Koleksiyonlar

Yandex Browser'da Koleksiyonlar özelliği bulunur. Bunlarda ilginizi çeken konularda görüntü ve videoları toplayıp kaydedebilirsiniz. Koleksiyonlarınıza, seçtiğiniz favorileri ekleyebilir bunlara başka tarayıcılardan da kolayca erişebilirsiniz. Koleksiyonlarınızı kullanmak için, eşitleme özelliğini etkinleştirdiğiniz tüm cihazlarınızdan Yandex hesabınıza giriş yapın.

 1. Koleksiyon görüntüleme
 2. Favori, resim ve video ekleme
 3. Koleksiyonu herkese açma
 4. Arkadaşlarınızı düzenleme yapmaları için davet etme
 5. Kart düzenleme
 6. Bildirimlerin kapatılması

Koleksiyon görüntüleme

Koleksiyonlar'ı Yandex Browser'da açmak için ekranın sağ üst köşesindeki simgesine tıklayın. Şunları görüntüleyebilirsiniz:

Bilgi Nerede

Son eklenen görseller ve favoriler

Son eklenen bölümüne girin.

Kişisel öneriler (koleksiyonlarınızda bulunanlara benzer resim ve videolar ile daha önce yaptığınız arama sorgularına benzer yeni kişisel öneriler)

Yayın akışım bölümüne gidin.
Abone olduğunuz temalar Yayın akışım bölümüne geçip bölüm adının sağında istediğiniz aboneliği içeren sekmeyi seçin. Aboneliklerinizi düzenlemek için Yayın akışım bölüm adının sağında simgesine tıklayın ve ilginizi çeken konuları seçin.

Koleksiyonlarınız

Sayfanın sağ üst köşesinde Kişisel profil'e tıklayın.
Koleksiyonlar'a eklenen favoriler Sayfanın sağ üst köşesinde Kişisel profil'e tıklayın. Ardından favoriye eklediğiniz koleksiyonu açın. Varsayılan olarak Bağlantılarım favorilere eklenir.
İpucu. Koleksiyonlara eklenen görselleri, videoları ve favorileri istediğiniz herhangi bir tarayıcı üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Bunu yapmak için tarayıcıda Yandex sitesini açın ve kullanıcı girişi yapın, ardından sayfanın sağ üst köşesinde simgesine tıklayın. Koleksiyonunuza herkese açık erişim açarsanız, bunu giriş yapmadan başka bir tarayıcıda da görürsünüz. Diğer Yandex kullanıcıları da bu koleksiyonu görüntüleyebilecek.

simgesini görmek istemiyorsanız:

 1.  → Ayarlar yolunu takip edin.
 2. Araçlar'ı açın.
 3. Yandex.Koleksiyonlar bölümünde Koleksiyonlar butonunu sekmelerin sağında göster seçeneğini devre dışı bırakın.

Favori, resim ve video ekleme

Favorileri iki farklı yere kaydedebilirsiniz:

Favoriyi koleksiyona eklemek için:

 1. Sitenin istenen sayfasını açın.
 2. Akıllı Satır'da simgesine tıklayın. Ekranda bir açılan pencere görüntülenecek.
 3. Gerekirse, favori adını istediğiniz gibi düzenleyin. Favori adının sağında simgesine tıklayın.
 4. Varsayılan olarak favori aynı klasöre veya bir önceki koleksiyona kaydedilir.
  • Favoriyi başka bir koleksiyona veya klasöre kaydetmek için Başka bir koleksiyona kaydet bölümünde koleksiyon ya da klasör adına tıklayıp sonrasında Bitti'ye tıklayın.
  • Favoriyi yeni koleksiyona kaydetmek için Başka bir koleksiyona kaydet bölümünde Yeni koleksiyona ekle'ye tıklayın. Yeni koleksiyonun adını girin ve Bitti'ye tıklayın.

Koleksiyonu herkese açma

 1. Koleksiyonlarınızı açın ve istediğiniz koleksiyonu seçin.
 2. Koleksiyon açıklamasının altındaki butonuna tıklayın.
Not. Açık koleksiyonlara yorum bırakabilir, abone olabilir ve bunların bağlantılarını paylaşabilirsiniz.

Arkadaşlarınızı düzenleme yapmaları için davet etme

Başka kullanıcılarla birlikte ortak koleksiyonlar toplayabilirsiniz. Sadece siz, diğer düzenleme yapacakların listesini, koleksiyonun adını ve açıklamasını düzenleyebilirsiniz. Diğer düzenleme yapan arkadaşlarınızsa kendi kartlarını ekleyebilir, düzenleyebilir ve silebilirler.

Diğer düzenleme yapacakları eklemek için:

 1. Koleksiyonlarınızı açın ve istediğiniz koleksiyonu seçin.
 2. Koleksiyonda düzenleme yapan başkaları da varsa, koleksiyonun hemen altında yer alan açıklamadaki Diğer düzenleme yapanları davet et veya Diğer düzenleme yapanlar butonuna tıklayın.
 3. Davet bağlantısını kopyalayın ve bunu diğer düzenleme yapana gönderin.
Not. Davet bağlantısı birkaç gün boyunca aktif kalacaktır. Düzenleme yapacak diğer kullanıcı bu bağlantıya vakitlice tıklamayı başaramazsa tekrar bir bağlantı alın.

Kart düzenleme

 1. Koleksiyonlarınızı açın ve istediğiniz koleksiyonu seçin.
 2. İstediğiniz görselin, videonun veya bağlantının kartını bulun.
 3. İşlem seçin:
  • Başka bir koleksiyona aktar. Kartın sağındaki  → Taşı butonuna tıklayın. Bilgi kartını ekleyeceğiniz koleksiyonu seçin veya yeni bir koleksiyon oluşturun.
  • Açıklama değiştir. Kartın sağındaki  → Düzelt butonuna basın. Kart açıklamasını düzenleyin ve Değişiklikleri Kaydet butonuna tıklayın.
  • Koleksiyonlardan sil. Kartın sağındaki  → Sil butonuna basın. İşlemi onaylayın.