Protect: Kötü Amaçlı Programlara Karşı Koruma

Sınırlama. Kötü amaçlı programlara karşı tarayıcı koruması yalnızca Windows'ta çalışır.

Protect sisteminde, tarayıcının güvenliğini tehdit etmeleri halinde programların eylemlerini engelleyen bir koruma modülü yerleşik olarak bulunmaktadır. Bir program, tarayıcı ayarlarını düzenlemeyi, dosyalara kötü amaçlı kod yüklemeyi veya izniniz olmadan tarayıcıyı bilgisayardan kaldırmayı denediğinde bu koruma modülü sizi uyarır.

Uyarı. Antivirüs uygulamasından farklı olarak tarayıcı koruma modülü bilgisayarın tamamını değil sadece tarayıcıyı korur. Bununla birlikte modül, antivirüs yazılımlarının engellemediği bilgisayar tehditlerine karşı (örneğin, kötü amaçlı uzantılara karşı) tarayıcıyı korur. Tam koruma için her ikisinin de kullanılmasını öneriyoruz.
 1. Korunan objeler
 2. Tarayıcı koruma modülünün algıladığı tehlikeler
 3. Korumanın çalışma prensibi
 4. Güvenilen Uygulama Listesi Ayarları
 5. Engellenen işlemlerin listesine nasıl erişilir?
 6. Korunan obje listesinin ayarlanması
 7. Koruma Modülünü Çalıştırma, Kapatma ve Kaldırma

Korunan objeler

 • Tarayıcı dosyaları
 • Tarayıcı ayarları
 • Uzantılar
 • Kullanıcı verileri (banka kartı numaraları, PIN kodları, favoriler, ziyaret edilen sayfaların geçmişi)
 • Gizli bilgiler (klavyeyle girilen şifreler, ekran içeriği vs.)
 • Tarayıcının güvenliğini etkileyen diğer tarayıcı kaynakları
 • Tarayıcının güvenliğini etkileyen işletim sistemi ayarları

Tarayıcı koruma modülünün algıladığı tehlikeler

 • Tarayıcı dosyalarının ve uzantıların üçüncü taraf uygulamalar tarafından değiştirilmesi (kötü amaçlı kod yerleştirilmiş olabilir),
 • Kullanıcı şifreleri, banka kartı numaraları, favoriler ve tarama geçmişi gibi kullanıcı bilgilerinin çalınması,
 • İndirilen veya gönderilen verilerin ele geçirilmesi veya sahteleriyle değiştirilmesi (MTIM saldırısı),
 • Tarayıcı ayarlarının (örneğin, varsayılan arama veya güvenlik ayarları) yetkisiz olarak değiştirilmesi,
 • Uygulamaların izinsiz ekran görüntüsü alması (kullanıcı bilgilerini ele geçirmek için kullanılır),
 • Klavyede basılan tuş sıralarının uygulamalar tarafından izinsiz kaydedilmesi (şifre çalma amacıyla kullanılır),
 • Tarayıcının veya tarayıcı koruma modüllerinin üçüncü taraf uygulamalar tarafından yetkisiz olarak değiştirilmesi.

Korumanın çalışma prensibi

Koruma modülü tarayıcı ile birlikte kurulur, ancak ayrı bir uygulamadır. Küçük bir miktar sanal bellek kullanır, tüm tarayıcı kullanıcılarının verilerini korur ve tarayıcı kapalıyken bile çalışır.

Modülde HIPS teknolojisi kullanılır. İşletim sisteminde programların potansiyel olarak tehlikeli etkinliğini izler ve uyarıda bulunur. bir uygulamanın tarayıcının bütünlüğüne zarar verebilecek bir işlem gerçekleştirmesi durumunda bu işlemi engelleyerek durum hakkında sizi uyarır.

Bundan sonraki bu tür işlemler de benzer şekilde engellenmeye devam eder. Bir uygulamanın koruma modülü tarafından yanlışlıkla engellendiğini düşünüyorsanız bu uygulamayı güvenilen uygulamalar listesine ekleyebilirsiniz.

Tarayıcınız dikkatinizi gereksiz yere dağıtmamak amacıyla, aynı eylem hakkında ikinci kez veya art arda gerçekleşen çok sayıda güvenlik eylemi hakkında uyarıda bulunmaz. Olayların tam listesi işlem kayıtları içinde saklanır.

Güvenilen Uygulama Listesi Ayarları

Güvenilen uygulamaların başlattığı işlemler koruma modülü tarafından engellenmez. Bir uygulamayı bu listeye engelleme sırasında (diyalog penceresinde) veya daha sonra (işlem kayıtları içinde) ekleyebilirsiniz.

Uyarı. Güvenilen uygulamalar listesine ancak güvenilirliğinden emin olduğunuz uygulamaları ekleyin. Kötü amaçlı kodlar bilgisayarınıza virüs bulaştırabilir veya başkalarının kişisel bilgileriniz ile çevrimiçi ödeme verilerinize erişmesine yol açabilir.
 1. Ayrıntılar bağlantısına tıklayın.
 2. Bu uygulamaya güven butonuna tıklayın. Uygulama Güvenilen Uygulamalar listesine eklenerek işlem kayıtlarındaki tüm ilgili engelleme kayıtları silinir.

Uygulamayı güvenilen uygulama listesinden silmek için:

 1. İşlem Kayıtları sayfasını açın.
 2. Güvenilen Uygulamalar sekmesine gidin.
 3. Fare imlecini istediğiniz uygulamanın üzerine getirerek Listeden sil butonuna tıklayın.

Engellenen işlemlerin listesine nasıl erişilir?

Koruma modülü tarayıcının bütünlüğüne zarar verebilecek uygulama işlemlerini engeller. Tüm engellenen işlemler işlem kayıtlarına kaydedilir ve bu kayıtlar, istatistikleri ve analizleri toplamak amacıyla düzenli aralıklarla Yandex sunucusuna gönderilir.

Güvenlik Eylemleri Hakkında Ayrıntılı Bilgi
Güvenlik eylemiOlası tehlike
Tarayıcı dosyalarını düzenleme girişimiUygulama Yandex Browser dosyalarında değişiklikler yapmaya çalışıyor. Bu durum söz konusu dosyalara kötü amaçlı kod yerleşmesiyle sonuçlanabilir.
İşletim sistemi kayıt defterini düzenleme girişimiUygulama, sistem kayıt defterini değiştirmeye çalışıyor. Sonuç olarak kötü amaçlı uzantılar kurulabilir, varsayılan arama değiştirilebilir vs.
Tarayıcı çalıştırma kısayollarını düzenleme girişimiUygulama mevcut tarayıcı çalıştırma kısayolunu düzenlemeye çalışıyor. Bu durum tarayıcı çalıştırıldığında reklam içeren sayfaların açılmasıyla sonuçlanabilir.
İşletim sistemi ayarlarını düzenleme girişimiUygulama işletim sistemi ayarlarını düzenlemeye çalışıyor. Bu durum tarayıcının çalışmasını aksatarak tarayıcıda istenen sayfalar yerine kimlik avıyla ilgili sayfaların açılması gibi olumsuz sonuçlar getirebilir.
Ağ ayarlarını düzenleme girişimiUygulama, ağ ayarlarını düzenlemeye çalışıyor. Bu durum, indirilen veya gönderilen verilerin başkalarının eline geçmesi veya sahte verilerle değiştirilmesiyle (MITM saldırısıyla) sonuçlanabilir.
Tarayıcıdaki kullanıcı profiline erişme girişimiUygulama; tarayıcıda kullanılan güvenlik şifreleri, otoımatik doldurma verileri, favoriler, açık sekmeler vb. bilgilerin saklandığı kullanıcı profiline erişmeye çalışıyor. Bu durum, verilerinizin çalınmasıyla sonuçlanabilir.
Klavyeyle girilen verilere erişme girişimiUygulama klavyeyle girdiğiniz verilere erişmeye çalışıyor. Bu durum, kişisel verilerinizin ve ödeme bilgilerinizin çalınmasıyla sonuçlanabilir.
Ekran görüntüsüUygulama ekranınızın görüntüsünü almaya çalışıyor. Bu durum, internetteki işlemleriniz hakkında bilgi toplanmakta olduğunun bir belirtisi olabilir.
Yandex Browser'ın çalışmasına müdahaleUygulama, tarayıcınızın belleğindeki verileri veya tarayıcı işlemlerini düzenlemeye çalışıyor. Bu durum, verilerinizin çalınmasıyla veya tarayıcının engellenmesiyle sonuçlanabilir.
İşlem Kayıtlarını Görüntüleme
 1.    → Ayarlar yolunu takip edin.
 2. Sayfanın üst bölümünde Güvenlik sekmesine gidin.
 3. İşlem Kayıtları bölümünü açın.
 4. Engellenmiş işlem hakkında bilgi almak için, fare işaretçisini işlemin üzerine getirin ve Ayrıntılı bilgi butonuna tıklayın. Açılan diyalog penceresinde ayrıca:
  • Uygulamaların engellenmesiyle ilgili bildirimleri devre dışı bırakabilirsiniz. Bunun için Bildirimleri kapat butonuna tıklayın. Koruma işlevi çalışmaya devam eder, ancak bildirimleri göstermeyi bırakır.
  • Uygulamayı güvenilenler listesine ekleyebilirsiniz. Bunun için Bu uygulamaya güven butonuna tıklayın.
 5. Tamam'a tıklayarak işlemi onaylayın.
İşlem Kayıtlarının Silinmesi
Not. İşlem kayıtları sayfasında kayıt silme işlemini başlatmanız ilgili uygulamaların kaldırılacağı veya güvenilen uygulama listesine alınacağı anlamına gelmez.

Belirli bir güvenlik eyleminin kaydını silmek için:

 1. İşlem Kayıtları sayfasını açın.
 2. Fare imlecini istediğiniz güvenlik eylemi satırına getirin.
 3. Satırın sağındaki simgesine tıklayın.

İşlem kayıtlarını tamamen temizlemek için:

 1. İşlem Kayıtları sayfasını açın.
 2. İşlem kayıtlarını sil butonuna tıklayın.

Korunan obje listesinin ayarlanması

Tarayıcı koruma modülünün engelleyeceği uygulama işlemlerini seçebilirsiniz:

 1.    → Ayarlar yolunu takip edin.
 2. Sayfanın üst bölümünde Güvenlik sekmesine gidin.
 3. Koruma parametreleri bölümünü açın.
 4. Gerekmeyen seçenekleri kapatın.
Koruma Ayarları Hakkında Ayrıntılı Bilgi
SeçenekSeçeneği kapattığınızda ne olur?
Yandex Browser dosya ve ayarlarıTarayıcınız, uygulamaların tarayıcı dosya ve ayarlarını düzenleme girişimlerini engellemeyecektir. Bu durumda kötü amaçlı kodların sisteme bulaşma olasılığı daha yüksektir.
Yandex Browser kullanıcı profilleriTarayıcı, uygulamaların kullanıcı profillerine bilgi yazmasını ve bilgileri oradan okumasını engellemeyecektir.
İşletim sistemi ayarlarıTarayıcı, uygulamaların tarayıcıyla ve internette çalışmayla ilgili işletim sistemi ayarlarını (örneğin, hosts dosyası) değiştirmesini engellemeyecektir.
Ekran ve klavyeTarayıcınız, uygulamaların ekran görüntüsü alma ve klavyede basılan tuş sıralarını kaydetme girişimlerini engellemeyecektir. Casus uygulamalar kişisel verilerinize erişebilir.
Yandex Browser belleği ve başlattığı işlemlerTarayıcınız, uygulamaların kendi başlattığı işlemlere müdahale etme girişimlerini engellemeyecektir. Bu durum, web sayfalarındaki reklamların başka reklamlarla değiştirilmesiyle veya kötü amaçlı komut dosyalarının yüklenmesiyle sonuçlanabilir.
İşlem engelleme bildirimlerini gösterKoruma modülünün engellediği işlemler hakkında otomatik bildirimler gösterilmeyecektir.
Koruma simgesini görev çubuğunda her zaman görüntüleKoruma modülü açık simgesi Windows görev çubuğunda görüntülenmeyecektir.

Koruma Modülünü Çalıştırma, Kapatma ve Kaldırma

Koruma modülü kurulduktan hemen sonra otomatik olarak etkinleştirilir ve bu kurulum tarayıcının kurulması veya güncellenmesi ile aynı anda gerçekleşir.

Koruma Modülünün Kapatılması
Uyarı. Tarayıcı koruma modülünü kapatmanızı kesinlikle önermeyiz.
 1.    → Ayarlar yolunu takip edin.
 2. Sayfanın üst bölümünde Güvenlik sekmesine gidin.
 3. Koruma parametreleri bölümünü açın.
 4. Tarayıcı korumasını devre dışı bırak butonuna tıklayın.
 5. Devre dışı bırakılma süresini belirtin: 30 dakika süreyle, Bilgisayar yeniden başlatılana kadar veya Elle çalıştırılana kadar.
 6. Kapat butonuna tıklayın.
Koruma Modülünün Kaldırılması
Uyarı. Tarayıcı koruma modülünü kaldırmanızı kesinlikle önermeyiz.
 1. Başlat butonuna tıklayın.
 2. Açılan menünün sağında Denetim Masası satırına tıklayın.
 3. Şu yolu takip edin: Programlar → Programlar ve özellikler → Program kaldır.
 4. Program kaldır veya değiştir penceresinde Yandex Browser koruma öğeleri adlı programı seçin.
 5. Listenin üstünde bulunan Sil butonuna tıklayın.