Protect: Kötü Amaçlı Programlara Karşı Koruma

Protect koruma sistemine dahil edilen koruma modülü, tarayıcının güvenliğini tehlikeye sokan programların işlemlerini engeller. Bir program, tarayıcı ayarlarını düzenlemeyi, dosyalara kötü amaçlı kod yüklemeyi veya izniniz olmadan tarayıcıyı bilgisayardan kaldırmayı denediğinde bu koruma modülü sizi uyarır.

Uyarı. Antivirüs uygulamasından farklı olarak tarayıcı koruma modülü bilgisayarın tamamını değil sadece tarayıcıyı korur. Öte yandan, bu modül antivirüs uygulamalarının engellemeyebileceği kötü amaçlı eklentiler gibi tehlikelere karşı koruma sağlayabilir. Dolayısıyla, tam koruma için antivirüs uygulamaları ile tarayıcınızdaki Protect teknolojisini birlikte kullanmanızı öneririz.

Korunan objeler

 • Tarayıcı dosyaları,
 • Tarayıcı ayarları,
 • Eklentiler,
 • Banka kartı numaraları, PIN kodları, favoriler ve tarama geçmişi gibi her türlü kullanıcı bilgileri,
 • Klavye üzerinden girilen şifreler, ekran içeriği ve benzeri kişisel (gizli) bilgiler,
 • Tarayıcı güvenliğini etkileyebilen diğer tarayıcı kaynakları,
 • Tarayıcı güvenliğini etkileyebilen işletim sistemi ayarları.

Tarayıcı koruma modülünün algıladığı tehlikeler

 • Tarayıcı ve eklenti dosyalarının harici uygulamalarca düzenlenmesi (kötü amaçlı kod yükleme girişimleri),
 • Kullanıcı şifreleri, banka kartı numaraları, favoriler ve tarama geçmişi gibi kullanıcı bilgilerinin çalınması,
 • İndirilen veya gönderilen verilerin ele geçirilmesi veya sahteleriyle değiştirilmesi (MTIM saldırısı),
 • Varsayılan arama motoru veya güvenlik ayarları gibi tarayıcı ayarlarının izinsiz düzenlenmesi,
 • Uygulamaların izinsiz ekran görüntüsü alması (kullanıcı bilgilerini ele geçirmek için kullanılır),
 • Klavyede basılan tuş sıralarının uygulamalar tarafından izinsiz kaydedilmesi (şifre çalma amacıyla kullanılır),
 • Tarayıcının veya koruma modülünün bilgisayardan izinsiz kaldırılması (silinmesi).

Korumanın çalışma prensibi

Tarayıcıdan ayrı bir uygulama olup, tarayıcıyla birlikte bilgisayara kurulan tarayıcı koruma modülü sanal bellekte çok az yer kaplar ve tarayıcı kapalıyken bile sürekli çalışır.

Programların işletim sisteminin bütünlüğünü ve güvenliğini tehlikeye atabilecek işlemlerini izleyip engelleyen HIPS teknolojisi baz alınarak geliştirilen bu koruyucu modül, bir uygulamanın tarayıcının bütünlüğüne zarar verebilecek bir işlem gerçekleştirmesi durumunda bu işlemi engelleyerek durum hakkında sizi uyarır.

Bundan sonraki bu tür işlemler de benzer şekilde engellenmeye devam eder. Bir uygulamanın koruma modülü tarafından yanlışlıkla engellendiğini düşünüyorsanız bu uygulamayı güvenilen uygulamalar listesine ekleyebilirsiniz.

Tarayıcınız dikkatinizi gereksiz yere dağıtmamak amacıyla, aynı eylem hakkında ikinci kez veya art arda gerçekleşen çok sayıda güvenlik eylemi hakkında uyarıda bulunmaz. Gerçekleşen tüm koruma eylemlerinin listesi için işlem kayıtlarına başvurun.

Güvenilen Uygulama Listesi Ayarları

Güvenilen uygulamaların başlattığı işlemler koruma modülü tarafından engellenmez. Uygulamaları işlem engelleme diyalog penceresinden veya işlem kayıtları sayfasından engelleyebilirsiniz.

Uyarı. Bir uygulamanın güvenilirliğinden tamamen emin olmadığınız sürece uygulamayı güvenilen uygulama listesine eklemeyin. Kötü amaçlı kodlar bilgisayarınıza virüs bulaştırabilir veya başkalarının kişisel bilgileriniz ile çevrimiçi ödeme verilerinize erişmesine yol açabilir.
 1. Ayrıntılar bağlantısına tıklayın.
 2. Bu uygulamaya güven butonuna tıklayın. Uygulama Güvenilen Uygulamalar listesine eklenerek işlem kayıtlarındaki tüm ilgili engelleme kayıtları silinir.

Uygulamayı güvenilen uygulama listesinden silmek için:

 1. İşlem Kayıtları sayfasını açın.
 2. Güvenilen Uygulamalar sekmesine gidin.
 3. Fare imlecini istediğiniz uygulamanın üzerine getirerek Listeden sil butonuna tıklayın.

Engellenen işlemlerin listesine nasıl erişilir?

Koruma modülü tarayıcının bütünlüğüne zarar verebilecek uygulama işlemlerini engeller. Engellenen tüm işlemleri İşlem Kayıtları bölümünde liste şeklinde görebilirsiniz. Bundan sonraki bu tür işlemler de benzer şekilde engellenmeye devam eder.

İşlem kayıtları daha sonra ilgili istatistikleri toplayıp analiz etmek üzere Yandex sunucusuna gönderilir.

Güvenlik Eylemleri Hakkında Ayrıntılı Bilgi
Güvenlik eylemi Olası tehlike
Tarayıcı dosyalarını düzenleme girişimi Uygulama Yandex Browser dosyalarında değişiklikler yapmaya çalışıyor. Bu durum söz konusu dosyalara kötü amaçlı kod yerleşmesiyle sonuçlanabilir.
İşletim sistemi kayıt defterini düzenleme girişimi Uygulama sistemin kayıt defterinde değişiklik yapmaya çalışıyor. Bu durum sisteme kötü amaçlı eklentilerin kurulması, varsayılan arama motoru ayarlarının değiştirilmesi veya sistemdeki diğer değişikliklerle sonuçlanabilir.
Tarayıcı çalıştırma kısayollarını düzenleme girişimi Uygulama mevcut tarayıcı çalıştırma kısayolunu düzenlemeye çalışıyor. Bu durum tarayıcı çalıştırıldığında reklam içeren sayfaların açılmasıyla sonuçlanabilir.
İşletim sistemi ayarlarını düzenleme girişimi Uygulama işletim sistemi ayarlarını düzenlemeye çalışıyor. Bu durum tarayıcının çalışmasını aksatarak tarayıcıda istenen sayfalar yerine kimlik avıyla ilgili sayfaların açılması gibi olumsuz sonuçlar getirebilir.
Ağ ayarlarını düzenleme girişimi Uygulama, ağ ayarlarını düzenlemeye çalışıyor. Bu durum, indirilen veya gönderilen verilerin başkalarının eline geçmesi veya sahte verilerle değiştirilmesiyle (MITM saldırısıyla) sonuçlanabilir.
Tarayıcıdaki kullanıcı profiline erişme girişimi Uygulama; tarayıcıda kullanılan güvenlik şifreleri, otoımatik doldurma verileri, favoriler, açık sekmeler vb. bilgilerin saklandığı kullanıcı profiline erişmeye çalışıyor. Bu durum, verilerinizin çalınmasıyla sonuçlanabilir.
Klavyeyle girilen verilere erişme girişimi Uygulama klavyeyle girdiğiniz verilere erişmeye çalışıyor. Bu durum, kişisel verilerinizin ve ödeme bilgilerinizin çalınmasıyla sonuçlanabilir.
Ekran görüntüsü alma girişimi Uygulama ekranınızın görüntüsünü almaya çalışıyor. Bu durum, internetteki işlemleriniz hakkında bilgi toplanmakta olduğunun bir belirtisi olabilir.
Yandex Browser'ın çalışmasına müdahale Uygulama, tarayıcınızın belleğindeki verileri veya tarayıcı işlemlerini düzenlemeye çalışıyor. Bu durum, verilerinizin çalınmasıyla veya tarayıcının engellenmesiyle sonuçlanabilir.
İşlem Kayıtlarını Görüntüleme
 1. Şu yolu takip edin:   → Ayarlar.
 2. Sayfanın üst kısmındaki Protect sekmesine gidin.
 3. İşlem Kayıtları bölümünü açın.
 4. Fare imlecinizi, ayrıntılı bilgi edinmek istediğiniz engellenmiş işlemin üzerine getirin. Ayrıntılı bilgi butonuna tıklayın.
 5. Gerektiğinde uygulama dosyalarına gidin veya uygulamayı güvenilen uygulamalar listesine ekleyin:
  • Uygulamanın, işlemi engellenen çalıştırılabilir dosyasına erişmek için Dosyaya geç butonuna tıklayın.
  • Uygulamayı güvenilen dosya listesine eklemek için Bu uygulamaya güven butonuna tıklayın.
 6. Tamam'a tıklayarak işlemi onaylayın.
İşlem Kayıtlarının Silinmesi
Not. İşlem kayıtları sayfasında kayıt silme işlemini başlatmanız ilgili uygulamaların kaldırılacağı veya güvenilen uygulama listesine alınacağı anlamına gelmez.

Belirli bir güvenlik eyleminin kaydını silmek için:

 1. İşlem Kayıtları sayfasını açın.
 2. Fare imlecini istediğiniz güvenlik eylemi satırına getirin.
 3. Satırın sağındaki simgesine tıklayın.

İşlem kayıtlarını tamamen temizlemek için:

 1. İşlem Kayıtları sayfasını açın.
 2. İşlem kayıtlarını sil butonuna tıklayın.

Korunan obje listesinin ayarlanması

Tarayıcı koruma modülünün engelleyeceği uygulama işlemlerini seçebilirsiniz:

 1.    → Ayarlar yolunu takip edin.
 2. Sayfanın üst kısmındaki Protect sekmesine gidin.
 3. Koruma parametreleri bölümünü açın.
 4. Gerekmeyen seçenekleri kapatın.
Koruma Ayarları Hakkında Ayrıntılı Bilgi
Seçenek Seçeneği kapattığınızda ne olur?
Yandex Browser dosya ve ayarları Tarayıcınız, uygulamaların tarayıcı dosya ve ayarlarını düzenleme girişimlerini engellemeyecektir. Bu durumda kötü amaçlı kodların sisteme bulaşma olasılığı daha yüksektir.
Yandex Browser kullanıcı profilleri Tarayıcınız, uygulamaların kullanıcı profillerine bilgi kaydetme ve bunlardan bilgi okuma girişimlerini engellemeyecektir.
İşletim sistemi ayarları Tarayıcınız; uygulamaların, hosts dosyası gibi, internette çalışmayla ve kendisiyle ilgili işletim sistemi ayarlarını düzenleme girişimlerini engellemeyecektir.
Ekran ve klavye Tarayıcınız, uygulamaların ekran görüntüsü alma ve klavyede basılan tuş sıralarını kaydetme girişimlerini engellemeyecektir. Casus uygulamalar kişisel verilerinize erişebilir.
Yandex Browser belleği ve başlattığı işlemler Tarayıcınız, uygulamaların kendi başlattığı işlemlere müdahale etme girişimlerini engellemeyecektir. Bu durum, web sayfalarındaki reklamların başka reklamlarla değiştirilmesiyle veya kötü amaçlı komut dosyalarının yüklenmesiyle sonuçlanabilir.
İşlem engelleme bildirimlerini göster Koruma modülünün engellediği işlemler hakkında otomatik bildirimler gösterilmeyecektir.
Koruma simgesini görev çubuğunda her zaman görüntüle Koruma modülü açık simgesi Windows görev çubuğunda görüntülenmeyecektir.

Koruma Modülünü Çalıştırma, Kapatma ve Kaldırma

Korum modülü kurulduktan sonra hemen çalıştırılır. Modül, tarayıcı kurulumu veya güncellenmesiyle birlikte otomatik kurulur.

Koruma Modülünün Kapatılması
Uyarı. Tarayıcı koruma modülünü kapatmanızı kesinlikle önermeyiz.
 1. Şu yolu takip edin:   → Ayarlar.
 2. Sayfanın üst kısmındaki Protect sekmesine gidin.
 3. Koruma parametreleri bölümünü açın.
 4. Tarayıcı korumasını devre dışı bırak butonuna tıklayın.
 5. 30 dk. süreyle, Bilgisayar yeniden başlatılana kadar veya Elle çalıştırılana kadar olmak üzere, korumanın devre dışı olacağı süreyi belirtin.
 6. Kapat butonuna tıklayın.
Koruma Modülünün Kaldırılması
Uyarı. Tarayıcı koruma modülünü kaldırmanızı kesinlikle önermeyiz.
 1. Başlat butonuna tıklayın.
 2. Açılan menünün sağında Denetim Masası satırına tıklayın.
 3. Şu yolu takip edin: Programlar → Progralar ve özellikler → Program kaldır.
 4. Program kaldır veya değiştir penceresinde Yandex Browser koruma öğeleri adlı programı seçin.
 5. Listenin üstünde bulunan Sil butonuna tıklayın.