Protect: kısmi içerik engelleme

Genel olarak güvenli olan sayfalar bazen virüslü kaynaklardan kaynaklanan öğeleri (banner'ları, komut dosyalarını vb.) veya kripto para madenciliği için kullanılan komut dosyalarını içerebilir. Protect kapsamlı koruma sistemi sayesinde Yandex Browser beta sürümü bu tür öğeleri engeller. Zararlı olabilecek siteler hakkında bilgiler Yandex'in ve iş ortaklarının birlikte destekledikleri özel bir veritabanından temin edilir.

  1. Zararlı olabilecek öğelerin engellenmesi
  2. Kripto para madenciliği komut dosyalarının engellenmesi

Zararlı olabilecek öğelerin engellenmesi

Bir internet sayfası virüslü sitelerden öğeler içeriyorsa, Yandex Browser beta sürümü bu öğeleri engeller. Akıllı satır'da simgesi görüntülenir.

Engellenmiş içeriği yüklemek istiyorsanız:

  1. simgesine tıklayın.
  2. Bu sitedeki reklamların engellenmesi bölümünde Daha fazla bilgi'ye tıklayın.
  3. Bu sekme için engeli kaldır'a tıklayın.

Engellenen içerik bilgisayarınız için ciddi bir tehlike oluşturuyorsa bu içeriği yükleyemezsiniz. Bu durumda Bu sitedeki reklamların engellenmesi bölümünde Daha fazla bilgi bağlantısı görüntülenmez.

Tarayıcı, sayfadaki sadece güvenli öğeleri yüklediği için sayfa düzensiz görüntülenebilir.

Engellemenin Devre Dışı Bırakılması

Uyarı. Güvenlik kontrolünü devre dışı bırakmak için tarayıcınızdaki site ve yazılım güvenlik kontrolünü tamamıyla kapatmanız gerekir. Fakat bunu kesinlikle yapmamanızı öneririz.

Tehlikeli içerik korumasını devre dışı bırakmak için:

  1.  → Ayarlar yolunu takip edin.
  2. Sayfanın üst bölümünde Güvenlik sekmesine gidin.
  3. Tehditlere karşı koruma bölümünde Kötü amaçlı site ve yazılımlara karşı korumayı etkinleştir seçeneğini işaretleyin.

Tehlikeli içerik korumasını yeniden çalıştırmak için aynı işlem sırasını takip edin.

Kripto para madenciliği komut dosyalarının engellenmesi

Bitcoin gibi farklı kripto para türleri madencilik denilen özel bir işlemle çıkarılabilir. Bu işlem çerçevesinde bilgisayar, sahibinin kripto para ile ödüllendirildiği özel hesaplamalar yapar.

Gizli madencilik (secret mining) durumlarında bu hesaplamalar, madencilik amaçlı JavaScript kodu web sayfalarına yüklenerek başkalarına ait bilgisayar veya mobil cihazlara izinsiz ve gizlice yaptırılabilir. Böyle bir kod, klasik anlamda kötü amaçlı sayılamasa da bilgisayarın belleğini çok aktif bir şekilde kullanır, şarjını harcar ve parçalarını aşırı derecede ısıtır.

"Madenci"lerin bilgisayar kaynaklarınızı izinsiz kullanarak para kazanmalarını önlemek için Yandex Browser beta sürümü kripto para madenciliği amaçlı komut dosyalarının sitelerden indirilmesini otomatik engeller. Sadece bilinen tarayıcı komut dosyaları engellenmez. Tarayıcı, sitelerin oluşturduğu işlemcinin yükünü analiz eder ve daha önce bilinmeyen madencilik amaçlı komut dosyalarını engellemek amacıyla bu bilgileri kullanır.

Not. Ayrıca Yandex Browser, gizli kripto para madenciliğinde kullanılan örneğin eklentiler gibi diğer yöntemleri de engeller.

Fakat gerektiğinde tarayıcınızın Ayarlar'da reklam filtrelerini devre dışı bırakarak bu engeli kaldırabilirsiniz.