Önbellek

Önbellek nedir?

Tarayıcı önbelleği (cache), ziyaret ettiğiniz sayfaların bazı verilerinin kopyalarını içeren bir klasördür. Önbellekte genellikle iki sayfa istemi arasında değişmesi pek olası olmayan sayfa öğeleri saklanır: Müzik, video, görseller, stiller, komut dosyaları. Aynı sayfayı tekrar açtığınızda tarayıcı internetten veri istemez, bunları önbellekten alır. Böylece, sayfa daha hızlı açılır ve ağ yükü azalır.

Önbellek kullanım örneği

Çevrimiçi bir video başlattığınızda, video, oynatıldığından daha hızlı yüklenir. İndirilen videolar bilgisayardaki önbellekte saklanır. Bu nedenle, tamamen indirildikten sonra, videoyu internet bağlantısı olmadan dahi izleyebilirsiniz.

Önbellek neden gizliliğiniz için risktir?
  • Bilgisayarı birden fazla kişi kullanıyorsa, bunlardan herhangi birinin önbellek klasörüne erişimi vardır. Bu tür bilgisayarları Gizli modda kullanmanızı öneririz.
  • Bilgisayarda bulunabilen kötü amaçlı bir yazılım bulunuyorsa, bu, Yandex Browser'ın önbelleğine erişebilir.

Önbellek nasıl temizlenir?

Uyarı. Bilgiler ziyaret sırasında internet dolandırıcılarının eline geçebileceğinden, siteyi ziyaret ettikten sonra tarayıcıdaki verileri silmek etkili bir yöntem değildir. Kişisel bilgilerin gizli kalmasını sağlamak için, şüpheli siteleri açarken Gizli modu kullanın.

Önbelleği silmek için:

  1. Şu yolu izleyin:   → Diğer → Geçmişi temizle ya da şu kısayol tuşlarını kullanın: Ctrl + Shift + Del (Windows ve Linux'ta).
  2. Geçmişi temizleme listesinde, önbelleğin geçmişe doğru ne kadarlık bir süre için silineceğini seçin.
  3. Önbelleğe kaydedilen dosyalar seçeneğini etkinleştirin.
  4. Diğer seçenekleri devre dışı bırakın (temizlemek istediğiniz sadece tarayıcının önbelleği ise).
  5. Temizle butonuna tıklayın.

Yandex Browser önbelleği nerede bulunur?

Yandex Browser beta sürümündeki önbellek içeriğini kopyalamanız veya burada neler bulunduğuna bakmanız gerekiyorsa (örneğin, teknik destektalebi kapsamında uzmanlara göndermeniz gerekiyorsa), klasöre gidin C:\Kullanıcılar\Kullanıcı hesabınızın adı\AppData\Local\Yandex\YandexBrowser\User Data\Default\Cache. AppData dosyası gizlidir. Görmek için gizli klasörlerin görüntülenmesini etkinleştirin.

Not. Microsoft Windows XP ve Vista işletim sistemi desteği Nisan 2017 itibarıyla sona ermiştir.

Önbellek sadece bir cihazda saklanır; cihazlar eşitlendiğinde aktarılmaz.