Sekmedeki veri yalıtımı

Sekme verilerinin yalıtılması, verileriniz için ek koruma modudur. Alan adı kısıtlama kuralı bir sitede bulunan program kodunun başka sitelerden veri almasını engeller. Kullanıcı adları, giriş şifreleri, harita numaraları gibi kişisel verileri ele geçirmek amacıyla kötü amaçlı yazılımlar bu kuralı aşmaya çalışır. Sekmedeki verilerin yalıtılması kötü amaçlı kodun tarayıcınızda açık olan diğer sekmelerden verilerinizi çalma girişimlerini başarısız kılar.

  1. Sekme verileri niçin yalıtılır?
  2. Sekmedeki veri yalıtımı nasıl etkinleştirilir?

Sekme verileri niçin yalıtılır?

2018'in başında medya Meltdown ve Spectre'de ciddi donanım güvenlik açıkları olduğunu açıkladı. Güvenlik açıklarının biri, 1994'ten sonra üretilen Intel işlemcilerinin çoğunluğunda, bir başkası ise AMD ve ARM işlemcilerinde bulunmuştur. Bu güvenlik açıkları, kötü amaçlı kodun; işlemci, işletim sistemi veya tarayıcıların kullandığı kum havuzları düzeyinde korunan belleğe erişimini sağlar. Bu durum, internet hırsızlarının kullanıcının uygulamada yazdıklarını izlemelerine ve giriş şifrelerini ile diğer kişisel bilgileri çalmalarına olanak verir.

Bulunan güvenlik açıkları işlemci yapısı seviyesinde olduğundan bunlara karşı tam koruma sağlanamaz. Yine de saldırı olasılığını azaltmanızın şu tür yolları vardır:

  • İşletim sisteminizi güncelleyin. Otomatik güncellemeyi etkinleştirip bilgisayarınızı yeniden başlatmanızı öneririz. 2018'in başında Microsoft, Windows için ilgili güvenlik güncellemesini kullanıma sundu; Linux için de benzer güncellemeler yayınlandı.
  • Yandex Browser'da site yalıtma modunu etkinleştirin. Veri yalıtma modu etkinleştiğinde tarayıcınız, açık sekmelerin her biri için ayrı bir işlem başlatır. Bu nedenle bir sekmede çalıştırılan kötü amaçlı yazılım diğer sekmelere girilen verileri çalamaz.

Sekmedeki veri yalıtımı nasıl etkinleştirilir?

Uyarı. Bu özellik henüz geliştirme aşamasında olup, tarayıcının çalışma performansını veya çalışma kararlılığını olumsuz etkileyebilir. Bazen tarayıcının browser://bookmarks, browser://tune gibi iç sayfaları görüntülenmeyebilir. Bu geçici bir durumdur.

Sekmedeki veri yalıtımını etkinleştirmek için:

  1. Akıllı Satır'a

    browser://flags/#enable-site-per-process adresini girin ve

  2. Enter tuşuna basın.
  3. Strict site isolation özellik açıklamasının altında Etkinleştir bağlantısına tıklayın.
  4. Ekranın alt kısmında görüntülenen Şimdi yeniden başlat butonuna tıklayın.

Sekmedeki veri yalıtımı özelliğini devre dışı bırakmak için Akıllı Satır'a browser://flags/#enable-site-per-process tekrar girin ve Strict site isolation özellik açıklamasının altında Kapat bağlantısına tıklayın. Tarayıcıyı yeniden başlatın.