Browser beta
Tarayıcıdaki öneriler

Turbo modu

Turbo modu nedir?

Turbo, düşük hızlı internet bağlantısında tarayıcıda devreye giren bir moddur (Opera Software şirketinin Opera Turbo teknolojisine dayalı olarak geliştirilmiştir). Sayfaların yüklenmesini hızlandırmanızı ve internet kullanımından tasarruf etmenizi sağlar. Videolar dahil yüklenecek veriler tarayıcıya gönderilmeden önce Yandex'in sunucularında sıkıştırılarak yüklenen veri hacminin azalması nedeniyle sayfaların yüklenme süresi de azalır.

Turbo modu etkinleştirildiğinde başlığın sağ kısmında Тurbo simgesi  görüntülenir.

Kısıtlama. HTTPS protokolüyle korunan sayfalar için Turbo modu uygulanmaz; bu sayfalar Yandex sunucularından geçmeden tarayıcınızda doğrudan görüntülenir.

Turbo modunun otomatik açılması ve kapanması

Turbo modunun pürüzsüz şekilde devreye girip kapanması için şu iki eşik değeri belirlenmiştir:

 • Bağlantı hızı 128 Kb/sn.'nin altına indiğinde Turbo modu otomatik etkinleşir. Hız 512 Kb/sn.'nin üstüne çıkana kadar Turbo modu etkin kalır.
 • Hız 512 Kb/sn.'nin üstüne çıkarsa Turbo modu otomatik olarak kapanır ve simge kaybolur. Bundan sonra bağlantı hızı 512 Kb/sn.'nin altına inerse 128 Kb/sn.'lik eşik geçene kadar Turbo modu devre dışı kalır.

  Kısıtlama.  Turbo'nun açıldığı ve kapandığı hız eşikleri değiştirilemez.

Turbo modu açık olduğunda ne oluyor?

Diğer sitelerden kaynaklanan reklamlar gibi sayfadaki bazı öğeler hiç yüklenmeyebilir. Gizlenen içerik yerine modül simgesi görüntülenir. Gizlenen içeriği yüklemek için modül simgesine tıklayın. Gizlenen tüm öğeleri yüklemek için şeklindeki Turbo simgesine tıklayıp açılan pencerede  Tümünü göster butonuna basın.

Video sıkıştırma

Turbo modu açık olduğunda Yandex.Browser beta sürümü varsayılan olarak videoyu sıkıştırır. Sıkıştırılmış videonun oynatılması modül simgesine tıklandığında başlatılır. Videonun sıkıştırılması, internet kullanımından %70 kadar tasarruf etmenizi sağlar fakat video kalitesi düşer. Kalitesi düşmeden videoyu izlemek için video sıkıştırma özelliğini tamamen veya geçerli sekme için kapatın.

 1. şeklindeki Turbo simgesine tıklayın.
 2. Video, hızlı yükleme için sıkıştırıldı bölümünde Kapat butonuna tıklayın.
 1. Şu yolu takip edin: Ayarlar.
 2. Turbo blоğunda Videoyu sıkıştır özelliğini kapatın.

Turbo modu manuel olarak nasıl kapatılır?

 1. Turbo modunu kapat yolunu takip edin.

Böylelikle Turbo modu otomatik çalıştırılmaz.

Mod ayarları

Dikkat! Şu an taratıcınız Turbo modunda çalışıyorsa ve siz ayarlara hızlı geçmek istiyorsanız şeklindeki Turbo simgesine tıklayıp Ayarlar butonuna basın.

Modu açıp kapatabilir, bildirimleri ve video sıkıştırma özelliğini devre dışı bırakabilirsiniz:

 1. Şu yolu takip edin: Ayarlar.
 2. Turbo bölümünde modun parametrelerini belirleyin.

Mod parametreleriyle ilgili ayrıntılı bilgi

SeçenekAçıklama
İnternet hızı yavaşken otomatik olarak açYandex.Browser beta sürümü varsayılan olarak bu modda çalışır. Bağlantı hızı düştüğünde Turbo modu otomatik çalıştırılır ve arttığında otomatik kapatılır.
Her zaman açıkTurbo modu her zaman açık, sayfa başlığının sağ kısmında simgesi görüntülenir. İnternet bağlantı hızı yüksek olduğunda Turbo modu sayfaların yüklenmesini yavaşlatabilir.
KapalıTurbo modu kapalıdır. Düşük internet bağlantı hızında sayfa başlığının sağ kısmında simgesi görüntülenir (Turbo modunun etkinleştirilmesi tavsiye edilir).
Bağlantı hızı değiştiğinde uyarİnternet bağlantısı hızının değişmesi ve Turbo moduyla ilgili Yandex.Browser beta sürümü'dan mesajları alacaksınız.
Videoyu sıkıştırTurbo modu açık olduğunda videoyu sıkıştırılmış olarak oynatabilirsiniz.

Turbo modu
video sıkıştırma
Turbo ayarları
yavaş internet bağlantısında hızlandırma
trafik azaltma