Yandex Zen

Not. Bilgisayar için Yandex Browser ile entegre olan Yandex Zen aynı zamanda iPhone ve Android tabanlı akıllı telefonlar ile tablet bilgisayarlar için mobil tarayıcıyla da eşitlenebilir. Yandex Zen'i mobil cihazınızdaki tarayıcıda ayarlama konusunda bilgi almak için ilgili Yardım bölümüne başvurun.

Yandex Zen nedir?

Zen, Yandex'in kullanıcılara kişiselleşmiş öneriler sağlamak üzere özel geliştirdiği bir servistir. ilginizi çekebilecek konulardaki haberlerden, blog yazılarından ve/veya diğer yayınlardan otomatik derme hazırlar. Akışa dahil edilecek yazılar, ziyaret geçmişinize ve belirttiğiniz tercihlerinize göre seçilir. Analiz edilecek veriler toplandıkça öneriler tarayıcınızda otomatik görüntülenmeye başlar.

Yeni bir sekme açtığınızda bu öneriler Tablo'nun altında küçük pencereler şeklinde görüntülenir. Tüm önerilerinizi görmek için öneri şeridinizi sonuna kadar aşağıya doğru kaydırın.

Yazıyı okumak için sütundaki ilgili öneriyi seçin. İçerik yeni bir sekme olarak açılacaktır.

İpucu. Yeni bir sekme açtığınız zaman öneri listeniz otomatik güncellenir. İlk açtığınızda görüntülenen başlangıç önerilerinizi görüntülemek için ekranda görüntülenen herhangi bir öneriye tıklayın. Açılan pencere tıkladığınız yayının tam içeriğinin yanı sıra aradığınız başlangıç öneri şeridini içeren Yandex Zen bağlantısını da içerir. Bu sekmeyi Daha fazla göster butonuna tıklayarak veya F5 tuşuna basarak güncelleyebilirsiniz.

Önerilen yazı derlemesinin ayarlanması

İnternette okuduğunuz yayınları analiz eden Yandex Zen size önerilen yayın akışını ilgi alanlarınıza uygun hale getirmeye çalışır. Fakat bu işlem zaman ister. Öte yandan, görüntülediğiniz yayınları Yandex Zen'i terketmeden değerlendirerek yayın akışını ilgi alanlarınıza uygun hale getirme işlemini hızlandırabilirsiniz:

  • Gördüğünüz yayını beğenmeniz halinde yayın penceresinin sağ alt köşesindeki  simgesine tıklayın: Böylelikle, Yandex.Zen benzer yayınları size daha fazla önerir. İlgili site tercih ettiğiniz siteler listenize dahil edilir.
  • Yayını beğenmediğinizde yayın penceresinin sağ alt köşesindeki simgesine tıklayın. Böylelikle, bu tür yayınları daha az görürsünüz.
  • Bu sitenin yayınlarını hiçbir zaman görmek istemiyorsanız öneri penceresinin sol alt köşesindeki simgesine ve ardından <...> engelle bağlantısına tıklayın. İlgili site engellenmiş siteler listenize dahil edilir.

Yandex Zen'de ne kadar çok değerlendirme yaparsanız yayın akışınız ilgi alanlarınıza o kadar uygun olur.

Önerileri devre dışı bırakma

  1. Şu yolu takip edin:   → Ayarlar.
  2. Görünüm ayarları bölümüne gidin.
  3. Özel yayın akışı olan Yandex Zen'i yeni sekmede göster seçeneğini devre dışı bırakın.