Sekme verilerinin izole edilmesi

Sekmenin izole edilmesi, verilerinizin ek koruma modudur. Alan adı kısıtlama kuralı, bir sitedeki program kodunun diğer sitelerden veri almasını engeller. Kötü amaçlı programlar, kullanıcı adı, şifre, kart numaraları gibi kullanıcı verilerini çalmak için bu kuralı atlatmaya çalışır. Sekmenin izole edilmesi, kötü amaçlı kodun tarayıcıda açık olan diğer sekmelerden verilerinizi çalmasına izin vermez.

  1. Sekme verileri neden izole edilmeli?
  2. Sekme verilerinin izole edilmesi nasıl etkinleştirilir?

Sekme verileri neden izole edilmeli?

2018 başlarında medyada Meltdown ve Spectre adlı son derece önemli donanım güvenlik açıklarına yönelik haberler yer almıştı. İlk güvenlik açığı, 1994'ten sonra piyasaya sürülen Intel işlemcilerinin çoğunda, ikincisi ise AMD ve ARM işlemcilerinde bulundu. Bu güvenlik açıkları işlemci, İşletim Sistemi veya tarayıcılar tarafından kullanılan sandbox’lar düzeyinde korunan belleğe kötü amaçlı kodun erişimine izin verir. Sonuç olarak saldırganlar, uygulamaya hangi metnin girildiğini izleyebilir, şifreleri ve kişisel verileri çalabilirler.

Güvenlik açıkları işlemci mimarisi düzeyinde tespit edildiğinden, bunlara karşı tamamen korunmak imkansızdır. Ancak bir saldırının olasılığını azaltabilirsiniz:

  • İşletim sisteminizi güncelleyin. Otomatik güncelleştirmeyi etkinleştirip bilgisayarınızı yeniden başlatmanızı öneririz. 2018 başına doğru Microsoft Windows için ilgili güvenlik güncellemesini yayınladı. macOS ve Linux için de güncellemeler yayınlanmıştı.
  • Yandex Browser'da site izole etme modunu etkinleştirin. Veri izole edilmesi etkinse tarayıcı, açık her bir sekme için ayrı bir işlem başlatır. Bu nedenle bir sekmede çalışan kötü amaçlı yazılım, başka birine girilen verileri çalamaz.

Sekme verilerinin izole edilmesi nasıl etkinleştirilir?

Uyarı. Bu işlev geliştirme aşamasında olduğundan tarayıcının performansını veya çalışma kararlılığını azaltabilir. Bazen tarayıcının iç sayfaları (browser://bookmarks, browser://tune) görüntülenmeyebilir. Bu geçici bir durumdur.

Sekme verilerinin izole edilmesini etkinleştirmek için:

  1. Akıllı Satırda

    browser://flags/#enable-site-per-process adresini girin

  2. Enter tuşuna basın.
  3. Strict site isolation (Katı site izolasyonu) seçeneği açıklamasının altında Etkinleştir bağlantısına tıklayın.
  4. Ekranın alt kısmında, ortaya çıkan Şimdi Yeniden Başlat butonuna tıklayın.

Sekme verilerinin izole edilmesini devre dışı bırakmak için Akıllı Satırda tekrar browser://flags/#enable-site-per-process adresini girin ve Strict site isolation (Katı site izolasyonu) seçeneği açıklamasının altında Devre dışı bırak bağlantısına tıklayın. Tarayıcıyı yeniden başlatın.