Önbellek

Önbellek Nedir?

Tarayıcı önbelleği, ziyaret ettiğiniz sayfaların bazı verilerinin kopyalarını içeren bir klasördür. Önbellekte genellikle iki sayfa istemi arasında değişmesi pek olası olmayan sayfa öğeleri saklanır: Müzik, video, görseller, stiller, komut dosyaları. Sayfa yeniden görüntülendiğinde Yandex Browser beta sürümü artık bu verileri internetten almaz; bunun yerine verileri önbellekten getirir. Önbellek kullanımı ağ yükünü azaltarak sayfa yükleme hızını arttırır.

Önbellek kullanım örneği

Çevrimiçi video izlemeye başladığınızda hem görüntülenen hem de yüklenen videoların göstergeleri görüntülenir. Video dosyası tam indirildikten sonra internet bağlantısını kapatabilir ve videoyu veya filmi sonuna kadar izleyebilirsiniz. İndirilen video bilgisayarınızın önbelleğine kaydedilir ve daha sonra yerel sabit diskten okunur.

Gizlilik ve önbellek

Verilerin önbelleğe kaydedilmesi gizlilik açısından şu riskleri taşır:

  • Bilgisayar birden fazla kullanıcının erişimine açıksa kullanıcılardan herhangi biri önbellek klasörüne girerek daha önce görüntülediğiniz görselleri görebilir. Bu tür bilgisayarlarda gizli modu kullanmanızı öneririz.
  • Bilgisayarda bulunabilen kötü amaçlı yazılım tarayıcı önbelleğinize erişebilir.

Önbelleği Silme

Uyarı. Bilgiler ziyaret sırasında internet dolandırıcılarının eline geçebileceğinden, siteyi ziyaret ettikten sonra tarayıcıdaki verileri silmek etkili bir yöntem değildir. Kişisel bilgilerin gizli kalmasını sağlamak için, şüpheli siteleri açarken Gizli modu kullanın.

Önbelleği silmek için:

  1.  → Diğer → Geçmişi temizle yolunu takip edin.
  2. Şu kayıtları sil listesinde, önbelleğin silinmesi gereken dönemi seçin.
  3. Önbelleğe kaydedilmiş dosyalar seçeneğini etkinleştirin.
  4. Sadece tarayıcı önbelleğini silmek istiyorsanız tüm diğer seçenekleri kapatın.
  5. Temizle butonuna tıklayın.
İpucu. Geçmişi temizle penceresini açmak için ayrıca Ctrl + Shift + Del tuş kombinasyonunu da kullanabilirsiniz (Windows için).

Önbelleğin Bulunduğu Yer

Yandex Browser beta sürümü'ndeki önbellek içeriğini kopyalamanız veya burada neler bulunduğuna bakmanız gerekiyorsa (Örneğin bu içeriği teknik destek ekibine göndermeniz gerekiyorsa), şu klasöre gidin: C:\Kullanıcılar\Kullanıcı hesabınızın adı\AppData\Local\Yandex\YandexBrowser\User Data\Default\Cache.

Not. AppData dosyası gizlidir. Onu görüntülemek için gizli klasörlerin görüntülenmesini etkinleştirin.

Önbellek sadece bir cihazda saklanır; cihazlar eşitlendiğinde aktarılmaz.