğer verileriniz kendi paranızın hesabınızdan çalınması için kullanılabilir.

Ek güvenlik önlemleri

Protect aktif koruma sisteminin virüslü ve kötü amaçlı site veritabanı toplam 80.000'den fazla site adresi içermektedir ve belirli bir site henüz şikayet edilmediği için adresi bu veritabanına dahil edilmemiş olabilir. Web dolandırıcılığından zarar görmemeniz için çok basit güvenlik kurallarına uymanız yeterli:

 • Tamamen güvenmediğiniz sitelerde cep telefonu numaranızı girmeyin.
 • Bu sitelerde belirtilen numaralara cep telefonunuzdan mesaj göndermeyin.
 • Her türlü kişisel verileri veya banka kart numarası veya PIN kodları gibi elektronik ödemeler için kullanılan gizli bilgileri web üzerinden aktarmaktan çekinin.

Korumanın devre dışı bırakılması

Uyarı. İnternet dolandırıcılığına karşı korumayı devre dışı bırakmak için tarayıcınzdaki site ve yazılım güvenlik kontrolünü tamamıyla kapatmanız gerekir. Bunu kesinlikle yapmamanızı öneririz.

Kötü amaçlı yazılım kontrolünü devre dışı bırakmak için:

 1. Şu yolu takip edin:   → Ayarlar.
 2. Ayarlar sayfasının alt kısmında Gelişmiş ayarları göster butonuna tıklayın.
 3. Kişisel bilgiler bloğunda Kötü amaçlı sitelere ve yazılımlara karşı korumayı etkinleştir seçeneğini devre dışı bırakın.
 4. Yapılan değişikliklerin geçerlilik kazanması için tarayıcıyı yeniden başlatın.

Web siteniz Yandex tarafından engelleniyorsa

Sitenizin internet dolandırıcılığıyla ilgisi şüphelenen siteler listesine yanlışlıkla dahil edildiğini düşünüyorsanız lütfen bize geri bildirim formu üzerinden ulaşın.