Protect: Uzantıların güvenlik kontrolü

Yandex Browser, çeşitli İnternet tehditlerine karşı koruma sağlayan kapsamlı Protect koruma sistemini kullanır. Bu koruma çerçevesinde tarayıcı, güvenilmeyen kaynaklardan gelen uzantıları devre dışı bırakır ve daha önce yüklenmiş uzantılar arasında sahtecilik olup olmadığını düzenli aralıklarla kontrol eder.

Sınırlama. Uzantı denetimi yalnızca Windows'ta yapılır.
 1. Kötü amaçlı uzantıların zararı nedir?
 2. Güvenilmeyen uzantıları devre dışı bırakma
 3. Uzantıların gerçeklik denetimi
 4. Geliştiriciler için Bilgi Notu

Kötü amaçlı uzantıların zararı nedir?

Uzantılar, tarayıcıda dahili olarak bulunan ve tarayıcıya yeni işlevler ekleyen mini programlardır. Uzantıları yalnızca tarayıcıların geliştiricileri değil, üçüncü taraf programcılar da oluşturur.

Son zamanlarda bilgisayar korsanlarının geliştirdiği kötü amaçlı uzantıların sayısı artmıştır. Yandex Browser'da Protect sisteminin kullanılmaya başlamasına kadar, kötü amaçlı uzantılarla ilgili olarak destek ekibine yapılan başvuruların sayısı tüm mesajların %30'una ulaşmıştır.

Kötü amaçlı uzantıların zararları:

 • Tarayıcı arayüzü ve ayarlarında yapılan izinsiz değişiklikler,
 • İnternet sayfalarına izinsiz olarak yüklenen reklamlar,
 • Sitedeki reklamların dolandırıcılıkla ilgili olan sahte reklamlarla değiştirilmesi,
 • İnternetteki kullanıcı eylemlerinin izinsiz olarak izlenmesi,
 • Sosyal medyada kullanıcıların adıyla habersiz ve izinsiz yazılar yayınlanması,
 • Kullanıcıların kişisel verilerinin çalınması.

Kötü amaçlı uzantılar antivirüs yazılımları tarafından kolay algılanamamaktadır. Bunun nedeni, uzantıların tarayıcı dahilinde çalışmaları ve bilgisayarın işletim sistemini etkilememeleridir.

Güvenilmeyen uzantıları devre dışı bırakma

Opera Add-ons veya Chrome Web Store gibi internet mağazalarından gelen uzantılar güvenilir kabul edilir. Bu mağazalar kötü amaçlı uzantıları engellemektedir. Başka bir kaynaktan uzantı yüklerseniz, Yandex Browser kurulumdan hemen sonra uzantıyı devre dışı bırakır ve bu konuda bilgi verir.

Uzantıyı tekrar etkinleştirme

Uzantının devre dışı bırakılmasıyla ilgili diyalog penceresinde Etkinleştir bağlantısına tıklayın. Ayrıca, ayarlar içinden de uzantıyı etkinleştirebilirsiniz.

Uyarı. Uzantıyı ancak kaynağına tam olarak güvendiğiniz durumlarda etkinleştirin. Uzantı kötü amaçlı olabilir. Daha ayrıntılı bilgi için Kötü amaçlı uzantıların zararı nedir? bölümüne bakın.

Güvenlik nedeniyle uzantı, tarayıcı yeniden başlatılmadan önce etkinleştirilir. Tarayıcının her başlatılışında uzantıyı etkinleştirmek zorunda kalmamak için, geliştiricilerine başvurarak bu uzantıyı Opera Add-ons veya Chrome Web Store İnternet mağazalarına koymalarını isteyin.

Uzantıların gerçeklik denetimi

Bazen İnternet dolandırıcıları, İnternet mağazasından yüklenmiş bir uzantının yerine kötü amaçlı uzantı koymaya çalışır. Yandex Browser, yüklenmiş uzantıları İnternet mağazasındaki orijinalleri ile düzenli aralıklarla karşılaştırır. Uzantı orijinali ile aynı değilse veya orijinal uzantı mağazadan silinmişse, tarayıcı söz konusu uzantıyı devre dışı bırakır ve bu konuda sizi uyarır.

Uzantıyla ne yapacağınıza karar verin:

 • Uzantı size gerekliyse, Yeniden kur butonuna tıklayın ve orijinal sürümünü geri yükleyin.
 • Uzantıya gerek duymuyorsanız Kaldır butonuna tıklayın.

Diyalog penceresinin dışında bir alana tıklayarak pencereyi kapattıysanız, uzantı devre dışı olarak kalır. Uzantıyı kaldırmak veya yeniden kurmak için Eklentiler sayfasını kullanabilirsiniz.

Geliştiriciler için Bilgi Notu

İpucu. Geliştirme aşamasında, uzantı denetiminin yapılmadığı Yandex Browser beta sürümünü kullanın.

Tarayıcı uzantınızı devre dışı bırakıyor

Uzantıyı Chrome Web Store veya Opera Add-ons internet mağazasına koymadıysanız

Tarayıcı her başlatıldığında uzantıyı etkinleştirin veya eklentiyi İnternet mağazasına koyup oradan tarayıcıya yükleyin.

Uzantıyı Chrome Web Store veya Opera Add-ons internet mağazasına koyduysanız

manifest.json dosyasında update_url alanındaki değeri kontrol edin. Doğru güncelleme kaynak bağlantıları şu şekilde görünmeli:

Mağaza adıUzantı güncelleme bağlantısı
Chrome Web Storehttps://clients2.google.com/service/update2/crx
Opera Add-onshttps://extension-updates.opera.com/api/omaha/update/

Uzantınız gerçeklik denetiminden geçemiyor

Kullanıcıda bulunan uzantı sürümünün manifest.json dosyasındaki version alanında belirtilen uzantı sürümüyle eşleştiğinden emin olun.