Protect: Eklenti güvenlik kontrolü

Protect koruma sistemi sayesinde sisteminizi internetteki farklı tehlikelere karşı koruyabilen Yandex Browser bu amaçla güvenilir olmayan kaynaklardan temin edilerek sisteme yüklenen eklentileri otomatik olarak devre dışı bırakır ve daha önce kurulmuş eklentilerin sahteleriyle değiştirilip değiştirilmediğini kontrol eder.

Sınırlama. Eklentilerin güvenlik kontrolü sadece Windows'ta yapılır.
 1. Kötü Amaçlı Eklentilerin Zararları
 2. Denetlenmemiş Eklentilerin Devre Dışı Bırakılması
 3. Eklentilerin Gerçeklik Kontrolü
 4. Geliştiriciler için Bilgi Notu

Kötü Amaçlı Eklentilerin Zararları

Tarayıcıya kurulan ve tarayıcının işlevselliğini genişleten özel amaçlı küçük programlara eklenti denir. Bu programlar hem tarayıcıyı geliştirenler hem de harici ekipler tarafından oluşturulabilir.

Fakat son günlerde internet dolandırıcıları tarafından geliştirilen kötü amaçlı eklintiler yaygınlaşmıştır. Yandex Browser'a Protect koruma sistemi dahil edilene kadar Yandex kullanıcı destek ekibine yapılan, özellikle kötü amaçlı eklentilerle ilgili kullanıcı başvurularının payı %30'a yakındı.

Kötü amaçlı eklentilerin verebileceği zararlar:

 • Tarayıcı arayüzü ve ayarlarında yapılan izinsiz değişiklikler,
 • İnternet sayfalarına izinsiz olarak yüklenen reklamlar,
 • Sitedeki reklamların dolandırıcılıkla ilgili olan sahte reklamlarla değiştirilmesi,
 • İnternetteki kullanıcı eylemlerinin izinsiz olarak izlenmesi,
 • Sosyal medyada kullanıcıların adıyla habersiz ve izinsiz yazılar yayınlanması,
 • Kullanıcıların kişisel verilerinin çalınması.

Kötü amaçlı eklentiler tarayıcı ortamında, bilgisayarın işletim sistemini etkilemeden çalıştığı için antivirüs uygulamaları tarafından iyi algılanamıyor.

Denetlenmemiş Eklentilerin Devre Dışı Bırakılması

Opera Add-ons veya Chrome Web Store internet mağazalarından temin edilen tüm eklentiler denetlenmiş sayılır: Bu internet mağazaları satışa alınan eklentileri kontrol ederek kötü amaçlı olanları satıştan men eder. Bu internet mağazalarının dışındaki herhangi bir kaynaktan temin edeceğiniz her türlü tarayıcı eklentisi Yandex Browser tarafından otomatik olarak engellenir ve durum hakkında bir bildirim mesajı görüntülenir.

Eklenti nasıl yeniden etkinleştirilir?

Eklentiyi devre dışı bırakma diyalog penceresinde Çalıştır bağlantısına tıklayın. Bunu ayrıca Ayarlar menüsünden de çalıştırabilirsiniz.

Uyarı. Lütfen dikkat! Güvenli olduğundan tamamen emin olmadığınız eklentileri kesinlikle çalıştırmayın: Tarayıcınıza kötü amaçlı yazılım yüklenebilir. Daha fazla bilgi için Kötü Amaçlı Eklentilerin Zararları bölümünü okuyun.

Çalıştırdığınız denetlenmemiş eklenti, sisteminizin güvenliği için sadece tarayıcınız yeniden başlatılana kadar etkin kalacaktır. Söz konusu eklentiyi tarayıcınızı her açışınızda özel olarak çalıştırmak istemiyorsanız, eklentiyi geliştirenlerle irtibata geçip ürünü Opera Add-ons veya Chrome Web Store sitelerine yüklemelerini talep edebilirsiniz.

Eklentilerin Gerçeklik Kontrolü

İnternet dolandırıcıları bir internet mağazasından temin ettiğiniz denetlenmiş eklentiyi kötü amaçlı sahte bir eklentiyle değiştirmeye çalışabilirler. Bu olasılığa karşı bir önlem olarak Yandex Browser, sistemde kurulu eklentilerinizi internet mağazasında bulunan orijinalleriyle düzenli olarak karşılaştırır. Kurulu eklenti orijinal sürümünden farklı çıkarsa veya orijinali internet mağazasından silinirse, tarayıcınız eklentiyi engelleyerek durum hakkında sizi uyarır.

Eklentiyi ne yapacağınıza karar verin:

 • Eklentiyi kullanmak istiyorsanız orijinal sürümünü kurmak için Yeniden kur bağlantısına tıklayın.
 • Eklentiyi kullanmak istemiyorsanız Sil butonuna tıklayın.

Diyalog penceresinin dışında bir alana tıklayarak pencereyi kapattıysanız eklenti kapalı kalacaktır. Bu eklentiyi silmek veya yeniden kurmak için eklentiler sayfasına gidin.

Geliştiriciler için Bilgi Notu

İpucu. Geliştirme aşamasında eklenti denetlemesi olmayan Yandex Browser beta sürümünü kullanın.

Tarayıcı Eklentinizi Devre Dışı Bırakıyorsa

Eklentinizi Chrome Web Store veya Opera Add-Ons Mağazalarına Yüklemediyseniz

Eklentiyi, tarayıcıyı her açışınızda özel olarak çalıştırın veya eklentiyi önce internet mağazasına yükleyerek oradan tarayıcıya kurun.

Eklentinizi Chrome Web Store veya Opera Add-Ons Mağazalarına Yüklediyseniz

manifest.json dosyasında update_url alanındaki değeri kontrol edin. Doğru güncelleme kaynak bağlantıları şu şekilde görünmeli:

Mağaza adı Eklenti güncelleme bağlantısı
Chrome Web Store https://clients2.google.com/service/update2/crx
Opera Add-ons https://extension-updates.opera.com/api/omaha/update/

Eklentiniz gerçeklik kontrolünden geçemiyorsa

Kullanıcıdaki eklenti sürümünün manifest.json dosyasında version alanındaki bağlantıya gidilerek erişilebilen eklentinin sürümüyle aynı olup olmadığını kontrol edin.